Strona główna » Nabór na dofinansowanie dokumentacji OZE 2023

Nabór na dofinansowanie dokumentacji OZE 2023

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Sprawia to, że wzrasta także zainteresowanie szeroko pojętymi dofinansowaniami. Przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie rozpocznie się dokładnie 12 września. Zgodnie z przewidywaniami samorządy mogą otrzymać nawet 1,4 miliona złotych, co jest wynikiem zaskakująco wysokim.

Dofinansowanie – najważniejsze informacje

Waldemar Buda, czyli minister rozwoju i technologii, potwierdził, że regulamin wyboru przedsięwzięć dla przygotowania dokumentacji inwestycji w odnawialne źródła energii został oficjalnie zatwierdzony. Nadrzędnym zadaniem naboru jest wyłonienie aż 139 projektów, które będą realizowane przez klastry energii, samorządy oraz spółdzielnie energetyczne. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, budżet naboru ma wynieść około 187 milionów złotych.

Czytaj więcej: Jak blisko granicy działki można zamontować fotowoltaikę na gruncie?

Według wstępnych ustaleń, przygotowano także maksymalne kwoty wsparcia. W przypadku klastrów energii mają one wynieść 1,55 miliona złotych, dla spółdzielni energetycznych – 400 tysięcy, a dla JST – 1,4 miliona. Osoby składające wniosek mogą uzyskać dofinansowanie maksymalnie do 95% wartości projektów. 

Jak uzyskać dofinansowanie?

Proces uzyskania dofinansowania jest relatywnie prosty, dzięki czemu finansowe wsparcie jest kierowane do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Cały program jest dwuetapowy, jednak poszczególne kroki nie są przesadnie zawiłe. Pierwszym krokiem jest opracowanie ogólnej koncepcji i przygotowanie wstępnego projektu. Następnie ma dojść do wyłonienia 10 projektów, które zrobią najlepsze wrażenie. Wszystkie wyłonione projekty mają uzyskać zastrzyk gotówki.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła – czy nadal są atrakcyjne dla klientów?

Sam minister rozwoju i technologii jest bardzo optymistycznie nastawiony do tego programu i podkreśla, że instalacje OZE mają przed sobą świetną przyszłość. 

Rozszerzenie inwestycji – na czym polega?

Zgodnie z doniesieniami MRiT zgłosiło wspomniany program do zwiększenia budżetu, korzystając z europejskiego wsparcia. W efekcie budżet, który wstępnie miał wynosić tylko 435 milionów złotych, ma zostać poszerzony do 851 milionów. Zwiększona ma zostać także liczba projektów we wsparciu przedinwestycyjnym. Więcej szczegółów na temat rozszerzenia tej inwestycji powinniśmy uzyskać przed końcem roku.

Więcej informacji: Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Co istotne, zainicjowany we wrześniu nabór ma być prowadzony w trybie ciągłym. Regulamin zakłada, że wnioski mogą składać zarówno klastry energii, jak i spółdzielnie energetyczne czy jednostki samorządu terytorialnego. Wszystkie wnioski należy składać w formie elektronicznej. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rów melioracyjny na działce prywatnej

Przed przystąpieniem do budowy rowu melioracyjnego na prywatnej działce konieczne jest uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i zgód. Przepisy i wymagania dotyczące uzyskania tych zezwoleń mogą się różnić w zależności od...

Blachodachówka Pruszyński modele i kolory – Opinie i Cena

Pruszyński to znana firma oferująca gamę popularnych i ekonomicznych w montażu blachodachówek. Blachodachówki panelowe tej firmy, zwane również dachówkami modułowymi, stanowią ekonomiczną i trwałą alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych ....

Kotły gazowe kondensacyjne Ranking 2024r.

Efektywność energetyczna i wpływ na środowisko odgrywają kluczową rolę w rankingu gazowych kotłów kondensacyjnych w roku 2024. Wysoka efektywność energetyczna jest kluczowym czynnikiem przyciągającym konsumentów, gdyż przekłada się na obniżenie...

Jak zrobić stroik na cmentarz?

Dzień Wszystkich Świętych to szczególne święto obchodzone w wielu kulturach na całym świecie. Jest to dzień, w którym oddaje się cześć i pamięć o bliskich, którzy odeszli. Tradycją jest odwiedzanie...