Strona główna » Ile kosztuje pompa ciepła? To zależy!

Ile kosztuje pompa ciepła? To zależy!

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje głównie energię z otoczenia. Dzięki temu jest ekologicznym sposobem między innymi na uzyskanie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła jest korzystna dla środowiska, ponieważ nie doprowadza do emisji zanieczyszczeń. Interesuje Cię, ile kosztuje pompa ciepła? Koszt zależy od kilku czynników. Dowiedz się więcej o cenie pompy oraz jej eksploatacji.

O czym przeczytasz w artykule?

 • Ile kosztuje pompa ciepła? To zależy!
 • Pompa ciepła – cena różnych rodzajów systemu
 • Pompa ciepła – koszt za eksploatację
 • Pompa ciepła – dofinansowanie na ekologiczny system może być Twoje!

Ile kosztuje pompa ciepła? To zależy!

Pompa ciepła to ekologiczna metoda ogrzewania, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest korzystna zarówno dla środowiska, jak i portfela. Na początku jednak ten system ogrzewania wymaga sporej inwestycji. Ile kosztuje pompa ciepła? To zależy od kilku czynników!

System wykorzystujący odnawialne źródła energii występuje w różnych wariantach. Może to być pompa powietrzna lub gruntowa. Dodatkowo urządzenia dzielą się na split, czyli podwójne, oraz monoblok, czyli pojedyncze. Koszty inwestycji będą różne w zależności od tego, jaki rodzaj pompy wybierzesz. Przykładowo system powietrze-powietrze będzie tańszy niż gruntowy.

Nie bez znaczenia dla kosztów inwestycji jest moc pompy ciepła. Ważny jest też sposób montażu. Są rodzaje pomp, które wymagają zatrudnienia specjalisty z uprawnieniami F-gazowymi, natomiast w niektórych przypadkach nie ma takiej konieczności.

Kwota na początku to jedno. Różne będą też koszty eksploatacji ekologicznego systemu ogrzewania. Zależą między innymi od wielkości domu, a także tego, w jaki sposób został zbudowany. Ważna jest przede wszystkim jakość termoizolacji. Na koszty użytkowania pompy ciepła wpływa też liczba mieszkańców.

Od czego zależy cena pompy ciepła?

 • Ważny jest rodzaj systemu – gruntowy to droższa opcja niż powietrzny.
 • Na cenę wpływ ma również moc pompy ciepła.
 • Duże rozbieżności będą występować w kosztach eksploatacji, które zależą od wielkości domu, liczby domowników oraz jakości termoizolacji.

Pompa ciepła – cena różnych rodzajów systemu

Jak już wiesz, cena pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Najdroższym systemem jest gruntowy, który jednak warto przemyśleć ze względu na jego zalety. Możesz zdecydować się na pompę z kolektorami pionowymi, co jest kosztowne, ale sprawia, że pompa pracuje wydajnie niezależnie od pory roku. Głęboko w gruncie temperatura utrzymuje się bowiem cały czas na podobnym poziomie.

Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Cena to nawet 80 000 zł i więcej. Tak wysokie koszty są związane z koniecznością przeprowadzenia prac na działce. Żeby wykorzystać pionowy wymiennik, konieczne będzie wykonanie odwiertu. W przypadku kolektora poziomego koszt za ten element inwestycji ulega zmniejszeniu. Musisz wiedzieć, że pompa ciepła w gruntowej wersji wymaga wykonania badań na działce. Pozwalają one sprawdzić warunki gruntowo-wodne. To konieczne, ponieważ pozwala ocenić, czy inwestycja na konkretnej działce w ogóle jest możliwa.

Tańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Cena z montażem to mniej więcej 20 000 – 40 000 zł. To pompa, która nie wymaga skomplikowanych prac na działce. Energię czerpie z powietrza. Możesz postawić na model monoblok, który jest w całości robiony w fabryce, co dodatkowo ułatwia prace montażowe.

Ile kosztuje pompa ciepła?

 • Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła – koszt takiej inwestycji to nawet ponad 80 000 zł.
 • Nieco taniej jest, jeśli wybierzesz poziomy wymiennik, natomiast pionowy zapewnia większą wydajność systemu.
 • Tańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła, która kosztuje około 40 000 zł.

Pompa ciepła – koszt za eksploatację

Kilkadziesiąt tysięcy to kwota, którą trzeba zapłacić, jeśli chcesz, by Twój dom ogrzewała pompa ciepła. Koszt miesięczny za eksploatację również warto znać, jeśli planujesz ten system. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Niewiele, ponieważ w 80% korzysta z odnawialnych źródeł energii. Mimo to prąd jest jej potrzebny do prawidłowego działania.

Trudno jednoznacznie wskazać koszt za eksploatację pompy ciepła, ponieważ zależy od termoizolacji budynku, jego wielkości, liczby domowników i ich potrzeb. Można jednak przyjąć, że pompa w przypadku typowego gospodarstwa domowego, budynku ze skuteczną termoizolacją, zamieszkiwanego przez cztery osoby zużyje prądu za 3500 zł przez rok. Łatwo więc obliczyć miesięczny koszt.

 • Pompa ciepła korzysta głównie z odnawialnych źródeł energii, ale potrzebuje też prądu do działania. Za rok używania jej można zapłacić około 3500 zł w przypadku domu wybudowanego zgodnie z najnowszymi wymaganiami dotyczącymi termoizolacji.

Pompa ciepła – dofinansowanie na ekologiczny system może być Twoje!

Pompa ciepła to duża inwestycja, na którą jednak warto się zdecydować. To rozwiązanie jest wspierane wieloma programami pozwalającymi uzyskać wysokie dofinansowanie. Jeden z nich to „Moje Ciepło”, który jest przeznaczony do budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Został stworzony z myślą o różnych rodzajach pomp – gruntowych, powietrze-woda, powietrze-powietrze. Wysokość zależy od rodzaju zainstalowanego systemu oraz tego, czy wnioskodawca ma kartę dużej rodziny.

Żeby cieszyć się ekologicznym systemem ogrzewania w budynku wymagającym termomodernizacji, możesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. To propozycja, którą weź pod uwagę niezależnie od tego, czy planujesz pompę powietrzną, czy gruntową. Wysokość dopłat jest zależna od wysokości dochodów.

Do gmin skierowany jest program „Ciepłe Mieszkanie”, którego odbiorcą będą osoby fizyczne. Jest to rozwiązanie dla budynków wielorodzinnych. Pomoc może dotyczyć wymiany starego kotła na pompę ciepła.

Jakie dofinansowania są do pompy ciepła?

 • „Moje Ciepło” – program przeznaczony dla budynków jednorodzinnych i do różnych rodzajów pomp.
 • „Czyste Powietrze” – dla budynków wymagających termomodernizacji.
 • „Ciepłe Mieszkanie” – dla domów wielorodzinnych.

Najtańsze pomy ciepła, piece gazowe i podgrzewacze wody użytkowej znajdziesz na lazienkarium.pl

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Pompa ciepła co to jest i jak działa?

Uzyskana energia musi następnie zostać przekształcona w ciepło. Pompa ciepła dba o ten proces.

Jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła?

Kondensat odgrywa kluczową rolę w działaniu pompy ciepła. Jest wynikiem procesu chłodzenia pompy ciepła, w którym ciepło jest pobierane z powietrza lub gruntu i przekazywane do czynnika chłodniczego. Kondensat to...

Jak dobrać pompę ciepła do domu jednorodzinnego?

Przy wyborze pompy ciepła do domu jednorodzinnego ważne jest zrozumienie podstaw działania pomp ciepła. Pompy ciepła to urządzenia, które przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, zapewniając zarówno ogrzewanie, jak...

Jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła?

Pompy ciepła to popularna forma ogrzewania wykorzystująca wodę do odprowadzania ciepła z wnętrza budynku. Udowodniły, że są opłacalnym i wydajnym sposobem ogrzewania domów, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Jednak pompy ciepła...