Chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii w swoim domu? Pompa powietrza może być świetnym rozwiązaniem. Poznaj sposób działania tego urządzenia i jego zalety. Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.
Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła powietrznej?
Pompa ciepła to sprzęt, który wykorzystuje odnawialną energię znajdującą się w powietrzu zewnętrznym do ogrzewana pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, czy też chłodzenia wnętrza. Działanie pompy ciepła polega na przemianach fizycznych czynnika chłodniczego, który przekształca ciepło pobierane z powietrza na zewnątrz obiektu, po czym przekazuje je do instalacji ogrzewających tudzież chłodzących.
Z jakich części składa się pompa ciepła powietrza?
Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przy użyciu przewodów doprowadzających czynnik chłodniczy i energię elektryczną.
Czytaj więcej: Negatywne opinie o pompach ciepła w 2023 roku- jakie są ich największe wady?
Element zewnętrzny to agregat, wyposażony w kondensator, parownik i sprężarkę. Zadaniem jednostki wewnętrznej jest przekazywanie energii cieplnej do instalacji grzewczych albo chłodzących. Istotną częścią składową tego urządzenia jest układ sterujący odpowiedzialny za kontrolowanie pracy sprzętu.
Odzyskiwanie i transport ciepła w urządzeniu
Pompa ciepła powietrza to urządzenie ekologiczne. Odzyskuje ciepło z otoczenia, dzięki czemu skutecznie ogrzewa budynek, przy tym eliminuje konieczność spalania paliw kopalnych. Cały ten proces składa się z kilku etapów. Najpierw czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego w parowniku jednostki zewnętrznej, po czym ulega on odparowaniu, przechwytując więcej ciepła. Sprężarka zwiększa ciśnienie oraz temperatur czynnika chłodniczego, żeby skierować go do jednostki wewnętrznej.
Sprawdź również: Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czy warto wybrać?
W kondensatorze czynnik chłodniczy oddaje ciepło do instalacji grzewczej lub chłodzącej, a jego temperatura jest obniżana.
Kiedy warto zakupić ekologiczną pompę ciepła?
To doskonałe rozwiązanie do nowo budowanych obiektów. Pompy ciepła polecane są do budynków o małym oraz średnim zapotrzebowaniu na ciepło, gdzie sprzęt ten pokryje całe zapotrzebowanie na ciepło. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne w eksploatacji. Zainwestowanie w taki sprzęt polecane jest wszystkim osobom, które troszczą się o środowisko naturalne, a przy tym poszukują taniego sposobu na ogrzanie domu.
Pompy ciepła- zalety i wady
Do zalet takiego urządzenia można wymienić:
- ekologiczność,
- łatwość montażu i obsługi,
- brak konieczności inwestowania w system dystrybucji ciepła,
- wysoka efektywność energetyczna,
- niskie koszty eksploatacji,
- możliwość ogrzewania i chłodzenia pompą.
Do wad można zaliczyć wysokie koszty instalacji czy obniżoną wydajność podczas skrajnie niskich temperatur zewnętrznych.
Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Samodzielnie czy z grzejnikami?
Pompa ciepła powietrza to nowoczesne, wygodne i ekologiczne urządzenie, coraz chętniej wybierane we współczesnych domach.