Strona główna » Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030 r.
Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030

Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030 r.

Unijna Dyrektywa Budynkowa dąży do eliminacji emisji CO2 z nowych budynków do 2030 r. W marcu planowane jest ostateczne głosowanie w Europarlamencie, co może zmienić krajobraz energetyczny w Europie. Nowe przepisy wymagają modernizacji istniejących budynków, w tym zastąpienia kotłów na paliwa stałe i gazowe pompami ciepła.

Niemcy mogą wprowadzić obowiązek montażu pomp ciepła już w tym roku, co przyczynia się do rekordowej sprzedaży tych urządzeń w 2023 r. W Polsce również może pojawić się wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, gdzie najuboższe rodziny mogą liczyć na pełne dofinansowanie renowacji.

Unijna Dyrektywa a Polska Transformacja Energetyczna

Programy wsparcia a przemiany W Europie

Nowelizacja Unijnej Dyrektywy Budynkowej idzie w parze z Polską Transformacją Energetyczną, co oznacza kontynuację rządowych programów wsparcia takich jak Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. Wprowadzane przepisy mają na celu ograniczenie emisji CO2 poprzez przechodzenie na odnawialne źródła energii, z obowiązkowym montażem instalacji fotowoltaicznych od 2029 r.

Czytaj więcej: Jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy? Cennik 2024

Wsparcie finansowe może skutkować dodatkowymi programami dofinansowania. Nawet starsze budynki mogą być modernizowane dzięki dostępnym dotacjom, co może zmniejszyć koszty ogrzewania i utrzymania.

Wsparcie finansowe dla modernizacji budynków w Polsce

Społeczny Fundusz Klimatyczny w akcji

Społeczny Fundusz Klimatyczny może dostarczyć Polsce aż 20 mln euro na modernizację budynków w latach 2026-2032, zwłaszcza dla najuboższych rodzin. To krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2. Obecnie dostępne są również inne krajowe programy wsparcia, takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, które przyczyniają się do zwiększenia popularności pomp ciepła.

Popularność pomp ciepła w Europie

Skuteczność rozwiązań energetycznych w Europie

Sprzedaż pomp ciepła w Europie rośnie, szczególnie w krajach takich jak Hiszpania, Holandia, Norwegia, Belgia, Portugalia, Wielka Brytania i Niemcy. Niemcy planują uczynić pompy ciepła standardem już od 2024 r.

Warto wiedzieć: Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

W Polsce również wzrasta zainteresowanie, zwłaszcza wersjami powietrze-woda. Jednakże ważne jest wybieranie urządzeń o wysokich parametrach energetycznych, co gwarantuje efektywną pracę i opłacalność inwestycji.

Potrzeba działania: Dlaczego modernizacja jest kluczowa?

Wyzwania dla budynków w kontekście ogrzewania i emisji CO2

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że większość budynków w Europie jest nieefektywna energetycznie, co przyczynia się do znacznej emisji CO2.

Zobacz również: Panele fotowoltaiczne 500w czy warto kupić w 2024?

Wprowadzenie dyrektywy budynkowej ma na celu zmniejszenie emisji i zwiększenie efektywności energetycznej. Jednakże potrzeba bardziej zdecydowanego działania, ponieważ większość obiektów nie jest poddawana renowacji energooszczędnej.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Osuszacze powietrza do domu – czy warto je stosować?

Utrzymanie odpowiednich warunków w domowych wnętrzach wymaga stosowania rozmaitych urządzeń, które sprawiają, że przestrzeń jest bardziej przyjazna dla wszystkich użytkowników. Do tej kategorii rozwiązań zaliczają się choćby praktyczne osuszacze powietrza....

RODZAJE KOPAREK — czym się kierować przy wyborze

Koparki cieszą się największą popularnością wśród maszyn budowlanych. Te masywne pojazdy to podstawa wszystkich robót ziemnych. Dzięki temu znajdują zastosowanie przy niemal każdej budowie, na której konieczne jest wykonanie wykopów...

Czym są i jak działają magazyny energii?

Magazynowanie energii jest ważną częścią sektora energii odnawialnej, ponieważ pozwala nam korzystać ze źródeł energii, gdy nie są one dostępne.

Ile kosztuje mieszkanie w Poznaniu? Ceny mieszkań

Ewolucja cen mieszkań w Poznaniu od poprzedniego kwartału Jeśli chodzi o wydatki związane z zakupem mieszkań, Poznań należy do miast relatywnie drogich, choć nie dorównuje jeszcze rekordzistom pod względem cen....