Strona główna » Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Aranżacja okna jest równie ważna, jak inne elementy wystroju wnętrza. Powinna wpuszczać do wnętrza odpowiednią ilość światła, zaciemniać, kiedy trzeba, a jednocześnie być elegancka, stylowa i komfortowa w użytkowaniu. Jeśli zastanawiasz się nad roletami i żaluzjami, warto poznać zalety i wady każdego rozwiązania.

Osłony okienne do domu – co lepsze rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety i żaluzje to dwa rodzaje osłon okiennych, które mają sporo cech wspólnych, a jednocześnie wiele elementów, które je różni. Wybór konkretnej opcji powinien być dopasowany do rodzaju pomieszczenia, stylistyki wystroju wnętrza, a także indywidualnych preferencji użytkowników – wyjaśnia Krzysztof Czechowski, przedstawiciel marki: czechrolety.pl . Zarówno rolety, jak i żaluzje można kupić w gotowej wersji, jak i wykonać je na indywidualne zamówienie. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale również o wiele większą trwałością i estetyką.

Rolety okienne – zalety

Rolety okienne cieszą się ogromną popularnością ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny produktu, a także na szerokie możliwości aranżacyjne. W sprzedaży dostępne są łatwe w montażu mini rolety, rolety dzień i noc, które pozwalają na regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza. Ciekawą propozycją są również rolety rzymskie, które łączą w sobie zalety rolet z dekoracyjnością zasłon. Rolety dostępne są w ogromnej gamie kolorystycznej, a także w wielu wzorach do wyboru, można więc bez problemu dopasować je do stylistyki i kolorystyki wnętrza. Niewątpliwą zaletą rolet jest również ich lekkość, wygodny montaż i bezproblemowe zamocowanie na oknie. Rolety są też łatwe w utrzymaniu w czystości. Niektóre modele wystarczy wytrzeć na mokro, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Inne można bez problemu zdjąć i wyprać, a następnie równie szybko założyć.

Rolety okienne – wady

Rozbudowana lista zalet sprawia, że rolety zewnętrzne są wyjątkowo popularne wśród osób aranżujących okna. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają żadnych wad. Niektórzy użytkownicy skarżą się na niedziałający mechanizm koralikowy, utrudniający zasłanianie i odsłanianie rolet, a także na jego zrywanie. Najczęściej jednak dzieje się tak w przypadku najtańszych, marketowych rolet. Te wykonane na indywidualne zamówienie mają zdecydowanie trwalsze mechanizmy. W niektórych przypadkach wadą rolet może być zbyt mocne zacienienie lub zbyt mała ochrona przed słońcem. Są materiały, które nawet po zasłonięciu wpuszczają do wnętrza zbyt wiele rażącego światła. Są też takie, które zaciemniają zbyt mocno. Jest to jednak wada możliwa do wyeliminowania – wystarczy już na etapie wyboru rolety upewnić się, jak gruby jest materiał i jak zachowuje się pod wpływem promieni słonecznych.

Żaluzje okienne – zalety

Żaluzje okienne były popularną osłoną okien, zanim na rynku pojawiły się proste w montażu i funkcjonalne rolety. Nie brakuje jednak osób, które w dalszym ciągu preferują posiadanie żaluzji. Mają one bowiem szereg zalet związanych zarówno z funkcjonalnością, jak i estetyką. Zamontowane na oknie żaluzje pozwalają na swobodną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia – wystarczy ustawić piórka żaluzji pod konkretnym kątem, aby doskonale oświetlić pomieszczenie lub całkiem je zaciemnić, gdy słońce pada bezpośrednio na okno. Dużą zaletą żaluzji jest również ochrona przed nagrzewaniem pomieszczeń. Są wykonane z drewna lub aluminium, które pochłaniają ciepło, a nie wpuszczają go do wnętrza. Żaluzje sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu, nie tylko w salonie i pokoju dziennym, ale również w kuchni czy w łazience. We wnętrzach, w których osłony okna są narażone na działanie wody, wilgoci i osadów, sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż rolety.

Żaluzje okienne – wady

Choć żaluzje okienne mają cały szereg zalet, nie są pozbawione wad. Przede wszystkim – mocno się kurzą i trudno jest utrzymać je w czystości. Mycie żaluzji wymaga bowiem żmudnego wycierania piórka po piórku, co jest czasochłonne. Żaluzje aluminiowe mają również tendencję do wyginania i odkształcania, przez co już po krótkim czasie użytkowania mogą się na nich pojawić mało estetyczne fragmenty. Natomiast estetyczne żaluzje drewniane bywają dosyć ciężkie, co nie sprawdza się we wnętrzach, w których mieszkają osoby starsze. Nie jest to również dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cennik obróbki okien – Ile kosztuje obróbka okien?

Koszt zabiegów okiennych może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest rodzaj materiału użytego do wykończenia okna. Drewniane zabiegi okienne są zwykle droższe niż zabiegi...

Czy lepsze są okna PCV czy aluminiowe?

Porównując okna PCV i aluminiowe, jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest skład i struktura materiału. Okna PCV są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu, natomiast...

Wewnętrzne rolety na okna dachowe a styl wnętrza: jak dopasować rolety do dekoracji domu?

Aranżacja wnętrza może przysporzyć wielu trudności. Jaki kolor wybrać? Na jakie dodatki postawić? I jak do tego wszystkiego dopasować rolety okienne? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak okiełznać wiele pomysłów pojawiających się...

Dlaczego warto inwestować w okna dźwiękoszczelne?

Hałas dochodzący z zewnątrz naszego domu jest nie tylko irytujący, ale może także negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Coraz więcej osób decyduje się zatem na inwestycję w okna dźwiękoszczelne,...