Strona główna » Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom?
Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom

Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom?

Fundament domu jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym, ponieważ wspiera całą konstrukcję. Większość domów ma fundament składający się z bloczków betonowych. Jednak fundamenty można również budować z innych materiałów. Stworzenie dobrego fundamentu dla twojego domu wymaga dużej inwestycji pieniędzy i zasobów. Mimo to zbudowanie fundamentu jest stosunkowo łatwe i może to zrobić każdy, kto ma odpowiednie narzędzia i wiedzę.

Od czego tak naprawdę zależy koszt wykonania fundamentów?

Najbardziej podstawowe fundamenty są najłatwiejsze do zbudowania, ponieważ nie wymagają żadnych specjalnych narzędzi ani umiejętności. Aby stworzyć fundament pod dom, wystarczy położyć betonowe bloki w układzie siatki na zewnątrz domu.

Ten rodzaj fundamentu jest odpowiedni dla prawie każdego właściciela domu. Wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć ten fundament, to taczka, kilka betonowych bloków i młotek, aby wbić je na miejsce. Jeśli masz już te przedmioty, utworzenie tego fundamentu zajmie trochę czasu i wysiłku. Stworzenie nieco bardziej rozbudowanego fundamentu kosztuje sporo pieniędzy, ale nadal będziesz w stanie z łatwością stworzyć go samodzielnie.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje budowa domu z bali?

Ile kosztuje wykonanie fundamentów w 2024 roku?

W koszt fundamentów wliczają się badanie geotechniczne, materiały do budowy oraz robocizna. W 2023 roku musisz być przygotowany na wydatek około 17 tysięcy złotych za materiały na fundamenty dla obiektu o powierzchni 100 m2.

Doliczyć do tego powinieneś mniej więcej 120 tysięcy złotych za robociznę. Ostatecznie trzeba było zapłacić 27-35 tysięcy złotych

Średni koszt materiałów do wykonania fundamentów pod dom w 2024

 • W 2022 roku za tonę pręta żebrowanego trzeba było zapłacić od 8000 do 10000 złotych brutto. Należy również doliczyć koszty transportu.
 • Strzemiona (jarzemka) do wykonywania zbrojeń zaczynają się od 3 zł do 6 zł brutto za sztukę.
 • Do tego musimy doliczyć sam drut wiązałkowy, przy którego pomocy będzie wykonywane zbrojenie. Koszt od 6 do 20 złotych brutto za 1 kg.
 • W większości domów jednorodzinnych najczęściej stosowany jest beton o klasie C16/20, w starej nomenklaturze znany również jako B20. Cena za 1 m3 waha się od 300 do 350 złotych brutto

Na przykład będziesz musiał kupić cegłę na ściany swojego fundamentu. Możesz również użyć bloczków betonowych do ścian, ale budowanie ścian z cegły sprawi, że Twój dom będzie znacznie mocniejszy. Każda cegła tworzy jeden blok w twoim fundamencie, więc będziesz potrzebować kilku cegieł na wysokość każdej ściany.

Daje to wyobrażenie o tym, jak drogie są ceglane ściany – nie jest to coś, co można łatwo odtworzyć w domu. Jeśli jesteś gotów za nie zapłacić, są warte każdego grosza, ponieważ radykalnie zwiększą jakość i żywotność fundamentów Twojego domu. Ponadto zbudowanie naprawdę fantazyjnego fundamentu wymaga dużej inwestycji zasobów.

Czytaj dalej: Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Aby to zrobić, będziesz potrzebować dużo cegieł, piasku i cementu zmieszanych razem, aby stworzyć bloki. Będziesz także potrzebować specjalistycznych narzędzi, takich jak wiertła i piły, aby stworzyć ściany. Jeśli chcesz stworzyć imponujący fundament, warto zainwestować w takie drogie środki, ale pamiętaj, że znacznie zwiększy to koszt Twojego projektu.

To powiedziawszy, stworzenie imponującego fundamentu przyciągnie również więcej klientów, gdy sprzedajesz domy, ponieważ będzie on wyglądał bardzo imponująco z zewnątrz. Nawet jeśli jest to drogie, stworzenie przyzwoitych fundamentów nie wymaga wiele pracy ani pieniędzy, jeśli używasz materiały odzyskane z rozebranych domów.

Koszt wykopania fundamentów

 • Wynajęcie sprzętu ciężkiego + robocizna operatora to koszt zaczynający się od około 150 złotych netto za 1h pracy minikoparki i 250 netto za 1h pracy koparko-ładowarki.
 • Często także doliczana jest dopłata za dojazd do klienta w postaci stawki za 1 km.

Kiedy domy są wyburzane, wiele materiałów, w tym cegły, można wykorzystać do budowy nowych konstrukcji, takich jak fundamenty lub ściany. Kiedy znajdziesz te materiały w miejscach, w których wyburzono domy, często są to brud lub gruz, który należy najpierw posortować.

Na początku znalezienie wszystkich przydatnych materiałów, takich jak cegły i piasek, może zająć trochę czasu i wysiłku, jednak gdy kawałki zaczną pojawiać się na ziemi, będą nadal pojawiać się w zastraszającym tempie ze względu na wszystkie place budowy w twojej okolicy.

Sprawdź więcej: Ocieplenie domu styropianem jak wykonać to prawidłowo?

Używanie tańszych materiałów obniży jakość fundamentów twojego domu, ponieważ nie będą one trwać tak długo lub być tak wytrzymały, jak droższe opcje. Układanie tanich cegieł będzie oczywiście skutkowało tanimi fundamentami, ale z czasem może również uszkodzić ściany twojego domu z powodu słabego wsparcia z gruntu.

Na jakim gruncie należy wykonać fundamenty?

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że tylko bogaci mogą sobie pozwolić na zbudowanie drogich fundamentów dla swoich domów domy. Nawet jeśli budowanie fundamentów jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi częściami budowy domu, większość ludzi nie zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby zbudować fantazyjne fundamenty, które w większości przypadków nie są konieczne.

Czytaj również: Z czego budować dom? – Najlepsze materiały budowlane

Chociaż stworzenie dobrego domu jest drogie i trudne fundamenty bez specjalistycznych narzędzi i materiałów, jest to możliwe, jeśli masz na to czas i cierpliwość. Jednak zrobienie tego znacznie zwiększy koszt budowy domu i może nie być konieczne, jeśli użyjesz tańszych materiałów lub zatrudnisz kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

Jednak stworzenie imponującego fundamentu ma swoje zalety, w tym przyciąga potencjalnych klientów, którzy chcą, aby ich domy wyróżniały się na tle innych w okolicy i sprawiały, że wyglądały bardziej luksusowo niż inne w pobliżu.

Firmy zajmujące się fundamentami w 2024

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

 1. Ogólna ocena:
 • Nie rozumiem jednego mówimy o roku 2023 a ceny z 2022 ,teraz tona stali kosztuje 4000zł początek 2023 a tu w artykule cena 8000-10000,o co chodzi ??????Po co ten cały artykuł ,sponsorowany czy jak?Bradzo słabo to wygląda .

 • Wycenę robił jakiś matoł nie znający się na rynku budowy. Szkoda czasu i nerwów na czytanie tego artykułu.
  Ocena -2.

Comments are closed.

Ile kosztuje montaż pieca gazowego?

Koszt instalacji kuchenki gazowej może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest rodzaj instalowanej kuchenki gazowej. Różne typy kuchenek gazowych mają różne wymagania instalacyjne i...

Jak prawidłowo przygotować grunt pod fundamenty?

Przygotowanie fundamentów to ważny krok w budowie domu. Jednak wiele osób nie robi tego właściwie. Problem polega na tym, że proces przygotowania gruntu pod fundamenty może być czasochłonny i trudny....

Ile kosztuje układanie wykładziny?

Koszt układania dywanów może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest wielkość obszaru, który ma być pokryty wykładziną. Im większy obszar, tym więcej materiałów i...

Koszt ogrzewania podłogowego – 100 m² – Ile kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie grzewcze, które zyskało na popularności w ostatnich latach. Ten system ogrzewania polega na ułożeniu pod powierzchnią podłogi sieci rur lub mat elektrycznych, które następnie wypromieniowują...