Strona główna » Budowa domu – czy opłaca się inwestować w ekologiczne instalacje?
Ekologiczne instalacje - czy fotowoltaika to dobry pomysł? Dowiedz się!

Budowa domu – czy opłaca się inwestować w ekologiczne instalacje?

Ekologiczny i ekonomiczny – taki powinien być dom na miarę XXI wieku. Niemniej jednak budowa takiej nieruchomości pochłania sporo pieniędzy, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić. Obecnie mamy do dyspozycji różnego rodzaju pożyczki i kredyty udzielane na preferencyjnych warunkach.

Najczęściej dotyczą one zakupu, czy montażu instalacji fotowoltaicznej. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście opłaca się inwestować w ekologiczne instalacje? Niżej podpowiadamy!

Twarde dane, czyli ile trzeba wydać, aby oszczędzać?

Ekologiczne instalacje, takie jak fotowoltaika, rekuperacja czy pompy ciepła są przyjazne nie tylko środowisku naturalnemu, ale również naszemu portfelowi. Pozwalają bowiem w dłuższym okresie wygenerować znaczące oszczędności, co przekłada się na nasze finanse, biorąc pod uwagę np. rosnące ceny energii elektrycznej. Niemniej jednak na początek trzeba ponieść pewne nakłady inwestycyjne, aby w późniejszym czasie móc czerpać korzyści. Pojawia się więc pytanie, ile to wszystko będzie kosztować? Budowa ekologicznego domu kosztuje o kilkadziesiąt tysięcy więcej, niż budowa domu korzystającego z tradycyjnych rozwiązań. Trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile właściwie zapłacimy. Ostateczna kwota uzależniona jest między innymi od:

  • ilości instalacji, jakie zdecydujemy się zamontować,
  • potrzeb domowników,
  • metrażu,
  • wyboru dodatkowych rozwiązań.

Sprawdź, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca!
solar panels on the black roof of a single family house

Zanim zdecydujemy się na inwestycję, warto skorzystać z kalkulatorów pomocniczych. Na stronie internetowej https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/ dostępny jest kalkulator fotowoltaiczny, którym możemy posiłkować się, oceniając opłacalność inwestowania w fotowoltaikę. Z drugiej strony, otrzymane wyniki mają jedynie charakter poglądowy, szacunkowy. Konkretne dane można uzyskać dopiero po przedstawieniu ostatecznego projektu domu.

Po jakim czasie nakłady inwestycyjne zaczynają się zwracać?

Inwestorzy, którzy decydują się budować dom, zainteresowani są, kiedy właściwie poniesione koszty inwestycyjne zaczną się zwracać, a więc przynosić realne korzyści finansowe? Szacuje się, że okres zwrotu nakładów inwestycyjnych w przypadku instalacji ekologicznych trwa około 8-10 lat. Wydaje się on długi, jednak pamiętajmy, że instalacje powinny posłużyć przez wiele lat, zatem w późniejszym czasie generujemy realne oszczędności. Widoczne są one w rachunkach za prąd, które możemy zredukować do niezbędnego minimum.

Jakie niematerialne korzyści zapewniają ekologiczne instalacje?

W kontekście instalacji ekologicznych trudno mówić wyłącznie o korzyściach finansowych, choć niewątpliwie stanowią one przedmiot zainteresowania inwestorów. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, co jako społeczeństwo i domownicy możemy zyskać. Przede wszystkim korzystamy z ekologicznych źródeł energii, ograniczając emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu oddychamy czystym powietrzem, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Dowiedziono, że zanieczyszczenia powietrza wywołują astmę, choroby płuc oraz nowotwory, dlatego celem jest ograniczenie emisji substancji szkodliwych. Ponadto instalacje ekologiczne są przyjazne środowisku naturalnemu, które z oczywistych względów wszyscy powinniśmy chronić. 

Uregulowania prawne również przemawiają za korzystaniem z instalacji ekologicznych. Obecnie inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe, a zakres przysługujących im przywilejów z pewnością będzie się poszerzał. Z czasem może okazać się, że wymiana instalacji na ekologiczne będzie po prostu koniecznością podyktowaną przepisami prawa. Dlatego też, budując dom, warto wybrać najnowocześniejsze rozwiązania, przyjazne ludziom i środowisku. Pieniądze, które inwestujemy, po pewnym czasie zaczną do nas wracać, a w zamian zyskamy coś o wiele cenniejszego – zdrowie oraz poczucie, że żyjemy w zgodzie z naturą. Korzyści niematerialne mogą przeważyć w kontekście podejmowania decyzji o montażu instalacji przyjaznych środowisku naturalnemu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kWp na dachu skośnym?

Energia słoneczna to odnawialne źródło energii, które wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Ta czysta i odnawialna energia może być wykorzystywana do zasilania domów, firm i pojazdów. System energii...

Jak wypełnić wniosek „Mój Prąd 5.0 ” i otrzymać dotację?

Program Mój Prąd 5.0 to program dotacyjny oferowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce. Program zapewnia dofinansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, które wytwarzają energię odnawialną i zmniejszają zależność...

Koszt pompy ciepła do domu 100m2 – Jak obliczyć koszt?

Pompy ciepła to wydajny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domu. Jednak koszt pompy ciepła może być wysoki. Aby obliczyć koszt pompy ciepła, musisz wiedzieć, ile zaoszczędzi ona na rachunkach...

Jakie korzyści daje instalacja PV z magazynem energii?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program dofinansowań na fotowoltaikę Mój Prąd 6.0 wystartuje w drugim kwartale 2024 roku. Z oficjalnych doniesień wiemy już, że resort klimatu skoncentruje się w...