Strona główna » Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu w 2024 – Wniosek
Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu w 2024 – Wniosek

To już drugi z naborów wniosków o wsparcie finansowe na poczet wymiany pokryć dachowych zrobionych z surowców zawierających w składzie azbest w gospodarstwach rolnych.

Pierwszy z nich odbył się już rok temu. Wnioski mogą być składane wyłącznie elektronicznie w dniach od 15 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024. Pomoc odbywa się w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Zwiększania Odporności. 

Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie? 

Wsparcie na poczet wymiany pokryć dachowych wykonanych ze szkodliwych materiałów dla środowiska naturalnego oraz zdrowia w gospodarstwach rolnych z KPOiZO przeznaczone jest dla osób fizycznych, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników albo będących beneficjentami płatności bezpośrednich.

Czytaj więcej: Utylizacja eternitu / azbestu cena za tonę 2023 – Ile kosztuje?

Starający się o takie dofinansowanie muszą mieć nadany numer w ewidencji producentów rolnych oraz być właścicielami albo współwłaścicielami budynków, na których planowane jest dokonanie wymiany pokryć dachowych. O rzeczoną pomoc nie mogą się ponownie ubiegać osoby, którym przyznano ją już w ramach naboru prowadzonego w okresie 17 października do 15 listopada 2022 roku. 

Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć?

Stawka pomocy wynosi niezmiennie 40 zł/m2, a maksymalną powierzchnią dachu, która może zostać objęta dofinansowaniem jest 500 m2. Warto mieć także na względzie różnice pomiędzy teraźniejszym a ubiegłorocznym naborem wniosków.

Więcej informacji: Ile kosztuje demontaż dachu? Rozbiórka dachu cennik

Obecnie inwestycje objęte wsparciem będą mogły zostać zrealizowane również na terenach gmin miejskich. Ułatwieniem ma być w tym przypadku zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentacji kopii zgłoszenia budowy albo innego typu robót budowlanych, zezwoleń czy innych decyzji.

Osoba zainteresowana dofinansowaniem będzie musiała złożyć oświadczenie, iż dopełni koniecznych formalności mających związek z realizacją inwestycji w odpowiednim miejscowo starostwie powiatowym. 

Kiedy można składać wnioski

Wnioski przyjmowane są w czasie od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na wymienionym etapie będzie się można ubiegać również przy okazji o przyznanie 50-procentowej zaliczki. 

Czytaj dalej: Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej w 2023 roku?

W ramach pierwszego z naborów wniosków związanego ze wsparciem na poczet wymiany w gospodarstwach rolnych pokrycia dachów zrobionych z surowców zawierających w swoim składzie azbest z KPOiZO do agencji wpłynęło aż 47 tysięcy wniosków. Za przekazanie środków na konta tych osób, które otrzymały dofinansowanie, odpowiedzialny jest Polski Fundusz Rozwoju. Jak dotąd wypłacił on ponad 118 mln złotych. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje pralnia chemiczna?

Czyszczenie chemiczne to usługa prania, która wykorzystuje specjalny rozpuszczalnik do czyszczenia odzieży, która nie nadaje się do prania w wodzie. Usługa ta jest szczególnie przydatna w przypadku tkanin delikatnych, takich...

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie?

Po uprzątnięciu nadmiaru przedmiotów możesz przystąpić do dokładnego sprzątania mieszkania. Zacznij od góry i kieruj się w dół. Oczyść wszystkie powierzchnie, w tym kuchnię, łazienki, podłogi, okna i meble. Aby...

Ile się czeka na pozwolenie na budowę w 2023?

W 2023 roku uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędnym krokiem dla każdego, kto planuje budowę budynku. Pozwolenie na budowę to dokument prawny wydawany przez samorząd lokalny, który zezwala na budowę...

O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie w 2023 roku?

Przed sprzedażą mieszkania w 2023 roku niezbędne jest zrozumienie aktualnego rynku nieruchomości.