Strona główna » Ile kosztują roboty ziemne?
Ile kosztują roboty ziemne

Ile kosztują roboty ziemne?

Roboty ziemne to popularna metoda ulepszania gleby i krajobrazu polegająca na tworzeniu gruntów ornych poprzez kopanie dołów w ziemi. Pomimo ich popularności, wiele osób nie zna tego terminu i nie wie dokładnie, z czym się wiąże.

Często są zdezorientowani procesem – zwłaszcza jeśli chodzi o koszty. Dlatego ważne jest, aby określić cel robót ziemnych i jasno wyjaśnić proces, aby każdy mógł podjąć świadomą decyzję. Roboty ziemne są zwykle tańsze niż inne metody budowy. Ponieważ używają samej gleby jako fundamentu, konstrukcje te są szczególnie trwałe.

Co wpływa na cenę robót ziemnych?

To sprawia, że ​​są dobrym wyborem na obszarach, na których często dochodzi do przesunięć gruntu, takich jak brzegi rzek lub tereny zalewowe. Ponadto roboty ziemne są również idealne w obszarach, gdzie ciężki sprzęt jest niedozwolony, takich jak zabytkowe dzielnice lub parki. Roboty ziemne są również dobrym wyborem w przypadku projektów budowlanych, które wymagają elastyczności.

Oprócz możliwości zmiany kształtu podłoża, struktury te można również łatwo modyfikować, aby dostosować je do potrzeb danej sytuacji. Na przykład ścianę ziemną można łatwo podnieść, tworząc rampę ułatwiającą dostęp dla wózków inwalidzkich lub skuterów. Alternatywnie można go również łatwo obniżyć, tworząc barierę uniemożliwiającą przejazd zwierząt gospodarskich lub pojazdów.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje usługa geodety?

Elastyczność robót ziemnych sprawia, że ​​są one doskonałym wyborem dla projektów budowlanych w wielu różnych ustawieniach. Ponadto tworzenie gruntów ornych za pomocą robót ziemnych jest znacznie mniej destrukcyjne niż inne metody budowlane.

Ile kosztują roboty ziemne w 2023?

  • Ręczny wykop objętościowy średnio od 220-310 zł/1m3 lub za mb kosztuje średnio 140-190 zł/mb.
  • Wykop z wywozem urobku – cena usługi waha się w przedziale 20-50 zł. /m3.
  • Cena wykopu na odkład mieści się w zakresie 5 – 15 zł./m3.
  • Ceny zasypki wahają się w granicach 10 – 30 zł./m3
  • Zasypki z materiału Wykonawcy - Cena usługi za metr sześcienny wynosi od 30 – 55 zł.

Ponieważ wkopują się w ziemię zamiast budować z niej, proces ten nie wymaga ścinania drzew ani używania ciężkich maszyn. Zamiast tego wymaga to tylko, aby ktoś fizycznie wykopał powierzchnię gleby! Proces ten jest również znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ nie emituje CO2 do atmosfery ani nie niszczy otaczających go siedlisk.

Sprawdź więcej: Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom?

Biorąc wszystko pod uwagę, tworzenie gruntów ornych za pomocą robót ziemnych jest znacznie łagodniejszym procesem niż budowanie konstrukcji od podstaw. Z drugiej strony roboty ziemne nie są tak trwałe, jak inne metody budowy. Ponieważ opierają się na glebie zamiast na betonowych lub stalowych belkach, konstrukcje te nie są tak trwałe w obszarach o dużym obciążeniu, takich jak brzegi rzek lub strefy trzęsień ziemi.

Jakie są rodzaje robót ziemnych

Ponadto proces ten nie jest również idealny dla obszarów o surowym klimacie, takich jak pustynie, ponieważ woda i piasek szybko podkopują te gliniane ściany. Innym problemem związanym z robotami ziemnymi jest to, że są one droższe z góry, ale z czasem mają ukryte koszty. Ponieważ konstrukcje te wymagają regularnej konserwacji i napraw, wymagana jest stała konserwacja, która może szybko się sumować w czasie. Na przykład naprawa pęknięć w glinianej ścianie będzie wymagać wymiany uszkodzonej gleby i wykopania wszystkiego, co spowodowało problem, co może być bardzo pracochłonne i czasochłonne, jeśli zostanie wykonane źle. Ponadto niektórzy uważają, że gliniane ściany wymagają więcej konserwacji niż trwalsze konstrukcje, takie jak betonowe.

Gdzie szukać specjalistów od robót ziemnych w 2023r?

Oprócz regularnych napraw i konserwacji, ściany te w końcu ulegną erozji i będą wymagały odbudowy, jeśli nie będą odpowiednio konserwowane i wzmocnione zaprawą lub cegłami. Z tego powodu niektórzy ludzie uważają, że roboty ziemne nadają się tylko do tymczasowych projektów, takich jak ponowne zalesianie lub projekty rekultywacji gruntów, a nie do stałych zastosowań rolniczych, takich jak uprawa roślin lub hodowla zwierząt gospodarskich w ich obrębie.

Czytaj więcej: Jakie wybrać rusztowanie do budowy domu?

Ogólnie rzecz biorąc, tworzenie gruntów ornych za pomocą robót ziemnych jest łagodniejsze proces niż budowanie konstrukcji od podstaw, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla projektów budowlanych w wielu różnych ustawieniach. Mimo to roboty ziemne mają swoje wady i nie są tak trwałe jak inne metody budowlane, dlatego należy je rozważyć przed zastosowaniem w stałych warunkach rolniczych. Obie metody mają swoje zalety i wady, ale należy je dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu w rolnictwie na podstawie tych informacji.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Zakaz koszenia trawnika – Czy można dostać mandat karny?

W Polsce wprowadzono zakaz koszenia trawników w określonych sytuacjach. Celem tego zakazu jest ograniczenie zanieczyszczenia hałasem i ochrona środowiska. Nadmierne korzystanie z kosiarek i innych hałaśliwych urządzeń może być uciążliwe...

Ile kosztuje wyniesienie gruzu z mieszkania?

Wielkość mieszkania jest istotnym czynnikiem wpływającym na koszt usługi wywozu gruzu. Im większe mieszkanie, tym więcej śmieci pozostanie po remoncie lub budowie, których usunięcie będzie wymagało więcej czasu i wysiłku....

Ile kosztuje montaż wanny?

Wanny są ważnym elementem w wielu domach. Pozwalają ludziom łatwo wchodzić i wychodzić z wody, co czyni je idealnymi do moczenia i czyszczenia. Jednak instalacja wanny jest kosztownym przedsięwzięciem, które...

Róże pnące powtarzające kwitnienie cały sezon

Róże pnące to odmiana róż charakteryzująca się długimi pędami, które przypominają pnącza. Te róże są idealne do dodawania wysokości i wymiaru do ogrodu lub krajobrazu . Róże pnące, które kwitną...