Strona główna » Jak negocjować zakup działki budowlanej?

Jak negocjować zakup działki budowlanej?

Zakup nieruchomości może być satysfakcjonującym finansowo doświadczeniem, jeśli wiesz, jak wynegocjować najlepszą ofertę. Nieruchomość jest zwykle kupowana w drodze negocjacji między kupującym a sprzedającym.

Negocjacje prowadzi się w celu osiągnięcia porozumienia satysfakcjonującego wszystkie strony. Podczas negocjacji musisz znać konkretną nieruchomość, którą kupujesz, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Postępowanie zgodnie z kilkoma ogólnymi wskazówkami ułatwi Ci wynegocjowanie najlepszej możliwej oferty przy zakupie nieruchomości.

Jak uzyskać dobrą cenę za działkę budowlaną?

Jednym ze sposobów negocjowania zakupu działki budowlanej jest proaktywność i proszenie sprzedającego o lepszą cenę. Zanim kupisz działkę, upewnij się, że jest ona wolna od wad, które mogą wpłynąć na jej wartość. Powinieneś szukać wszelkich problemów, takich jak niespełniające norm fundamenty lub zanieczyszczony grunt. Jeśli znajdziesz jakieś problemy, negocjuj mocniej, aby sprzedawca je naprawił, zanim sprzeda działkę komuś innemu.

Czytaj dalej: Jakie ogrzewanie wybrać do domu szkieletowego?

Warto też poprosić o zniżkę, ponieważ sprzedawca nie będzie chciał stracić pieniędzy na sprzedaży, która nie może zostać zrealizowana z powodu wad. Uzyskanie zniżki na nową działkę zmniejszy Twoje miesięczne płatności i zwiększy miesięczny dochód.

Podczas negocjacji staraj się operować ceną za metr powierzchni

Innym sposobem negocjowania zakupu działki budowlanej jest rozmowa z agentem nieruchomości, który specjalizuje się w transakcjach dotyczących gruntów. Negocjując zakup działki budowlanej skorzystaj z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Warto wiedzieć: Domy prefabrykowane i modułowe – zalety i wady

Pośrednik może pomóc w znalezieniu dobrych ofert, ponieważ ma dostęp do wszystkich gruntów dostępnych w Twojej okolicy. Mogą również poinformować Cię o nadchodzących wydarzeniach w Twojej okolicy i dostarczyć dokładnych szacunków wartości Twojej ziemi. Ponadto mogą również doradzić, która działka odpowiada Twoim potrzebom i negocjować w Twoim imieniu.

Nie ulegaj magii okrągłych liczb.

Kupując nieruchomość, powinieneś skupić się na lokalizacji i użyteczności gruntu, a nie na tym, czy jest tani, czy drogi. Wynika to z faktu, że nieruchomości zlokalizowane w popularnych obszarach będą miały wyższą wartość niż nieruchomości zlokalizowane w mniej pożądanych lokalizacjach. Na przykład domy w pobliżu popularnych plaż lub restauracji będą miały wyższą wartość niż domy w pobliżu podupadłych firm lub obszarów przemysłowych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znajduje się Twoja nieruchomość, aby uzyskać lepszą ofertę podczas negocjacji. Niektórzy uważają, że potencjalni właściciele nieruchomości powinni z góry wiedzieć o ukrytych wadach, ponieważ sprzedawcy nie mają wymogu ujawniania wad z góry.

Czytaj więcej: Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Dlatego uważają, że potencjalni nabywcy powinni być proaktywni i pytać sprzedających o szczegóły dotyczące ich nieruchomości. Negocjatorzy powinni również wiedzieć, że pytanie o szczegóły dotyczące nieruchomości może czasem doprowadzić do zerwania negocjacji, zwłaszcza gdy pyta się o wady, o których trudno wcześniej się dowiedzieć.

Sprawdź również: Efektowne i funkcjonalne oświetlenie schodów jakie wybrać?


Chociaż pośrednicy w obrocie nieruchomościami mogą pomóc w zakupie nowych nieruchomości, mogą również zakończyć kosztować więcej, niż zwykły nabywca wydałby na dokładnie ten sam dom. Dzieje się tak dlatego, że brokerzy pobierają prowizję od swoich klientów, gdy negocjują najlepsze możliwe oferty dla swoich klientów. Prowizje wypłacane brokerom mogą rosnąć lub spadać w zależności od tego, ile wynegocjowali i czy negocjacje zakończyły się sukcesem. Dlatego jeśli kupowanie nieruchomości z pośrednikami jest zbyt drogie, istnieją inne sposoby na znalezienie nieruchomości bez korzystania z pośredników.

Działka budowlana – negocjacje

Na nowych działkach bardziej opłacalne może być inwestowanie w grunty o sprawdzonych parametrach użytkowych zamiast w tańsze działki o niepewny potencjał na przyszłość.

Na przykład inwestowanie w grunty, które sprawdziły się w rolnictwie, oznacza, że ​​trzeba wiedzieć, jakie uprawy rolnicy chcą mieć w pobliżu, i wcześnie zaangażować się, zanim popyt wzrośnie i podniesie ceny znacznie wyżej niż w przypadku normalnego użytkowania rolniczego.
Dla potencjalnych właścicieli nieruchomości jest to trudno jest określić, czy działka ma wady, ponieważ nie ma wymogu, aby sprzedawcy ujawniali wady z góry.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena złomu samochodowego 2023 – Ile kosztuje złomowanie?

Na ceny samochodów złomowanych w 2023 roku wpływ ma kilka czynników. Jednym z kluczowych czynników jest światowy popyt na złom. Popyt na złom wpływa na ogólną wartość rynkową złomowanych samochodów,...

Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej

Hortensje bukietowe są chętnie wybierane przez ogrodników ze względu na późne kwitnienie, ozdobne duże kwiatostany, łatwą uprawę i dobre zimowanie . Rośliny te to niskie krzewy, które wytwarzają piękne, trwałe...

Zakaz koszenia trawnika – Czy można dostać mandat karny?

W Polsce wprowadzono zakaz koszenia trawników w określonych sytuacjach. Celem tego zakazu jest ograniczenie zanieczyszczenia hałasem i ochrona środowiska. Nadmierne korzystanie z kosiarek i innych hałaśliwych urządzeń może być uciążliwe...

Domek letniskowy na zgłoszenie jakie warunki?

Dość powszechna jest wiedza na temat tego, że domek letniskowy o powierzchni pomiędzy 35 do 70 metrów kwadratowych może powstać bez zezwolenia, a na tak zwane zgłoszenie. Warto byłoby jednak...