Strona główna » Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną. Polacy coraz chętniej inwestują więc w instalacje fotowoltaiczne. Warto pamiętać, że fotowoltaikę można ubezpieczyć przed najczęstszymi zagrożeniami z nią związanymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości są trwałe i wytrzymałe. Powinny być odporne na różne zjawiska pogodowe, m.in. silny śnieg, grad czy wiatr. Każda porządna instalacja powinna być również dodatkowo objęta wieloletnią gwarancją. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zależności od producenta, warunki gwarancji mogą być różne. Właśnie dlatego warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną.

Dobre ubezpieczenie pokryje straty powstałe m.in. w wyniku działania osób trzecich (kradzież, wandalizm). Pokryje też szkody spowodowane uszkodzeniem się instalacji fotowoltaicznej przez np. obfite opady deszczu lub pożar. Mimo że nie są to częste problemy, takie sytuacje mogą się zdarzyć. Nie da się ich przewidzieć ani tym bardziej odpowiednio zabezpieczyć. Lepiej dmuchać na zimne – ubezpieczyć się i chronić tak kosztowną inwestycję, jaką jest instalacja fotowoltaiczna. Ubezpieczenie fotowoltaiki znajdziesz na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – co może obejmować?

Wszystko zależy od tego, jakie warunki proponuje dany ubezpieczyciel. Przedmiotem ubezpieczenia może być nie tylko cała instalacja, ale również wyposażenie techniczne. Warto zaznaczyć, że bez niego nie można byłoby przecież ani zainstalować, ani używać fotowoltaiki. Do podstawowego zakresu ubezpieczenia wlicza się uszkodzenia instalacji spowodowane w wyniku:

●      zmiennych warunków atmosferycznych, m.in. obfitych opadów śniegu, gradu czy deszczu,

●      uderzenia pioruna i pożaru,

●      powodzi, lawiny, huraganu,

●      upadku obiektów na panele fotowoltaiczne,

●      kradzieży instalacji lub jej elementów,

●      dewastacji, wandalizmu,

●      akcji ratowniczej i pozbywania się pozostałości po szkodzie,

●      postępu technologicznego, czyli np. braku możliwości zainstalowania tego samego zniszczonego elementu instalacji fotowoltaicznej.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Instalację fotowoltaiczną ubezpieczyć można na dwa sposoby. Zdecydowana większość paneli instalowana jest na dachach domów, w związku z czym większość ubezpieczalni oferuje polisę np. w ramach kompleksowego ubezpieczenia domu. Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się wówczas częścią polisy mieszkaniowej. To powszechnie stosowane rozwiązanie. Jeśli dom jest ubezpieczony, to instalacja fotowoltaiczna również zostanie objęta ubezpieczeniem. Należy jednak zwiększyć sumę ubezpieczeniową o wartość instalacji.

Panele fotowoltaiczne można też ubezpieczyć, jeśli instalowane są na specjalnych stelażach w gruncie. Wówczas instalacja traktowana jest jednak jako osobna budowla. Do takiej fotowoltaiki wymagane jest osobne ubezpieczenie. W razie awarii czy uszkodzenia ubezpieczyciel pokryje koszty zarówno naprawy, jak i wymiany paneli. Dobrze dobrana polisa zapewni ochronę w wielu przypadkach, np. kradzieży czy zdarzeń losowych. Dlatego warto trafnie uwzględnić zakres ubezpieczenia.

Popularność fotowoltaiki z roku na rok wzrasta. Nic dziwnego – chcemy być niezależni energetycznie i nie przejmować się wzrostem cen prądu. Polacy chętnie inwestują w panele fotowoltaiczne, które pozwalają na oszczędności. Warto pamiętać jednak o dobrym ubezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w życiu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Rozdzielnice elektryczne do instalacji fotowoltaicznej

Wybór dobrej jakości modułów czy falownika ma duże znaczenie dla bezpiecznego i efektywnego działania instalacji PV.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 1 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Instalacja systemu słonecznego o mocy 1 kWp może kosztować od 5000 do 10 000 zł.

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne?

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne? Chętnie służymy pomocą – poniższe zestawienie najlepszych paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 50 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp to ok. 300 000 zł. Koszt ten może się jednak zmieniać w zależności od wielu czynników, w tym od wielkości instalacji, jej mocy