Strona główna » Jak dostać mieszkanie komunalne w Warszawie w zamian za remont?
Jak dostać mieszkanie komunalne w Warszawie za remont

Jak dostać mieszkanie komunalne w Warszawie w zamian za remont?

Miasto stołeczne Warszawa wyszło naprzeciw, szczególnie młodym obywatelom, którzy nie tylko nie mają możliwości wzięcia kredytu na własne mieszkanie, ale również mają małe szanse na to, że mieszkanie komunalne, o które się ubiegali, zostanie im przyznane w stosunkowo niedługim czasie. Warszawa bowiem dołączyła do ogólnopolskiego programu „Mieszkanie za remont”, a trzeba zauważyć, ze nie każde miasto bierze udział w tejże inicjatywie.

Jakie są warunki przystąpienia do programu i na czym to wszystko polega?

Program „Mieszkanie za remont”

Od 2024 roku Warszawa dołączyła do programu „Mieszkanie za remont”, co daje korzyści, nie tylko potencjalnym mieszkańcom, ale również miastu jako takiemu. Mamy tutaj do czynienia z obopólnymi korzyściami, na które składa się, w przypadku miasta – szansa na pozbycie się opuszczonych i niezamieszkałych lokali mieszkalnych, a w przypadku mieszkańców – możliwość otrzymania mieszkania komunalnego w zamian za zrobienie w nim generalnego remontu.

Czytaj więcej: Układanie kostki brukowej – cena za m2 z materiałem w 2024 roku

Warunki do spełnienia

Czy każdy może wziąć udział w programie? Jedną z głównych wytycznych będzie tutaj z pewnością fakt stałego zamieszkiwania w Warszawie oraz niemożność samodzielnego zakupu mieszkania bez pomocy miasta, a co za tym idzie obecne zamieszkiwanie w warunkach uniemożliwiających normalną egzystencję. Mieszkanie nie będzie się zatem należało również osobom , które przekraczają określony próg dochodowy.

Z racji takiej, że głównym warunkiem uzyskania mieszkania jest przeprowadzenie remontu, na starcie będą z programu wykluczone osoby, które nie posiadają stosownych środków finansowych, żeby taki remont przeprowadzić.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?

Kwalifikacja mieszkań

Pamiętajmy ponadto, że nie wszystkie mieszkania będą spełniały wytyczne, które kwalifikowałyby je do programu. Dlatego też, wyłączone zostały budynki zabytkowe, ale też mieszkania całkowicie niezdatne do użytku, innymi słowy takie, w których nie ma podłączonej instalacji gazowej, bądź też centralnego ogrzewania.

Czytaj więcej:  Czy opłaca się stosować żarówki LED?

Procedura działania

Jak zatem wyglądają formalności? Każda dzielnica ma za zadanie sporządzić listę mieszkań, biorących udział w programie. Jeżeli zaś chodzi o samą procedurę uczestnictwa, to jeżeli dana osoba jest na liście oczekujących na otrzymanie lokalu komunalnego, to tak naprawdę pozostaje jej już tylko czekać. Jeżeli zaś mieszkanie przedstawione przez dzielnicowego będzie odpowiadało danej osobie, to jest podpisywane porozumienie, określające warunki remontu, a kiedy remont ten zostanie zatwierdzony przez władze miasta, podpisywana jest  z kolei umowa najmu.

Zobacz również: Ile kosztuje układanie obrzeży betonowych?

Więcej informacji można otrzymać, kontaktując się z miejscowym urzędem dzielnicy.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Bezpieczeństwo w branży budowlanej: Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy?

Zapewnienie bezpieczeństwa w branży budowlanej ma ogromne znaczenie ze względu na nieodłączne ryzyko i zagrożenia związane z pracami budowlanymi. Place budowy są znane z potencjalnych zagrożeń, takich jak upadki z...

Jak zaprojektować kuchnię z pomocą specjalistów z IKEA?

Projektując kuchnię z IKEA, istotne jest, aby priorytetowo potraktować zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna nie tylko świetnie wyglądać, ale także być praktyczna i wydajna, zapewniając łatwość...

Dopłaty do czynszów dla najemców – “Mieszkanie na start”

Program “Mieszkanie na start” to rządowy program, który ma na celu wspieranie osób, które chcą wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym. Program polega na tym, że państwo dopłaca część czynszu najemcom,...

Jak negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem ceny mieszkania wymagają badań i przygotowań. Przed przystąpieniem do negocjacji konieczne jest zapoznanie się z deweloperem i jego innymi projektami, aby uzyskać wgląd w jego strategie cenowe...