Strona główna » Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Pompa ciepła to innowacyjne i niezwykle efektywne rozwiązanie grzewcze. Staje się ono coraz popularniejsze wśród właścicieli domów. Zwłaszcza przy rosnących cenach energii ludzie chętnie decydują się na pompę ciepła. Czy można zintegrować ją z systemem grzewczym? Owszem. Powinieneś jednak wiedzieć, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać, aby czerpać z nich korzyść.

Dlaczego warto rozważyć zakup pompy ciepła?

Pompy ciepła to popularne rozwiązanie w dziedzinie efektywnego i ekologicznego ogrzewania domu. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zorientować się, ile kosztują pompy ciepła. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, m.in. pompa ciepła powietrze woda, powietrze-powietrze czy grunt-woda. Każda pompa ma własne parametry wpływające na jej koszt. Cena za pompę ciepła uzależniona jest również od jej mocy i wydajności – im większe są te parametry, tym droższa będzie pompa. Niektóre urządzenia wymagają dodatkowych elementów, których koszt może wpłynąć na ostateczną cenę instalacji pompy ciepła. W zależności od rodzaju pompy i specyfikacji budynku, zauważalne są również różnice w kosztach instalacji i konfiguracji urządzenia. Jak widzisz, ceny pomp ciepła zależą od wielu czynników. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, należy więc porządnie zaznajomić się z cennikiem.

Należy też przyjrzeć się zasadzie działania pompy. Urządzenie pobiera energię cieplną ze źródeł odnawialnych – ściślej mówiąc, ze środowiska o temperaturze zwykle wyższej od 0 st. C. Ciepło pobierane jest przez czynnik grzewczy, zwiększane w sprężarce i pompowane do urządzeń grzewczych. Warto rozważyć zakup pompy ciepła, bo korzysta z energii środowiska naturalnego. W klimacie umiarkowanym, kiedy w Polsce mamy sezon grzewczy, oznacza to jednak temperaturę na zewnątrz między 10 a -15 st. C. Właśnie dlatego pompa ciepła powietrze woda lub każda inna powinna być wspomagana grzejnikami.

Grzejniki niskotemperaturowe – jakie mają zalety?

Grzejniki te są coraz popularniejsze ze względu na swoją efektywność i oszczędność energii. Oferują wiele korzyści, zwłaszcza w połączeniu z pompami ciepła. Grzejniki niskotemperaturowe zostały doskonale zaprojektowane do pracy z niższymi temperaturami czynnika grzewczego. W przeciwieństwie do grzejników wysokotemperaturowych działających przy temperaturach ok. 70-90°C, niskotemperaturowe kaloryfery można stosować przy temperaturach ok. 35-55°C. To duża różnica pozwalająca zmniejszyć zużycie energii koniecznej do ogrzewania domu. Pompa ciepła na grzejniki niskotemperaturowe jest doskonałym rozwiązaniem. Jakie konkretnie urządzenia tego typu możemy do niej podłączyć?

  • Grzejniki płytowe – wykonywane ze stali. Czasami mówi się na nie „kaloryfery do pompy ciepła”, choć urządzenia płytowe działają efektywniej niż żeliwne kaloryfery. Są też od nich znacznie wydajniejsze.
  • Klimakonwertor – pompa ciepła na grzejniki tego typu będzie działać bardzo sprawnie. Klimakonwertor może być przypodłogowy, ścienny, przysufitowy i kasetonowy. Ma wbudowany wentylator pozwalający lepiej rozprowadzać ciepło z instalacji niskotemperaturowej.
  • Grzejniki kanałowe – można stosować zamiast ogrzewania podłogowego. Warto podkreślić, że grzejniki te zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjna podłogówka.

Jakie są zalety grzejników niskotemperaturowych? Przede wszystkim są efektywne energetycznie. Obniżenie temperatury czynnika grzewczego umożliwia pompie ciepła, która jest zintegrowana z grzejnikiem, na efektywne działanie. Jednocześnie zużywa się też znacznie mniej energii, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła po całej ich powierzchni. W połączeniu z tymi grzejnikami, pompy ciepła działają precyzyjniej i wydajniej. Poza tym grzejniki niskotemperaturowe zwykle są łatwe w montażu.

Jeśli chodzi o wybór między grzejnikami niskotemperaturowymi a wysokotemperaturowymi, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i warunków instalacji. Korzystając z ekologicznego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła, grzejniki niskotemperaturowe wydają się jednak znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

Sprawdź, czy warto połączyć grzejniki z pompą ciepła

Wiesz już, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać – niskotemperaturowe, które pozwolą oszczędzić energię. Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto zdecydować się na grzejniki w połączeniu z pompą ciepła. Jako że niektóre systemy pomp ciepła mogą nie zapewniać natychmiastowego ogrzewania (jak klasyczne kaloryfery), grzejniki niskotemperaturowe świetnie je uzupełnią. Dzięki nim będzie można szybko i skuteczne ogrzać dom w chłodniejsze dni. Warto połączyć grzejniki z pompą ciepła również po to, aby zapewnić sobie szybkie podgrzewanie wody do codziennego użytkowania. Dodanie grzejników do pompy ciepła umożliwi też dostosowanie temperatury do poszczególnych części domu. Możliwość regulacji temperatury bywa przydatna, gdy każdy z domowników ma różne preferencje cieplne.

Warto wspomnieć o tym, że już sama w sobie pompa ciepła jest energooszczędnym rozwiązaniem. Jednak w połączeniu z grzejnikami może przyczynić się do jeszcze większego obniżenia kosztów za ogrzewanie. Kaloryfery umożliwiają efektywne wykorzystywanie energii dostarczanej przez pompę ciepła. Dzięki temu ciepło w budynku jest równomiernie rozprowadzane, a energia jeszcze lepiej wykorzystywana. Grzejniki dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, więc bez problemu można dopasować je do rozmaitych pomieszczeń. Rozwiązanie grzewcze w takiej formie będzie nie tylko efektywne, ale i estetyczne.

Mimo że pompa ciepła to bez wątpienia zaawansowany i niezwykle efektywny system grzewczy, instalacja grzejników będzie doskonałym uzupełnieniem tego rozwiązania. Grzejniki do pompy ciepła zapewniają nie tylko wyższy komfort cieplny, ale też szybkie podgrzewanie wody, indywidualną regulację temperatury w pokojach czy zminimalizowanie kosztów energii. Warto zatem połączyć grzejniki z pompą ciepła, aby cieszyć się efektywnym i ekonomicznym ogrzewaniem w domu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła?

Pompy ciepła to popularna forma ogrzewania wykorzystująca wodę do odprowadzania ciepła z wnętrza budynku. Udowodniły, że są opłacalnym i wydajnym sposobem ogrzewania domów, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Jednak pompy ciepła...

Dotacje na pompy ciepła – nie daj się oszukać

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Zwłaszcza że na instalację pompy można otrzymać dotację. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych...

Pompy ciepła WLTR – Nowoczesne rozwiązanie na polskim rynku

W dzisiejszych czasach poszukujemy efektywnych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania naszych domów.  Czeska firma Woltair postawiła duży krok na polskim rynku pomp ciepła  wprowadzając najnowsze urządzenie swojego autorstwa – pompę ciepła...

Koszt pompy ciepła do domu 200m2

Domy są drogie w budowie i utrzymaniu. Większość ludzi nie może sobie pozwolić na dom bez pożyczki, więc muszą znaleźć inne sposoby na zarobienie pieniędzy na dom. Jednym ze sposobów...