Strona główna » Pompy ciepła opłacają się nie tylko w zimę – sprawdź największe korzyści
Pompy ciepła opłacają się nie tylko w zimę - sprawdź największe korzyści

Pompy ciepła opłacają się nie tylko w zimę – sprawdź największe korzyści

Oprócz tego, że pompy są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi to dodatkowo w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi stanowią obecnie jedno z najtańszych źródeł ciepła w naszych domach. Po za tymi zaletami pompy posiadają jeszcze inne, o których mogliście nie wiedzieć, a z tych zalet z powodzeniem możemy korzystać w sezonie letnim kiedy towarzyszą nam długie i upalne dni.

Pompy ciepła, rozwiązanie nie tylko na zimę

Najpopularniejsze pompy montowane w naszym kraju to pompy powietrze -woda. Urządzenia te podgrzewają wodę wykorzystując w tym celu energię pozyskaną z powietrza. Oprócz tego, że pompa zasiala naszą instalację centralnego ogrzewania to może być ona wykorzystywana również chociażby do podgrzewania wody użytkowej którą myjemy naczynia czy zużywamy do kąpieli.

Gdy posiadamy piec do centralnego ogrzewania to, aby mieć ciepłą wodę do kąpieli musimy cały rok palić, nawet w lato, tylko po to, by móc wykąpać się w komfortowych warunkach. Niektórzy na letni czas korzystają z bojlerów elektrycznych lub przepływowych podgrzewaczy, jednak są to urządzenia niezwykle prądożerne.

Czytaj również: Pompa ciepła co to jest i jak działa?

Alternatywą do prądożernych bojlerów są panele fotowoltaiczne, jednak nie możemy na nich polegać w letnie dni ale pochmurne - wtedy to nie podgrzeją naszej wody do komfortowej temperatury.

Pompy ciepła są z kolei w tym przypadku rozwiązaniem najlepszym, najbliższym ideałowi. Po pierwsze są aż trzykrotnie bardziej wydajne i oszczędne niż brojlery elektryczne. A gdy dodatkowo tworzy duet z instalacją fotowoltaiczną to posiadamy w domu instalacje ogrzewająca naszą wodę niemal za darmo bez znaczenia jaka pogoda panuje za oknem 

Pompy ciepła to nie tylko ciepła woda w lato

Pompy ciepła kupujemy i montujemy z myślą o tańszym ogrzewaniu. Oprócz wspominanej pompie powietrze -woda, równie popularne są pompy powietrze - powietrze. Tego rodzaju pompy ogrzewają powietrze wdmuchiwane do domu zamiast wody. Tego typu instalacja jest niższa w zakupie, jej montaż jest mniej inwazyjny, jednak posiada też i pewne wady, w tym przypadku nie posiadamy buforu ciepłej wody i niektórym może przeszkadzać delikatne ciągle szumienie.

Czytaj więcej:  Jak przepisać mieszkanie na dziecko? Krok po kroku

Mimo tych drobnych wad, pompy powietrze -powietrze doskonale sprawdzają się jako źródło ciepła w małych domach lub jako dogrzewanie w okresie przejściowym.

Warto wiedzieć: Pompa ciepła czy pellet do ogrzewania?

Bardziej praktyczna zaleta takiej pompy ciepła ukazuje się w upalne dni, otóż pompa działa w dwie strony, pobiera z zewnątrz ciepło i wydmuchuje do środka ale również może ciepło wydmuchiwać na zewnątrz pompując do środka chłodniejsze, orzeźwiające powietrze. Więc w sezonie letnim pompa zamienia się w klasyczną klimatyzację. Pompa powietrze-powietrze dogrzewa nas w sezonie zimowym i dba o nasz komfort chłodząc w najgorsze dni i noce w lato. Gdy oprócz pompy posiadamy również zainstalowane panele fotowoltaiczne to za komfortową temperaturę w naszych pomieszczeniach albo nie zapłacimy ani grosza lub będzie to minimalne obciążenie dla naszego budżetu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Protokół odbioru instalacji elektrycznej co powinien zawierać?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej jest kluczowym dokumentem potwierdzającym bezpieczeństwo i przydatność instalacji elektrycznej. Raport ten jest certyfikatem, bez którego żadna nieruchomość nie może zostać oddana do użytku . Protokół odbioru...

Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030 r.

Unijna Dyrektywa Budynkowa dąży do eliminacji emisji CO2 z nowych budynków do 2030 r. W marcu planowane jest ostateczne głosowanie w Europarlamencie, co może zmienić krajobraz energetyczny w Europie. Nowe...

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – Czy nastąpi rewolucja?

W świecie, gdzie praca na pełny etat od poniedziałku do piątku jest normą, idea czterodniowego tygodnia pracy wydaje się nowatorska. Mimo że 40-godzinny tydzień pracy jest powszechnie uznawany za standard,...

Azalia ogrodowa – Kiedy sadzić i jak pielęgnować?

Azalie ogrodowe to piękne i ozdobne krzewy, które są cenione za wielobarwne kwiaty. Dzięki setkom dostępnych odmian azalie ogrodowe mogą ożywić każdy ogród . Aby zapewnić zdrowie i piękno azalii...