Strona główna » Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii w swoim domu? Pompa powietrza może być świetnym rozwiązaniem. Poznaj sposób działania tego urządzenia i jego zalety. Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła powietrznej?

Pompa ciepła to sprzęt, który wykorzystuje odnawialną energię znajdującą się w powietrzu zewnętrznym do ogrzewana pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, czy też chłodzenia wnętrza. Działanie pompy ciepła polega na przemianach fizycznych czynnika chłodniczego, który przekształca ciepło pobierane z powietrza na zewnątrz obiektu, po czym przekazuje je do instalacji ogrzewających tudzież chłodzących.

Z jakich części składa się pompa ciepła powietrza?

Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przy użyciu przewodów doprowadzających czynnik chłodniczy i energię elektryczną.

Czytaj więcej: Negatywne opinie o pompach ciepła w 2023 roku- jakie są ich największe wady?

Element zewnętrzny to agregat, wyposażony w kondensator, parownik i sprężarkę. Zadaniem jednostki wewnętrznej jest przekazywanie energii cieplnej do instalacji grzewczych albo chłodzących. Istotną częścią składową tego urządzenia jest układ sterujący odpowiedzialny za kontrolowanie pracy sprzętu.

Odzyskiwanie i transport ciepła w urządzeniu

Pompa ciepła powietrza to urządzenie ekologiczne. Odzyskuje ciepło z otoczenia, dzięki czemu skutecznie ogrzewa budynek, przy tym eliminuje konieczność spalania paliw kopalnych. Cały ten proces składa się z kilku etapów. Najpierw czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego w parowniku jednostki zewnętrznej, po czym ulega on odparowaniu, przechwytując więcej ciepła. Sprężarka zwiększa ciśnienie oraz temperatur czynnika chłodniczego, żeby skierować go do jednostki wewnętrznej.

Sprawdź również: Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czy warto wybrać?

W kondensatorze czynnik chłodniczy oddaje ciepło do instalacji grzewczej lub chłodzącej, a jego temperatura jest obniżana.

Kiedy warto zakupić ekologiczną pompę ciepła?

To doskonałe rozwiązanie do nowo budowanych obiektów. Pompy ciepła polecane są do budynków o małym oraz średnim zapotrzebowaniu na ciepło, gdzie sprzęt ten pokryje całe zapotrzebowanie na ciepło. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne w eksploatacji. Zainwestowanie w taki sprzęt polecane jest wszystkim osobom, które troszczą się o środowisko naturalne, a przy tym poszukują taniego sposobu na ogrzanie domu.

Pompy ciepła- zalety i wady

Do zalet takiego urządzenia można wymienić:

  • ekologiczność,
  • łatwość montażu i obsługi,
  • brak konieczności inwestowania w system dystrybucji ciepła,
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • możliwość ogrzewania i chłodzenia pompą.

Do wad można zaliczyć wysokie koszty instalacji czy obniżoną wydajność podczas skrajnie niskich temperatur zewnętrznych.

Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Samodzielnie czy z grzejnikami?

Pompa ciepła powietrza to nowoczesne, wygodne i ekologiczne urządzenie, coraz chętniej wybierane we współczesnych domach.

 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszty budowy domu w 2024 roku — prognozy oraz analiza

W obliczu rosnących kosztów życia budowa domu jest decyzją wymagającą dogłębnej analizy finansowej i rynkowej. Oto przewodnik, który pomoże przyszłym inwestorom zorientować się w obecnych i przyszłych kosztach związanych z...

Piwonia koperkowa jak uprawić i pielęgnować?

Piwonia koperkowa, znana również jako Paeonia tenuifolia, to wieloletnia roślina należąca do rodziny piwonii. Jest to ciekawie wyglądająca odmiana, która charakteryzuje się liśćmi przypominającymi koper włoski . Piwonia koperkowa może...

Jaka wybrać ziemię do pelargonii?

Gleba odgrywa kluczową rolę w zdrowym wzroście pelargonii. Wybór odpowiedniej gleby dla pelargonii ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego zdrowia i witalności. Chociaż uniwersalna gleba doniczkowa może być odpowiednia dla...

Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont

Pod koniec września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do drugiej tury naboru programu Ciepłe Mieszkanie. Budżet nowej edycji wynosi 1 miliard złotych, a celem programu jest wymiana tzw. kopciuchów, a dofinansowanie...