Strona główna » Zmiany dla mieszkańców bloku w sprawie fotowoltaiki
Zmiany dla mieszkańców bloku w sprawie fotowoltaiki

Zmiany dla mieszkańców bloku w sprawie fotowoltaiki

Każdy mieszkaniec bloku powinien wiedzieć o nadchodzących zmianach, które czekają go w prawie budowlanym, a mianowicie chodzi między innymi o panele fotowoltaiczne.

Do tej pory panele te kładli najczęściej tylko mieszkańcy domków jednorodzinnych, ale obecne prawo ma się nieco zmienić. Warto zatem przeczytać poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jakie zmiany będą wprowadzane dla mieszkańców bloku.

Program Grant OZE – to znakomite dofinansowanie dla wspólnot, spółdzielni oraz osób fizycznych

Program ten skierowany jest do wspomnianych wspólnot, spółdzielni oraz do Towarzystw Budownictwa Społecznego, czy do osób prywatnych. Co ważne, to program Grant OZE oferuje dofinansowanie nie tylko na zakup, ale również na montaż paneli fotowoltaicznych, jeśli moc instalacji w sumie wzrośnie o minimum 25 procent.

Czytaj więcej: Obrotnica do paneli fotowoltaicznych – jak działa?

O dofinansowanie z budżetu mogą starać się firmy, jak i osoby prywatne, gdy inwestycje te nie szkodzą w żaden sposób środowisku. Należy zwrócić uwagę, że Grant jest elementem Krajowego Planu Odbudowy, w którym to planie środki dostępne na finansowanie źródeł energii stanowi kwota ponad 448 milionów złotych. 

Kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki z Grant OZE?

Wnioski o tak zwane granty można składać już od 1 lutego 2023 do nawet 30 czerwca 2026 roku lub również do wyczerpania środków. Należy pamiętać, że zainteresowanie programem jest cały czas bardzo duże, o czym świadczą między innymi te statystyki: 2,5 tysięcy złożonych wniosków, a zostało przyznane już aż 67 milionów złotych. Sądząc po liczbach, które są wyżej wymienione, to wiele osób jest zainteresowanych wprowadzeniem nowych rozwiązań, nie tylko w swoim domku jednorodzinnym, ale także wtedy, gdy mieszka się w bloku.

Czytaj więcej:  Jak zrobić stroik na cmentarz?

Warto wiedzieć: Jak blisko granicy działki można zamontować fotowoltaikę na gruncie?

Tym samym każdy będzie miał prawo o zdecydowaniu, jak chce zadbać o środowisko i jednocześnie mieć potrzebną energię do codziennego życia. Warto zatem zastanowić się, czy wkrótce panele fotowoltaiczne nie staną się częścią codziennego miejskiego krajobrazu i będą one obecne na prawie każdym bloku.

Dobrze jest wspomnieć, że program Grant OZE oferuje dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości całej inwestycji. Co ważne, nie jest określony górny limit dla wartości danej inwestycji. Niewątpliwą zaletą jest także zmiana prawna, która między innymi pozwala na to, że nadwyżkę powstałej energii można legalnie sprzedać, generując tym samym dodatkowe środki dla swojego portfela.

Zobacz również: Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Fotowoltaika to także inwestycja, która świetnie się zwróci już nawet po kilkunastu miesiącach i co ważne, to nie wyrządza ona żadnej szkody dla środowiska, co obecnie jest niezmiernie ważne. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

Jedną z pierwszych rzeczy do sprawdzenia jest własność i tytuł własności nieruchomości, aby upewnić się, że sprzedający ma prawo do sprzedaży nieruchomości.

Panele fotowoltaiczne Jinko – 450w, 395w, 540w, Solar, Tiger Opinie

Panele Jinko Solar są ogólnie uznawane za solidne i niezawodne. Są one szeroko stosowane na całym świecie i cieszą się dobrymi opiniami zarówno ze strony instalatorów, jak i użytkowników końcowych.

Czy jest możliwe obniżenie cen mieszkań w 2023 roku?

Wysokie ceny mieszkań stały się poważnym problemem dla wielu osób i rodzin. Na obecną sytuację na rynku mieszkaniowym składa się kilka czynników.

Jaki prąd, z jakim zabezpieczeniem i w jakim przekroju?

Długotrwała obciążalność prądowa przewodów jest kluczowym aspektem przy projektowaniu bezpiecznych i bezawaryjnych instalacji elektrycznych. Odpowiedni dobór przewodów, ich przekroju oraz zabezpieczeń nadprądowych jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywności instalacji....