Strona główna » Bezpieczny kredyt 2% – czy wnioski mogą zostać zablokowane?
Bezpieczny kredyt 2% - czy wnioski mogą zostać zablokowane

Bezpieczny kredyt 2% – czy wnioski mogą zostać zablokowane?

Bezpieczny kredyt 2% to rozwiązanie, które w mgnieniu oka zyskało wielu fanów. Rząd spodziewał się, że w 2023 roku kredyty wyniosą nie więcej niż 3,2 miliarda złotych.

Predykcje rządu okazały się jednak nietrafione, albowiem łączna kwota wszystkich kredytów już teraz jest czterokrotnie wyższa. W związku z tym istnieje ryzyko, że w najbliższym czasie kolejne wnioski mogą zostać czasowo zablokowane. 

Kredyty mieszkaniowe a przyjęte wnioski – najważniejsze informacje

BIK poinformował, że banki w październiku otrzymały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 254% niż rok wcześniej. Równocześnie doszło do wyraźnego wzrostu liczby złożonych wniosków. Tak duży boom kredytowy nie jest jednak niczym zaskakującym, albowiem wynika on z wprowadzenia bezpiecznego kredytu 2%.

Warto wiedzieć: Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Mało kto spodziewał się jednak, że program ten osiągnie aż tak gigantyczną popularność. Preferencyjny kredyt do końca 2023 roku zapewne będzie przyznawany zgodnie z przewidywaniami, jednak wraz z początkiem nowego roku może dojść do poważnych zmian. Jeśli jego popularność nie zmaleje, to banki mogą nie nadążyć z wydawaniem pieniędzy, blokując w efekcie możliwość przyznawania kolejnych kredytów. 

Statystyki dotyczące bezpiecznego kredytu 2%

Na chwilę obecną umów o bezpieczny kredyt 2% podpisano już ponad 30 000. W ostatnim czasie liczba ta rośnie jednak jeszcze bardziej dynamicznie niż zakładano. Na ten moment średnia wartość preferencyjnego kredytu oscyluje w okolicach 400 tysięcy złotych.

Zobacz również: Pułapka w kredycie 2%. Jak nie stracić pieniędzy?

Duża liczba przyznanych kredytów jest więc doskonałym potwierdzeniem tego, że banki powoli zaczynają nie nadążać za oczekiwaniami klientów. Już teraz wartość wszystkich przyznanych kredytów wynosi ponad 12 miliardów złotych i kwota ta z pewnością będzie dalej rosła.

Niepewność dotycząca bezpiecznego kredytu 2% w 2024 roku sprawia, że listopad i grudzień mogą być bardzo intensywne. Niewykluczone bowiem, że będzie to ostatnia okazja na otrzymanie tego kredytu w dotychczasowych warunkach. 

Bezpieczny kredyt 2% a wstrzymanie wniosków - czy to możliwe?

Jeżeli bezpieczny kredyt 2% będzie nadal tak popularny, to w 2024 roku BGK będzie zmuszony do zablokowania przyjmowania następnych wniosków. Ciekawostką jest również fakt, że w ustawie widnieje zapis mówiący o tym, że banki od stycznia 2024 roku będą zmuszone raportować w systemie ewidencji dopłat nie tylko dane o podpisanych umowach, ale także informacje o składanych wnioskach.

Więcej informacji: Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii?

Oznacza to, że BGK tak naprawdę w każdej chwili może wstrzymać przyznawanie następnych kredytów. Wiele wskazuje jednak na to, że do końca 2023 roku nie zajdą żadne istotne zmiany.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont

Pod koniec września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do drugiej tury naboru programu Ciepłe Mieszkanie. Budżet nowej edycji wynosi 1 miliard złotych, a celem programu jest wymiana tzw. kopciuchów, a dofinansowanie...

Kostka brukowej z Castorama, Leroy Merlin, OBI, Mrówka opinie cena

Kostka brukowa to rodzaj kamienia naturalnego, który od wieków był używany w różnych projektach budowlanych.

Projekty domów parterowych – Aktualne ceny

Rozważając projekt domu parterowego z garażem należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Układ i wielkość garażu powinny być starannie zaplanowane, aby spełniały potrzeby właścicieli domów. Ponadto integracja garażu z...

Służebność drogi – Na czym polega? Co należy wiedzieć?

Służebność jest prawem do korzystania z cudzej własności w określonym celu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala osobie korzystać z gruntu innej osoby w określonym celu, bez posiadania samego...