Komoda to niezwykle uniwersalny mebel, jednak najlepiej wygląda w reprezentacyjnych pomieszczeniach, takich jak salon. Komody do salonu czy pokoju dziennego mają za zadanie nie tylko uatrakcyjniać przestrzeń, ale służyć także jako meble do przechowywania oraz eksponowania różnych przedmiotów. Elegancja i funkcjonalność to podstawowe cechy, jakimi charakteryzuje się nowoczesna komoda do salonu.
Na rynku można znaleźć salonowe komody w wielu stylach i rozmiarach, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej oraz wykonane przy użyciu przeróżnych materiałów. Dzięki temu, z łatwością można dobrać solidne, estetyczne i praktyczne komody do salonu, dopasowane do indywidualnych preferencji czy pożądanej aranżacji wnętrza.
Komoda do salonu – przeznaczenie i zastosowanie mebla
Pośród szerokiej gamy mebli salonowych ważną rolę pełnią komody. Przeznaczenie komody może być różne, ponieważ meble te są bardzo uniwersalne i funkcjonalne, a producenci oferują bogaty wybór rodzajowy w zakresie tego elementu wyposażenia salonu. Komoda do salonu to mebel, w którym można zarówno przechowywać różne przedmioty, eksponować na nim ozdoby, jak i wykorzystywać go jako stolik.
Komoda do salonu doskonale sprawdza się też jako dekoracyjny element wyposażenia wnętrza, który dodaje przestrzeni atrakcyjności. Eleganckie komody mogą przełamać monotonię w pomieszczeniu i są świetnym uzupełnieniem dla szafy, stolika, witryny czy regału z książkami. Komoda do salonu równie dobrze pasuje do pokoju gościnnego, gabinetu, sypialni albo pokoju dziecięcego. Przeznaczenie komody do salonu zależy m.in. od stylu, wysokości, powierzchni blatu oraz rodzaju frontu, na którym mogą znajdować się m.in. otwarte półki, przeszklenie, szuflady lub drzwiczki. Komoda salonowa z powodzeniem może zastąpić masywną szafę, nadając wnętrzu lekkości i klimatycznego charakteru.
Style komód do salonu
Komody do salonu dostępne są w przeróżnej stylistyce – tak, aby każdy mógł znaleźć COŚ dla siebie. Jeśli chodzi o komody nowoczesne, to charakteryzuje je przede wszystkim prostota i minimalizm, dzięki czemu przestrzenie z ich udziałem są bardzo przestronne. Brak zbędnych dekoracji, stonowana kolorystyka oraz proste geometryczne formy – to z pewnością znak rozpoznawczy komód w stylu nowoczesnym. Komody skandynawskie cechuje zbliżony design, a dominującym kolorem jest tutaj biel. Białe komody do salonu nadają wnętrzu lekkości, przytulności i optycznie powiększają przestrzeń.
Klasyczna komoda do salonu to ponadczasowy mebel, w którym przeważają barwy brązu i beżu, wyraźnie wyeksponowana jest symetria, a także widoczna pozostaje dbałość o detale oraz zdobienia. Komody rustykalne to z kolei jasne kolory oraz materiały wystylizowane na „nadgryzione zębem czasu”. Styl glamour to blask, blichtr i luksus. Komody do salonu glamour to głównie masywne meble z połyskiem w kolorach czerni i bieli, ze złotymi bądź srebrnymi dodatkami. Salonowa komoda w stylu industrialnym, to mebel dedykowany do nowoczesnych wnętrz, często z metalowymi elementami, jak np. chromowane nóżki. Komody vintage i retro to meble nawiązujące designem do minionych lat, które posiadają łagodne formy, zaokrąglenia w obrębie nóżek, brzegów czy krawędzi.
Nowoczesne komody do salonu – rodzaje
Nowoczesne komody do salonu dostępne są w różnych konfiguracjach, dzięki z łatwością czemu można dopasować model mebla do konkretnych potrzeb. Jeśli chodzi o rodzaje komód do salonu, to popularne są komody RTV, czyli szafki na sprzęt multimedialny. Komoda RTV jest z reguły nisko osadzona – tak, aby położony na nim telewizor lub monitor znajdowały się na wysokości wzroku. Szafka RTV to także świetne miejsce na sprzęt audio czy konsolę.
W sytuacji, kiedy salon sąsiaduje z kuchnią albo połączony jest z jadalnią, to idealnym elementem jego wyposażenia może okazać się komoda kredens, w którym przechowuje się np. zastawę stołową. Wśród innych modeli tego rodzaju mebli, dużym zainteresowaniem cieszą się komody do salonu z szufladami oraz komody z półkami, które mogą występować w wersji otwartej bądź zabudowanej. Chętnie wybierane są ponadto komody dwudrzwiowe i trzydrzwiowe, jak również przeszklone komody-witryny. Ciekawą opcją jest również komoda z barkiem oraz komoda narożna.
Funkcje komód do salonu i ich zastosowanie
W zależności od konstrukcji i sposobu zagospodarowania środka mebla, funkcje komody do salonu mogą znacznie się od siebie różnić. Estetyczna i designerska komoda do salonu to nie tylko ozdoba wnętrza, ale również mebel, w którym przechowuje się wszelakie przedmioty. Wspomniane już salonowe komody RTV to doskonały sposób na urządzenie kącika multimedialnego z telewizorem, wieżą czy konsolą. Na półkach komody z drzwiczkami często przechowuje się domowe tekstylia, jak np. obrusy czy serwety, ozdoby świąteczne, a także serwisy obiadowe, segregatory z dokumentami oraz rodzinne gry planszowe. Komody do salonu z szufladami to idealna przestrzeń do schowania dodatkowego kompletu sztućców, biżuterii oraz przeróżnych drobiazgów.
Komoda do salonu z barkiem przeznaczona jest do przechowywania trunków, kieliszków, a nawet słodyczy, natomiast przeszklona komoda z półkami z powodzeniem może pełnić funkcję niewielkiej biblioteczki z książkami. Komody w salonie świetnie sprawdzają się też przy ekspozycji ozdób, pamiątek i dekoracji, takich jak np. świeczniki, lampki, ramki ze zdjęciami, wazon czy ceramika.
Rozmiar i wielkość komód do salonu
Pokoje gościnne mają różną powierzchnią i stylem wykończenia wnętrza, dlatego producenci mebli oferują komody do salonu w wielu rozmiarach. Dobre sklepy meblowe posiadają asortyment komód zróżnicowany pod względem wielkości. Duże komody do salonu z powodzeniem zastępują szafy, co pozwala stworzyć wnętrze, w którym jest mnóstwo przestrzeni. Wysokie komody dobrze sprawdzają się w wyższych pomieszczeniach (np. w kamienicy), a także na niewielkiej powierzchni, ponieważ zapewniają swobodę przemieszczania się i większą przestrzeń użytkową.
Mała komoda do salonu to idealny element wystroju wnętrza urządzonego w minimalistycznym stylu oraz sposób na to, aby mebel nie przytłaczał swoim rozmiarem pomieszczenia. Niskie komody salonowe to świetna opcja na zaaranżowanie kącika multimedialnego czy wykorzystanie blatu jako dodatkowego stolika, na którym można położyć gazetę, książkę czy filiżankę kawy. Wąskie komody do salonu to rozwiązanie, które sprawdza się przy węższych wnętrzach oraz małej przestrzeni pomiędzy ścianą a skrzydłem drzwi. Komoda na wysokich nóżkach ułatwia z kolei utrzymanie czystości w salonie (odkurzanie czy umycie podłóg).
Komoda do salonu a kolorystyka
Kolorystyka komody do salonu powinna nawiązywać do istniejącej aranżacji wnętrza, ale może też kontrastować z wystrojem, podkreślając swoją indywidualność. Wiele zależy od barwy ścian. Jeżeli pomalowane są one na ciemno, to najlepiej zdecydować się na jasne, np. beżowe labo białe komody, natomiast w momencie, gdy w salonie są jasne ściany – doskonale na ich tle prezentować się będą komody czarne.
Interesującym wariantem są dwukolorowe komody do salonu, np. gdy blat i boki mebla mają inną barwę, niż fronty w postaci drzwiczek czy szuflad. Bardzo popularne są też brązowe komody, imitujące różne gatunki drewna. Istotne są ponadto okucia, które świetnie wyglądają, gdy kontrastują kolorystyką z barwami komody do salonu.
Jaki materiał na komody do salonu?
Nowoczesne komody do salonu wykonuje się najczęściej z płyny meblowej dwustronnie laminowanej, dzięki czemu są niedrogie, solidne, estetyczne i łatwe do utrzymania w nieskazitelnej czystości. Komody drewniane nie są dziś tak popularne, jak przed laty, przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt surowca i produkcji, co przekłada się na ich cenę. Laminowana płyta meblowa może mieć wiernie odwzorowywać strukturę drewna, która jest nie tylko dobrze widoczna, ale również wyczuwalna w dotyku. Dla lepszej stabilności i trwałości komody do salonu, najlepsi producenci wyposażają je w nogi z litego drewna (np. bukowego) lub z metalu.
Płyta dwustronnie laminowana 3D, z jakiej produkuje się wysokiej klasy komody do salonu, to specjalistyczny materiał odporny na mechaniczne uszkodzenia, duże wahania temperatury, nie blakną pod wpływem intensywnych promieni słonecznych oraz łatwo ściera się z nich wszelkiego typu zabrudzenia.