Strona główna » Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej?

Każdy chce mieć piękny, relaksujący dom. Może to być trudne przy wysokich kosztach mieszkania. Grunty są drogie, więc ludzie szukają sposobów na obniżenie kosztów budowy domu. Jednym ze sposobów jest znalezienie dużej działki. Znalezienie odpowiedniej działki jest ważne, ponieważ może zaoszczędzić tysiące dolarów na kosztach budowy. Ludzie powinni również szukać działki, która ma pobliskie udogodnienia, takie jak szkoły i sklepy spożywcze.

Twój nowy dom powinien również mieć łatwy dostęp do transportu publicznego, abyś mógł się łatwo poruszać. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze na gazie, co zawsze jest miłe! Poszukując działki budowlanej, rozważ te czynniki przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wybierając działkę budowlaną, powinieneś najpierw zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie działki w tym obszarze muszą spełniać określone wymagania dotyczące podziału na strefy. Informuje cię, jaki rodzaj budynku możesz zbudować na ziemi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Jeśli miasto zezwala tylko na wolnostojące domy jednorodzinne, będziesz musiał wybrać między działką a domem z dołączonymi garażami. Domy mogą mieć przydomowe garaże, ale nie mogą mieć ścian bocznych, aby mogły służyć jako dodatkowe pomieszczenia. Dlatego jeśli chcesz mieć dom wolnostojący z dołączonym dwustanowiskowym garażem, to w tym mieście nie jest to możliwe. Jeśli jednak nie masz nic przeciwko dobudowanemu garażowi, możesz rozważyć zakup w tym mieście.

Czytaj więcej: Ile kosztuje usługa geodety?

Działka w pobliżu transportu publicznego jest świetna dla każdego, kto musi dojeżdżać do pracy lub szkoły.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Transport publiczny jest łatwo dostępny z większości miast w Polsce. Dzięki temu dojazd do pracy jest o wiele łatwiejszy i wydajniejszy niż samochodem, autobusem lub pociągiem. Jeśli codziennie w godzinach szczytu ruch uliczny jest okropny, transport publiczny zapewni Ci większą mobilność, niż jakakolwiek działka budowlana mogłaby kiedykolwiek zapewnić! Istnieją jednak obszary, w których transport publiczny nie dociera wystarczająco daleko, aby był użyteczny.

Warto wiedzieć: Jaką wybrać farbę do malowania ścian? Opinie 2023

Dlatego przy wyborze działki do zakupu ważne jest, aby spojrzeć na pobliskie udogodnienia.

Sprawdź dane z ewidencji gruntów i budynków

Znalezienie działki w pobliżu sklepów spożywczych lub firm jest również ważne. Miejsca te pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rzeczach takich jak jedzenie i inne artykuły pierwszej potrzeby po przeprowadzce do nowego domu. Można je również wykorzystać jako miejsca spotkań przyjaciół i rodziny, podczas gdy pobliskie domy są budowane lub przebudowywane. Dzięki temu budynki te stają się centralnymi punktami w dzielnicach i społecznościach. Większość społeczności ma w pobliżu co najmniej jedną firmę lub sklep spożywczy, aby mieszkańcy mogli łatwo spotykać się i wspierać swoje firmy i zawody.

Czytaj również: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Większość ludzi chce mieć działkę w pobliżu szkół, aby ich dzieci mogły z łatwością uczęszczać do prywatnej szkoły po wyprowadzce z domu Dom.

Sprawdź sąsiedztwo i dowiedz się jakie mogą czekać cię uciążliwości

Ponadto bliskość szkół zapewnia rodzinom spokój ducha, ponieważ ich dzieci będą miały łatwy dostęp do edukacji po przeprowadzce z domu. Jednak nie wszystkie miasta zezwalają na domy w pobliżu szkół; niektóre miasta wymagają kupowania dalej od szkół, aby domy nie kolidowały z warunkami nauki dla uczniów uczęszczających do tej szkoły. Działka, która nie znajduje się w pobliżu transportu publicznego lub firm, może z czasem okazać się bardzo kosztowna, ponieważ będzie wymagać częstszego wycieczki do miasta po zapasy i zakupy artykułów pierwszej potrzeby, takich jak artykuły spożywcze i stacje benzynowe.

Gdzie należy zgłosić zakup działki?

Jeśli kupujesz z dala od szkół, upewnij się, że w pobliżu nieruchomości znajduje się prywatna szkoła, dzięki czemu dzieci nie będą musiały płacić czesnego za szkołę prywatną podczas pobytu w szkole!

Warto wiedzieć: Ile kosztuje układanie płytek w łazience?

Posiadanie pięknego domu jest czymś, czego wszyscy pragną - ale może to być trudne przy znalezieniu gruntu pod budowę wymarzonego domu.

Jakie są koszty związane z zakupem działki?

  • taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od wartości działki, 
  • opłata za odpis aktu notarialnego - 6 zł za każdą stronę,
  • opłata za wniosek o wpis do księgi wieczystej - 200 zł.

Wiedza, na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej, pomoże Ci znaleźć dokładnie to, czego szukasz w swoim wymarzonym domu! Wiedza o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej, może odmienić Twoje życie!

Podatek od zakupu działki budowlanej

Jeżeli transakcja kupna działki zawierana między osobami fizycznymi, wówczas kupujący ma obowiązek uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszący 2 proc. wartości działki.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzewy kwitnące całe lato TOP 10

Krzewy kwitnące przez całe lato są pięknym dodatkiem do każdego ogrodu lub krajobrazu. Te krzewy są znane ze swojej zdolności do wytwarzania żywych i kolorowych kwiatów przez cały sezon letni....

Fotowoltaika na blokach – Trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Jak do tej pory nie istniało dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców dużych miast. Jednak, teraz się to zmieniło. Właściciele i nadzorcy budynków wielorodzinnych mogą już składać wnioski na dofinansowanie...

Ściółkowanie kartonami, czyli jak wykorzystać kartony

W dzisiejszych czasach ponowne wykorzystanie materiałów jest znaną i powszechnie wykorzystywaną praktyką. Nic więc dziwnego, że także kartony poddawane są ponownemu wykorzystaniu w postaci ściółkowania. Na czym polega cały proces?...

Cennik opłat notarialnych 2024 nieruchomości – zobacz stawki notariuszy

Usługi notarialne są istotną częścią obrotu nieruchomościami, zapewniając ochronę prawną zarówno kupującym, jak i sprzedającym.