Strona główna » Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów to popularny sposób ocieplenia domu. Izolowanie fundamentu może być tanie i łatwe; jednak niektórzy uważają, że jest to zbyt drogie i może uszkodzić fundament. Inni nie wierzą, że jest wystarczająco skuteczny lub że jest zbyt drogi.

Docieplenie fundamentu wymaga wiedzy i doświadczenia fachowca. Docieplenie fundamentu sprawia, że ​​dom jest bardziej komfortowy dla mieszkańców i zmniejsza koszty energii.

Dlaczego warto ocieplać fundamenty?

Dobry fundament izolacyjny zapewnia chłód latem i ciepło zimą. Najlepszą izolacją jest paroizolacja zamontowana między gruntem a legarami pierwszego piętra. Wilgoć pochodząca z zajęć w pomieszczeniach przenika przez tę barierę i odparowuje do powietrza, powodując wzrost temperatury w pomieszczeniach.

Zamontowanie warstwy izolacyjnej z pianki lub sklejki pomiędzy tą paroizolacją a gruntem zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Takie postępowanie zapewnia również, że powietrze w pomieszczeniu pozostaje chłodniejsze latem i cieplejsze zimą, dzięki zmniejszonej pojemności.

Czym ocieplić fundamenty domu?

  • Najczęściej do izolowania fundamentów używany jest styropian EPS 100 lub EPS 200.

Fundamenty betonowe są bardziej odporne na pleśń, owady i gnicie niż fundamenty drewniane. Instalacja izolacji na tych konstrukcjach byłaby zbędna i powodowałaby ich niepotrzebny ciężar. Mimo to ocieplenie fundamentu domu zapobiega przeciągom i zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniu przez cały rok.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom?

Wybierając system fundamentów, montuj fundamenty tak głęboko, jak to możliwe, bez konieczności stosowania pod nimi wsparcia konstrukcyjnego. Umożliwi to łatwą izolację podłóg nad nim bez uszkodzenia konstrukcji.

Cennik ocieplania fundamentów domu w roku 2023

  • Izolacja termiczna fundamentów styropianem EPS może kosztować wraz z robocizną od 60 do 100 zł/m2.
  • W cenę te wlicza się przygotowanie terenu wokół fundamentów, tj. usunięcie zbędnego gruntu oraz odpowiednie położenie i zabezpieczenie styropianu

Wiele osób uważa, że ​​dodanie izolacji fundamentów jest zbyt drogie. Izolacja fundamentu może kosztować nawet 10000 zł lub więcej w zależności od rodzaju materiału, metody instalacji, robocizny i położenia geograficznego. Wynika to z faktu, że izolacja fundamentów może wymagać wykwalifikowanej siły roboczej i specjalistycznych narzędzi do montażu.

Czytaj również: Ocieplenie domu styropianem jak wykonać to prawidłowo?

Ponadto może być konieczne zatrudnienie niedoświadczonego wykonawcy, jeśli nie masz wiedzy ani sprzętu niezbędnego do samodzielnego montażu. Dodanie izolacji do płyty betonowej może sprawić, że płyta będzie słaba i podatna na pękanie. Może się to zdarzyć, jeśli zainstalujesz izolację fundamentu na płycie betonowej lub jeśli zainstalujesz ją bezpośrednio na legarach lub belkach.

Jak ocieplić fundamenty starego domu?

Kiedy nastąpi pęknięcie, powyższa konstrukcja musi udźwignąć cały ciężar domu znajdującego się nad nią. Jeśli masz jakieś belki lub belki stropowe na swojej płycie, muszą one być wystarczająco mocne, aby utrzymać nową warstwę izolacji bez pękania pod dodatkowym obciążeniem. W przeciwnym razie możesz skończyć z uszkodzoną konstrukcją nad nową warstwą izolacji. Niektórzy ludzie uważają, że dodanie izolacji fundamentu nie jest wystarczająco skuteczne, ponieważ nie chroni przed kondensacją pary wodnej wewnątrz ścian lub sufitów. Zamiast tego kondensacja dostaje się przez pęknięcia w ścianach lub podłogach, gdzie wilgoć może łatwo gromadzić się z powodu słabej wentylacji lub punktów przerwania termicznego pod elementami ramy podłogowej.

Więcej informacji: Jak ocieplić dom drewniany – styropian, czy wełna mineralna?

Pomimo obaw o skuteczność, niektórzy ludzie nadal uważają, że dodanie izolacji do fundamentu jest bardzo skuteczny, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i zniszczeniom strukturalnym spowodowanym gniciem. Jednak inni uważają, że ta ochrona ma zbyt wysoką cenę ze względu na potencjalne uszkodzenia fundamentów w czasie przez dodatkowy ciężar podmokłych materiałów izolacyjnych.

Sprawdź więcej informacji: Remont starego domu czy budowa nowego?

Podczas instalowania izolacji fundamentów, niektórzy ludzie nie instalują wystarczającej izolacji, gdy izolują fundament . Może to spowodować problemy z kondensacją w przypadku pęknięć w konstrukcji budynku lub złego odwodnienia w składzie gleby na danym obszarze.

Najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu fundamentów

Dodanie izolacji fundamentów zapobiega uszkodzeniom konstrukcji domu, czyniąc go bardziej komfortowym i energooszczędnym. Wymagana ilość izolacji fundamentów zależy od różnych czynników, w tym rodzaju gruntu, rodzaju materiału budowlanego, głębokości fundamentów, materiałów budowlanych użytych do systemów szkieletowych itp.

Firmy zajmujące się ocieplaniem fundamentów w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szpachlowanie ścian – cena za 1 m2. Ile kosztuje w 2023 roku?

Przykładowo koszt ułożenia tynku gipsowego może wahać się od 70-100 zł/m2 w zależności od jakości użytego materiału.

Ile kosztuje przyłącze kanalizy?

Koszt przyłącza kanalizacyjnego może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest lokalizacja budynku lub działki. Różne regiony lub gminy mogą mieć różne przepisy i opłaty...

Ile kosztuje układanie płytek w łazience?

Układanie płytek 60×60 lub w innych nieco większych rozmiarach kosztuje 100-130 zł/m2.

Ile kosztuje m2 desek, drewno w tartaku?

Na koszt desek w tartaku wpływa kilka czynników, w tym rodzaj użytego drewna. Różne rodzaje drewna mają różne ceny ze względu na ich dostępność, trwałość i inne czynniki. Dla przykładu...