Strona główna » Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Zgodnie z zapowiedzią ministra rozwoju Waldemara Budy, już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na projekty domów jednorodzinnych, których powierzchnia przekracza 70 mkw. Mowa tu o budynkach, których metraż będzie wynosił do 120,150 oraz 180 mkw. Już jakiś czas temu weszły w życie przepisy, na mocy których w przypadku wznoszenia domów jednorodzinnych powyżej 70 mkw. nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Wyniki konkursu na projekt domu o obniżonej energochłonności

Jakiś czas temu resort rozwoju ogłosił konkurs na projekt wielorodzinnego domu mieszkalnego mającego niską energochłonność. Znany już jego zwycięzców. Wśród laureatów znaleźli się zarówno konkretni architekci, jak i firmy projektowe.

W pierwszej kategorii wyróżnieni zostali: Rafał Mazur i Łukasz Gaj oraz Łukasz Stępnik. Zwycięskie biura to: Racing Green Interiors LTD, WAWW Pracownia Projektowa Mirosław Wojcieszak, Gąska Studia Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska oraz Młynarczyk Architekci Sp. z.o.o.

Czytaj więcej: Ile kosztuje dom szkieletowy 70m2 bez pozwolenia 2023

Korzyści dla gmin

Zgodnie ze stanowiskiem Waldemara Budy z całego przedsięwzięcia skorzystają gminy. Ma ono bowiem stanowić wsparcie dla budownictwa komunalnego,  a jednocześnie motywację do działania dla samorządów. Minister rozwoju podkreślił jednocześnie w oficjalnym oświadczeniu, że poszerzono budżet Funduszu Dopłat i zmieniono zasady, na który przyznawane są fundusze na budownictwo komunalne.

W opinii Budy zachodzi ponadto duża szansa, że tego typu inicjatyw społecznych, samorządowych oraz tych związanych z mieszkaniami komunalnymi będzie w przyszłości znacznie więcej. Przyczynić mają się do tego ułatwienia takie jak gotowe projekty, a także uproszczona procedura wnioskowania o środki. W planach są również kolejne konkursy architektoniczne, które odbędą się na podobnych zasadach.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zwolnionym z pozwolenia na budowę domu powyżej 70 metrów?

Minister zapowiedział, że już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na projekty domów jednorodzinnych, których powierzchnia przekraczać ma 70 mkw. Będą to projekty na budynki do 120,150 oraz 190 mkw.

Sprawdź również: Dom drewniany całoroczny 70m2 ile kosztuje w 2023 roku

Przypomnijmy, że w marcu weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, zakładająca możliwość budowy domów jednorodzinnych o powierzchni powyżej 70 mkw. bez pozwolenia na budowę. Wcześniej było to możliwe wyłącznie w przypadku budynków, których powierzchnia nie przekraczała 70 mkw.

Warto wiedzieć: Koszt budowy domu 70 m2 bez pozwolenia w Polsce.

Aby móc rozpocząć budowę bez stosownej zgody, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Budynek może mieć nie więcej niż dwie kondygnacje i służyć wyłącznie potrzebom jego przyszłych mieszkańców. Dodatkowo wymaga się zatrudnienia kierownika budowy oraz założenia i prowadzenia dziennika prac budowlanych.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika, zwana też panelami słonecznymi, to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Jeśli jesteś właścicielem fotowoltaiki i planujesz w najbliższym czasie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych , być...

Zmiany dla mieszkańców bloku w sprawie fotowoltaiki

Każdy mieszkaniec bloku powinien wiedzieć o nadchodzących zmianach, które czekają go w prawie budowlanym, a mianowicie chodzi między innymi o panele fotowoltaiczne. Do tej pory panele te kładli najczęściej tylko...

Czy jest możliwe obniżenie cen mieszkań w 2023 roku?

Wysokie ceny mieszkań stały się poważnym problemem dla wielu osób i rodzin. Na obecną sytuację na rynku mieszkaniowym składa się kilka czynników.

Jak dostać mieszkanie komunalne w Warszawie w zamian za remont?

Miasto stołeczne Warszawa wyszło naprzeciw, szczególnie młodym obywatelom, którzy nie tylko nie mają możliwości wzięcia kredytu na własne mieszkanie, ale również mają małe szanse na to, że mieszkanie komunalne, o...