Strona główna » Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać?
Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać

Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać?

Wielu właścicieli domów decyduje się na montaż fug epoksydowych zamiast tradycyjnych cementowych. Zmiana ta wynika ze zwiększonej trwałości, uniwersalności oraz niższych kosztów stosowania zapraw epoksydowych. W rezultacie wielu właścicieli domów ma trudności z podjęciem decyzji, który materiał jest najlepszy na fundament ich domu.

Cement jest bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane przez wodę i może być używany do większej liczby zastosowań niż epoksyd. Ostatecznie sprowadza się to do osobistych preferencji.

Fuga epoksydowa - czym jest?


Zaczyn cementowy to bardziej tradycyjny materiał budowlany wykonany z cementu portlandzkiego. Jest to znacznie trwalsza opcja niż żywica epoksydowa, jeśli chodzi o ściany fundamentowe. Prawidłowo uszczelniona ściana fundamentowa jest odporna na uszkodzenia spowodowane przez wodę, nawet pod naporem silnej burzy. Ponadto cement jest również znacznie łatwiejszym materiałem w obróbce niż żywica epoksydowa.

Warto wiedzieć: Ile trwa remont łazienki? Jak obliczyć czas trwania remontu?

Do nakładania zaprawy cementowej potrzebujesz tylko prostych materiałów eksploatacyjnych i sprzętu, co czyni ją idealnym wyborem dla większości projektów.

Fugi epoksydowe – rozwiązanie dla bardziej wymagających

Żywica epoksydowa jest również doskonałym materiałem na ściany fundamentowe; ma jednak wiele zalet w porównaniu z cementem. Jedną z najbardziej zauważalnych zalet jest to, że może być stosowany w większej liczbie zastosowań niż cement. To czyni go znacznie bardziej wszechstronnym niż cement, który może być używany tylko w jednym rodzaju zastosowania.

Sprawdź więcej: Ile kosztuje układanie płytek w łazience?

Ponadto żywicę epoksydową można stosować do ścian i podłóg wewnętrznych znacznie łatwiej niż cement. To dlatego, że ma większą wszechstronność, a wszechstronność powoduje mniej odpadów podczas nakładania go na różne powierzchnie.

Fuga cementowa czy epoksydowa co wybrać?

Fuga cementowa jest tradycyjnym i najbardziej popularnym wyborem, który jest tanie i łatwy do zastosowania, ale traci swoje właściwości w wyniku działania wody. Alternatywną opcją jest fuga epoksydowa, która pozwala uzyskać bardziej trwałe i szczelniejsze wykończenie.

Fuga epoksydowa jest zaprawą dwuskładnikową, składającą się z utwardzacza i żywicy. Jest ona odporna na temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do łazienek, garaży i innych pomieszczeń, w których są duże obciążenia. Fuga epoksydowa jest też wytrzymała i łatwiejsza w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości niż fuga cementowa.

Cena fugi epoksydowej może być wyższa niż cementowej, ale lepsza trwałość i wygląd płytek wynagradzają wyższą cenę. W związku z tym, jeśli chcesz uzyskać trwałe i szczelne wykończenie, to fuga epoksydowa jest najlepszym wyborem.

Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wypada cenowo?

Główną wadą cementu jest jego wysoki koszt w porównaniu z żywicą epoksydową. To sprawia, że ​​​​cement jest z czasem znacznie droższy niż żywica epoksydowa. Ponadto, ponieważ wymaga utwardzania po aplikacji, może to być niezwykle kosztowne, jeśli musisz użyć go do fundamentów gruntowych. Epoksyd ma mniej materiałów i nie wymaga procesu utwardzania; w związku z tym jego niższy koszt początkowy rekompensuje ten początkowy wydatek w miarę upływu czasu.

Fugi epoksydowe w łazience i w kuchni

Chociaż zaprawy epoksydowe są bardziej wszechstronne niż zaprawy cementowe, nie zawsze są najlepszym wyborem dla twojego projektu. Pomimo korzyści, ta dodatkowa wszechstronność może również prowadzić do problemów podczas mieszania ze sobą różnych rodzajów materiałów.

Czytaj więcej: Płytki drewnopodobne czy panele drewniane?

Podczas mieszania różnych rodzajów materiałów na tym samym obszarze można bardzo łatwo spowodować poważne uszkodzenia za pomocą tych dodatkowych materiałów.
Ogólnie rzecz biorąc, zaprawa cementowa jest lepszym materiałem fundamentowym niż żywica epoksydowa, jeśli jest stosowana w odpowiednio przygotowanych warunkach.

Co jest potrzebne do fugowania fugami epoksydowymi?

Zależy to jednak od osobistych preferencji, a także kosztów związanych z użyciem każdego materiału. Tworząc fundament domu, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni materiał do swoich potrzeb, aby Twój dom przetrwał długi czas!

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żyrandole doskonale oświetlające przestrzeń kuchenną

W Twojej kuchni każdy detal ma znaczenie – od wyboru blatów, przez sprzęt AGD, aż po odpowiednie oświetlenie. Żyrandole, które rozświetlą Twoją kuchnię, to nie tylko kluczowe elementy funkcjonalne, ale...

Duże stoły rozkładane marki Lissy – rodzinne spotkania i święta przy idealnym stole

Wybór odpowiedniego stołu do naszego domu to poważna decyzja, bo zwykle kupujemy meble na kilka lub kilkanaście lat. Zanim zaczniemy szukać wymarzonego stołu, powinniśmy zastanowić się, ile osób będzie przy...

Tynki dekoracyjne cennik robocizny w 2023r. Najmodniejsze tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne to popularny i modny sposób na dodanie tekstury i zainteresowania zarówno wnętrzom, jak i na zewnątrz.

Jak samodzielnie zamontować płytę g-k na ścianie? 

Przed przystąpieniem do montażu płyt gipsowo-kartonowych na ścianie ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Wiąże się to z dokładnym pomiarem ściany i płyty gipsowo-kartonowej w celu zapewnienia idealnego dopasowania ....