Strona główna » Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną. Polacy coraz chętniej inwestują więc w instalacje fotowoltaiczne. Warto pamiętać, że fotowoltaikę można ubezpieczyć przed najczęstszymi zagrożeniami z nią związanymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości są trwałe i wytrzymałe. Powinny być odporne na różne zjawiska pogodowe, m.in. silny śnieg, grad czy wiatr. Każda porządna instalacja powinna być również dodatkowo objęta wieloletnią gwarancją. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zależności od producenta, warunki gwarancji mogą być różne. Właśnie dlatego warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną.

Dobre ubezpieczenie pokryje straty powstałe m.in. w wyniku działania osób trzecich (kradzież, wandalizm). Pokryje też szkody spowodowane uszkodzeniem się instalacji fotowoltaicznej przez np. obfite opady deszczu lub pożar. Mimo że nie są to częste problemy, takie sytuacje mogą się zdarzyć. Nie da się ich przewidzieć ani tym bardziej odpowiednio zabezpieczyć. Lepiej dmuchać na zimne – ubezpieczyć się i chronić tak kosztowną inwestycję, jaką jest instalacja fotowoltaiczna. Ubezpieczenie fotowoltaiki znajdziesz na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – co może obejmować?

Wszystko zależy od tego, jakie warunki proponuje dany ubezpieczyciel. Przedmiotem ubezpieczenia może być nie tylko cała instalacja, ale również wyposażenie techniczne. Warto zaznaczyć, że bez niego nie można byłoby przecież ani zainstalować, ani używać fotowoltaiki. Do podstawowego zakresu ubezpieczenia wlicza się uszkodzenia instalacji spowodowane w wyniku:

●      zmiennych warunków atmosferycznych, m.in. obfitych opadów śniegu, gradu czy deszczu,

●      uderzenia pioruna i pożaru,

●      powodzi, lawiny, huraganu,

●      upadku obiektów na panele fotowoltaiczne,

●      kradzieży instalacji lub jej elementów,

Czytaj więcej:  Panele fotowoltaiczne Hyundai. Przegląd oferty. Na co postawić?

●      dewastacji, wandalizmu,

●      akcji ratowniczej i pozbywania się pozostałości po szkodzie,

●      postępu technologicznego, czyli np. braku możliwości zainstalowania tego samego zniszczonego elementu instalacji fotowoltaicznej.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Instalację fotowoltaiczną ubezpieczyć można na dwa sposoby. Zdecydowana większość paneli instalowana jest na dachach domów, w związku z czym większość ubezpieczalni oferuje polisę np. w ramach kompleksowego ubezpieczenia domu. Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się wówczas częścią polisy mieszkaniowej. To powszechnie stosowane rozwiązanie. Jeśli dom jest ubezpieczony, to instalacja fotowoltaiczna również zostanie objęta ubezpieczeniem. Należy jednak zwiększyć sumę ubezpieczeniową o wartość instalacji.

Panele fotowoltaiczne można też ubezpieczyć, jeśli instalowane są na specjalnych stelażach w gruncie. Wówczas instalacja traktowana jest jednak jako osobna budowla. Do takiej fotowoltaiki wymagane jest osobne ubezpieczenie. W razie awarii czy uszkodzenia ubezpieczyciel pokryje koszty zarówno naprawy, jak i wymiany paneli. Dobrze dobrana polisa zapewni ochronę w wielu przypadkach, np. kradzieży czy zdarzeń losowych. Dlatego warto trafnie uwzględnić zakres ubezpieczenia.

Popularność fotowoltaiki z roku na rok wzrasta. Nic dziwnego – chcemy być niezależni energetycznie i nie przejmować się wzrostem cen prądu. Polacy chętnie inwestują w panele fotowoltaiczne, które pozwalają na oszczędności. Warto pamiętać jednak o dobrym ubezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w życiu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne?

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne? Chętnie służymy pomocą – poniższe zestawienie najlepszych paneli fotowoltaicznych

Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci

Panele fotowoliczne służą do zamiany światła słonecznego na energię elektryczną. Panele te są połączone szeregowo lub równolegle w zależności od sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, połączenie szeregowe jest bardziej wydajne, ale...

Obrotnica do paneli fotowoltaicznych – jak działa?

Obrotnica do paneli fotowoltaicznych działa na podstawowej zasadzie śledzenia promieni słonecznych w celu optymalizacji wydajności systemu fotowoltaicznego. Podążając za ruchem słońca przez cały dzień, obrotnica zapewnia, że ​​panele fotowoltaiczne są...

Jakie elementy montażowe są niezbędne do instalacji fotowoltaiki na dachu skośnym, a jakie na płaskim?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny waży średnio 20 kg. Aby utrzymać go na dachu i wyeliminować ryzyko, potrzebna jest solidna, prawidłowo zamontowana konstrukcja, wykonana z profili aluminiowych i innych akcesoriów. Sprawdź, jakie...