Strona główna » Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać?
Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać

Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wybrać?

Wielu właścicieli domów decyduje się na montaż fug epoksydowych zamiast tradycyjnych cementowych. Zmiana ta wynika ze zwiększonej trwałości, uniwersalności oraz niższych kosztów stosowania zapraw epoksydowych. W rezultacie wielu właścicieli domów ma trudności z podjęciem decyzji, który materiał jest najlepszy na fundament ich domu.

Cement jest bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane przez wodę i może być używany do większej liczby zastosowań niż epoksyd. Ostatecznie sprowadza się to do osobistych preferencji.

Fuga epoksydowa - czym jest?


Zaczyn cementowy to bardziej tradycyjny materiał budowlany wykonany z cementu portlandzkiego. Jest to znacznie trwalsza opcja niż żywica epoksydowa, jeśli chodzi o ściany fundamentowe. Prawidłowo uszczelniona ściana fundamentowa jest odporna na uszkodzenia spowodowane przez wodę, nawet pod naporem silnej burzy. Ponadto cement jest również znacznie łatwiejszym materiałem w obróbce niż żywica epoksydowa.

Warto wiedzieć: Ile trwa remont łazienki? Jak obliczyć czas trwania remontu?

Do nakładania zaprawy cementowej potrzebujesz tylko prostych materiałów eksploatacyjnych i sprzętu, co czyni ją idealnym wyborem dla większości projektów.

Fugi epoksydowe – rozwiązanie dla bardziej wymagających

Żywica epoksydowa jest również doskonałym materiałem na ściany fundamentowe; ma jednak wiele zalet w porównaniu z cementem. Jedną z najbardziej zauważalnych zalet jest to, że może być stosowany w większej liczbie zastosowań niż cement. To czyni go znacznie bardziej wszechstronnym niż cement, który może być używany tylko w jednym rodzaju zastosowania.

Sprawdź więcej: Ile kosztuje układanie płytek w łazience?

Ponadto żywicę epoksydową można stosować do ścian i podłóg wewnętrznych znacznie łatwiej niż cement. To dlatego, że ma większą wszechstronność, a wszechstronność powoduje mniej odpadów podczas nakładania go na różne powierzchnie.

Fuga cementowa czy epoksydowa co wybrać?

Fuga cementowa jest tradycyjnym i najbardziej popularnym wyborem, który jest tanie i łatwy do zastosowania, ale traci swoje właściwości w wyniku działania wody. Alternatywną opcją jest fuga epoksydowa, która pozwala uzyskać bardziej trwałe i szczelniejsze wykończenie.

Fuga epoksydowa jest zaprawą dwuskładnikową, składającą się z utwardzacza i żywicy. Jest ona odporna na temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do łazienek, garaży i innych pomieszczeń, w których są duże obciążenia. Fuga epoksydowa jest też wytrzymała i łatwiejsza w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości niż fuga cementowa.

Cena fugi epoksydowej może być wyższa niż cementowej, ale lepsza trwałość i wygląd płytek wynagradzają wyższą cenę. W związku z tym, jeśli chcesz uzyskać trwałe i szczelne wykończenie, to fuga epoksydowa jest najlepszym wyborem.

Fuga cementowa czy epoksydowa co lepiej wypada cenowo?

Główną wadą cementu jest jego wysoki koszt w porównaniu z żywicą epoksydową. To sprawia, że ​​​​cement jest z czasem znacznie droższy niż żywica epoksydowa. Ponadto, ponieważ wymaga utwardzania po aplikacji, może to być niezwykle kosztowne, jeśli musisz użyć go do fundamentów gruntowych. Epoksyd ma mniej materiałów i nie wymaga procesu utwardzania; w związku z tym jego niższy koszt początkowy rekompensuje ten początkowy wydatek w miarę upływu czasu.

Fugi epoksydowe w łazience i w kuchni

Chociaż zaprawy epoksydowe są bardziej wszechstronne niż zaprawy cementowe, nie zawsze są najlepszym wyborem dla twojego projektu. Pomimo korzyści, ta dodatkowa wszechstronność może również prowadzić do problemów podczas mieszania ze sobą różnych rodzajów materiałów.

Czytaj więcej: Płytki drewnopodobne czy panele drewniane?

Podczas mieszania różnych rodzajów materiałów na tym samym obszarze można bardzo łatwo spowodować poważne uszkodzenia za pomocą tych dodatkowych materiałów.
Ogólnie rzecz biorąc, zaprawa cementowa jest lepszym materiałem fundamentowym niż żywica epoksydowa, jeśli jest stosowana w odpowiednio przygotowanych warunkach.

Co jest potrzebne do fugowania fugami epoksydowymi?

Zależy to jednak od osobistych preferencji, a także kosztów związanych z użyciem każdego materiału. Tworząc fundament domu, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni materiał do swoich potrzeb, aby Twój dom przetrwał długi czas!

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beton architektoniczny ile kosztuje? Cena za położenie na ścianę.

Standardowo, cena betonu architektonicznego zaczyna się od około 150 złotych za metr kwadratowy.

Jak zrobić i ile kosztuje zadaszenie tarasu? Inspiracje i pomysły

Zadaszenie tarasu to ważny element, jeśli chodzi o zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni zewnętrznej. Dobrze zaprojektowane zadaszenie tarasu może zapewnić schronienie przed żywiołami i stworzyć zachęcającą atmosferę do wypoczynku i...

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Jeśli zauważysz którekolwiek z tych typów pęknięć, powinieneś skonsultować się z profesjonalistą, takim jak inżynier budownictwa lub inspektor budynków.

Jak zaaranżować niewielką przestrzeń? Pomysły i inspiracje

Aranżując niewielką przestrzeń, należy ocenić przestrzeń i wyznaczyć sobie cele aranżacji. Pierwszym krokiem jest zmierzenie przestrzeni i zidentyfikowanie wszelkich ograniczeń lub wyzwań, którymi należy się zająć . Obejmuje to zwrócenie...