Strona główna » Jak ocieplić dom drewniany – styropian, czy wełna mineralna?
Jak ocieplić dom drewniany - styropian, czy wełna mineralna

Jak ocieplić dom drewniany – styropian, czy wełna mineralna?

Izolacja to świetny sposób na poprawę efektywności energetycznej domu. Jednak ocieplenie domu drewnianego wymaga odpowiedniego zaplanowania. Ocieplenie domu drewnianego można wykonać za pomocą ocieplenia styropianem lub wełną mineralną. Obie formy izolacji są skuteczne w ocieplaniu domów, ale mają różne zalety i wady. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj izolacji zastosować, wełna mineralna jest dobrym wyborem, ponieważ jest droższa niż styropian, ale także skuteczniejsza w ociepleniu domu.

Styropian jest lekki, więc idealnie nadaje się do ocieplania domów drewnianych . Ponadto posiada również doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Te właściwości sprawiają, że styropian idealnie nadaje się do ocieplania domów drewnianych. Ta izolacja jest łatwa do cięcia lub kształtowania, dlatego jest dobrym wyborem do domów drewnianych.

Materiały stosowane do ocieplenia domu drewnianego

Ponadto jest również ognioodporny i odporny na wilgoć. Te właściwości sprawiają, że styropian jest doskonałym wyborem do izolacji domów drewnianych. Ponadto izolacja z wełny mineralnej jest droższa niż izolacja z polistyrenu, ale jest również bardziej energooszczędna. Wełna mineralna jest wytwarzana z wełny poddanej obróbce spoiwem akrylowym. Dzięki temu jest gęstszy niż styropian, dzięki czemu skuteczniej izoluje dom.

Czytaj więcej: Ile kosztuje montaż wkładu kominowego?

Ponadto ma lepsze właściwości dźwiękochłonne niż styropian, dzięki czemu można uzyskać jeszcze lepszą izolację za te pieniądze.

Wełna mineralna (zarówno szklana, jak i skalna)

Domy ocieplone wełną mineralną mają lepszą ochronę przed przeciekami i uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Ponadto ta izolacja jest również skuteczniejsza w ocieplaniu domu niż styropian. To dlatego, że gęstsza wełna zapobiega utracie ciepła przez ściany i podłogi Twojego domu. Mimo że wełna mineralna nie jest tania, warto ją zapłacić, aby uniknąć kosztownych napraw spowodowanych nieszczelnościami i uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią w domu. Chociaż jest tańsza, izolacja styropianowa ma niższą wartość R niż izolacja z wełny mineralnej. To sprawia, że ​​jest mniej skuteczna w ocieplaniu domu, a także jest znacznie tańsza niż izolacja z wełny mineralnej.

Ocieplenie domu drewnianego – z zewnątrz czy z wewnątrz?

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wartość R przy wyborze izolatora do domu, jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy stosunek jakości do ceny podczas ocieplania domu izolatorem. Nawet jeśli jest droższa, wełna mineralna wymaga specjalnych technik cięcia lub formowania, które nie są konieczne w przypadku izolacji styropianowej.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje budowa domu z bali?

Do usuwania wełny mineralnej z arkuszy i rolek przy zakupie potrzebne są specjalne narzędzia tnące.

Dom drewniany: ocieplenie metodą lekką suchą czy lekką mokrą?

Ponadto wełna mineralna musi zostać docięta lub uformowana przed zainstalowaniem jej w domu, aby dobrze pasowała. Wszystkie te kroki dodają czas i pieniądze do procesu, jeśli zatrudniasz wykonawcę do wykonania pracy za Ciebie. Wielu wykonawców woli używać styropianu niż wełny mineralnej, ponieważ jest to tańsze i prostsze.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje dom szkieletowy?

Mimo że wełna mineralna jest droższa i trudniejsza w obróbce niż styropian, wielu wykonawców nadal wybiera styropian ze względu na jego niższy koszt w porównaniu z izolacją z wełny mineralnej

Ocieplanie domu drewnianego od zewnątrz metodą lekką mokrą – systemem BSO

Ogólnie rzecz biorąc, obie formy izolacji są skuteczne w ocieplaniu domów. Jednak wełna mineralna jest droższa, ale bardziej wydajna, a także zapewnia lepszą ochronę przed wyciekami i uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią, a także jest łatwiejsza w obróbce niż styropian.

Sprawdź również: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej w 2024?

Budowanie domów w technologii szkieletowej to rosnący trend, który może sprawić, że mieszkania będą bardziej przystępne cenowo. Ramy do budowy domów mogą być wykonane ze stali, drewna lub innych materiałów....

Jak uniknąć problemów z elewacją?

Zidentyfikowanie źródła pęknięcia jest kluczowe przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw.

Fundament pod dom szkieletowy krok po kroku

Podczas budowy domu szkieletowego, rodzaj zastosowanego fundamentu jest kluczową decyzją, którą należy podjąć. Istnieją trzy główne rodzaje fundamentów dla domów szkieletowych: fundament podpodłogowy, fundament płytowy i fundament piwniczny . Fundament...

Ocieplanie i izolacja poddasza wełną mineralną – cennik w 2023 roku

Izolacja poddasza może przynieść wiele korzyści, w tym zwiększoną efektywność energetyczną i oszczędności.