Strona główna » Co warto wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia budynku w 2024 roku?
Co warto wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia budynku w 2024 roku

Co warto wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia budynku w 2024 roku?

Dobre ocieplenie i uszczelnienie dachu jest kluczowe, aby zapobiec uciekaniu ciepła z domu. Dla odpowiedniego komfortu termicznego szczególnie dobrze zaizolowany powinien być dach.

Warto pamiętać o tym, że dobre ocieplenie to nie tylko komfort mieszkania, ale też wyraźne zredukowanie kosztów ogrzewania. Dlatego też dofinansowania do ocieplenia budynku cieszą się stopniowo coraz większą popularnością. 

Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje

Termomodernizacyjna ulga podatkowa to jeden z najlepszych patentów na zwrot pieniędzy wydanych na ocieplenie domu. Program ten jest przeznaczony dla wszystkich osób, które są właścicielami bądź współwłaścicielami domu. Termomodernizacja dotyczy przede wszystkim starych domów.

Czytaj więcej: Trendy w układaniu płytek: na jakie zlecenia warto zwrócić uwagę

Warto mieć na uwadze to, że w naszym kraju wiele domów nie jest w ogóle ocieplonych, dlatego też popularność tej ulgi jest naprawdę spora. Stare domy mają naprawdę spore zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, dlatego też w ich przypadku troska o komfort termiczny powinna być naprawdę spora. 

Dofinansowanie do ocieplenia budynku z ulgi – ile wynosi?

Choć popularność dofinansowania do ocieplenia budynku jest naprawdę spora, to dużo ludzi po dziś dzień nie wie, ile tak naprawdę może wynosić finansowe wsparcie.

Warto wiedzieć: Rękojmia za wady budynku – jaka jest odpowiedzialność co musisz wiedzieć?

W praktyce, w ramach ulgi termomodernizacyjnej da się odliczyć od podstawy do opodatkowania aż 53 000 złotych. Warto równocześnie nadmienić, że ulga ta przysługuje każdemu współwłaścicielowi. Oznacza to, że jeżeli dom jest własnością wspólną, to współmałżonkowie mogą otrzymać dwukrotnie po 53 000 zł.

Więcej informacji: Kątowniki stalowe – uniwersalne elementy konstrukcyjne

Ulgę termomodernizacyjną da się odliczyć w zeznaniu podatkowym od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, a także od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym. Osoby chcące ubiegać się o dofinansowanie muszą jednak pamiętać o tym, by wszystko potwierdzać fakturami VAT – wszystkie faktury powinny zostać wystawione na właściciela domu. Równocześnie maksymalny czas realizacji inwestycji wynosi 3 lata. 

Dotacja Czyste Powietrze – o czym pamiętać?

Dotacja Czyste Powietrze cieszy się wieloma pozytywnymi recenzjami. Program ten ma na celu przede wszystkim wymianę przestarzałych i mało opłacalnych kotłów na paliwa stałe na innowacyjne urządzenia grzewcze.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

W ramach programu Czyste Powietrze możliwe jest uzyskanie dofinansowania wyłącznie na ocieplenie budynku. Najlepszym sposobem na dużą oszczędność jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Program Czyste Powietrze oferuje trzy różne poziomy dofinansowania, które są zależne od dochodów danej osoby.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Nabór na dofinansowanie dokumentacji OZE 2023

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Sprawia to, że wzrasta także zainteresowanie szeroko pojętymi dofinansowaniami. Przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie rozpocznie się dokładnie 12 września. Zgodnie z przewidywaniami...

Nowe trendy w branży budowlanej na 2023 rok

Jednym z głównych trendów w branży budowlanej na rok 2023 jest coraz częstsze przyjmowanie zrównoważonych praktyk budowlanych. Obejmuje to stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska, które mają mniejszy wpływ na środowisko...

Jak i czym usunąć piankę montażową z rąk?

Pianka montażowa jest popularnym materiałem budowlanym służącym do uszczelniania szczelin i wypełniania ubytków. Wykonany jest z poliuretanu i rozszerza się pod wpływem powietrza, tworząc mocne i trwałe uszczelnienie. Chociaż pianka...

Flipping oszustwa – Uważaj na nieuczciwych nabywców

Coraz częściej mieszkańcy różnych części kraju odnotowują pojawianie się w ich skrzynkach pocztowych ulotek z ofertami kupna mieszkań za gotówkę. Oferty te zwykle pochodzą od osób podszywających się pod młode...