Strona główna » Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii w swoim domu? Pompa powietrza może być świetnym rozwiązaniem. Poznaj sposób działania tego urządzenia i jego zalety. Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła powietrznej?

Pompa ciepła to sprzęt, który wykorzystuje odnawialną energię znajdującą się w powietrzu zewnętrznym do ogrzewana pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, czy też chłodzenia wnętrza. Działanie pompy ciepła polega na przemianach fizycznych czynnika chłodniczego, który przekształca ciepło pobierane z powietrza na zewnątrz obiektu, po czym przekazuje je do instalacji ogrzewających tudzież chłodzących.

Z jakich części składa się pompa ciepła powietrza?

Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przy użyciu przewodów doprowadzających czynnik chłodniczy i energię elektryczną.

Czytaj więcej: Negatywne opinie o pompach ciepła w 2023 roku- jakie są ich największe wady?

Element zewnętrzny to agregat, wyposażony w kondensator, parownik i sprężarkę. Zadaniem jednostki wewnętrznej jest przekazywanie energii cieplnej do instalacji grzewczych albo chłodzących. Istotną częścią składową tego urządzenia jest układ sterujący odpowiedzialny za kontrolowanie pracy sprzętu.

Odzyskiwanie i transport ciepła w urządzeniu

Pompa ciepła powietrza to urządzenie ekologiczne. Odzyskuje ciepło z otoczenia, dzięki czemu skutecznie ogrzewa budynek, przy tym eliminuje konieczność spalania paliw kopalnych. Cały ten proces składa się z kilku etapów. Najpierw czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego w parowniku jednostki zewnętrznej, po czym ulega on odparowaniu, przechwytując więcej ciepła. Sprężarka zwiększa ciśnienie oraz temperatur czynnika chłodniczego, żeby skierować go do jednostki wewnętrznej.

Sprawdź również: Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czy warto wybrać?

W kondensatorze czynnik chłodniczy oddaje ciepło do instalacji grzewczej lub chłodzącej, a jego temperatura jest obniżana.

Kiedy warto zakupić ekologiczną pompę ciepła?

To doskonałe rozwiązanie do nowo budowanych obiektów. Pompy ciepła polecane są do budynków o małym oraz średnim zapotrzebowaniu na ciepło, gdzie sprzęt ten pokryje całe zapotrzebowanie na ciepło. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne w eksploatacji. Zainwestowanie w taki sprzęt polecane jest wszystkim osobom, które troszczą się o środowisko naturalne, a przy tym poszukują taniego sposobu na ogrzanie domu.

Pompy ciepła- zalety i wady

Do zalet takiego urządzenia można wymienić:

  • ekologiczność,
  • łatwość montażu i obsługi,
  • brak konieczności inwestowania w system dystrybucji ciepła,
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • możliwość ogrzewania i chłodzenia pompą.

Do wad można zaliczyć wysokie koszty instalacji czy obniżoną wydajność podczas skrajnie niskich temperatur zewnętrznych.

Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Samodzielnie czy z grzejnikami?

Pompa ciepła powietrza to nowoczesne, wygodne i ekologiczne urządzenie, coraz chętniej wybierane we współczesnych domach.

 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niewymagające kwiaty na balkon – Jaki warto kupić?

Wybierając niewymagające kwiaty na balkon, jedną z kluczowych cech, na które należy zwrócić uwagę, są niskie wymagania konserwacyjne. Te kwiaty nie powinny wymagać częstego podlewania i powinny być w stanie...

Ile kosztuje budowa drogi 1 km w Polsce?

Koszt budowy drogi w Polsce zależy od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest projektowanie dróg.

Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Program „Pierwsze mieszkanie” wszedł w życie już w lipcu 2023 roku. W ramach niego można otrzymać preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Program został stworzony dla osób młodych, które pragną zakupić swoje pierwsze...

Przenawożenie borówki amerykańskiej – objawy

Przenawożenie jagód może powodować szereg objawów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia rośliny. Jednym z najczęstszych objawów przenawożenia borówki jest oparzenie i brązowienie liści . Dzieje się tak, gdy roślina...