Folia izolacyjna to produkt, który stosuje się pod podkład podłogowy. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób znaleźć idealną folię dla siebie, a także jakie są jej główne zalety. Co więc warto o niej wiedzieć?
Folia pod ogrzewanie podłogowe – w jakim celu się ją stosuje?
Folia stosowana pod ogrzewanie podłogowe ma szerokie spektrum zastosowań. Jej główną funkcją jest jednak zapobieganie wpływaniu masom w stanie płynnym między kawałki styropianu. Oznacza to, że folia pod ogrzewanie podłogowe sprawia, iż ryzyko zniszczenia termoizolacji jest ograniczone do absolutnego minimum.
Czytaj więcej: Ogrzewanie podłogowe a płytki. Zobacz, jak wybrać najlepsze kafelki
Folie pod ogrzewanie podłogowe z każdym kolejnym rokiem cieszą się coraz większą popularnością, albowiem dzięki nim bezpieczeństwo korzystania z podkładu podłogowego będzie stało na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas.
Jak wybrać idealną folię pod ogrzewanie podłogowe?
Warto pamiętać o tym, że pod warstwą wylewki powinna znaleźć się mocna folia, która cechuje się świetną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dobra folia musi być przede wszystkim wytrzymała na spore obciążenia. Dzięki temu będzie ona w stanie właściwie realizować swoje zadania przez długie lata. Szczególnie popularne są folie metalizowane z aluminium o budowie warstwowej. Większość folii ma grubość 0,1-0,13 mm, co sprawia, że każdy klient powinien bez problemu wybrać coś odpowiedniego dla siebie.
Warto wiedzieć: Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?
Warto pamiętać o tym, że dobra folia pod ogrzewanie podłogowe musi być bardzo szczelna. Niebywale istotne jest także to, aby folia była metalizowana z bardzo dużą starannością. Dzięki temu możliwe będzie odbijanie promieniowania cieplnego do wnętrza.
W jaki sposób prawidłowo układać folię pod ogrzewania podłogowe?
Wiele osób ma problem z prawidłowym układaniem folii pod ogrzewanie podłogowe. W praktyce, proces ten nie jest jednak przesadnie skomplikowany. Folię układa się bowiem warstwą metalizowaną z kratką do wierzchu. Dzięki temu przewody podłogówki będą mogły zostać rozłożone w szybkim tempie.
Czytaj dalej: Koszt ogrzewania podłogowego – 100 m² – Ile kosztuje?
Eksperci rekomendują, aby poszczególne pasy folii układać z rozkładem wynoszącym około 4 centymetry. Równocześnie trzeba pamiętać o tym, by warstwa folii była delikatnie wywinięta na ściany i inne elementy pionowe. W odpowiednich miejscach trzeba również umieścić dobrą piankę polietylenową. Sprawi ona, że masa podkładu podłogowego nie dotrze do ścian i się z nimi nie zwiąże. Aby właściwe ułożyć folię pod ogrzewania podłogowe, warto obejrzeć pomocne poradniki.