Strona główna » Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii w swoim domu? Pompa powietrza może być świetnym rozwiązaniem. Poznaj sposób działania tego urządzenia i jego zalety. Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła powietrznej?

Pompa ciepła to sprzęt, który wykorzystuje odnawialną energię znajdującą się w powietrzu zewnętrznym do ogrzewana pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, czy też chłodzenia wnętrza. Działanie pompy ciepła polega na przemianach fizycznych czynnika chłodniczego, który przekształca ciepło pobierane z powietrza na zewnątrz obiektu, po czym przekazuje je do instalacji ogrzewających tudzież chłodzących.

Z jakich części składa się pompa ciepła powietrza?

Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przy użyciu przewodów doprowadzających czynnik chłodniczy i energię elektryczną.

Czytaj więcej: Negatywne opinie o pompach ciepła w 2023 roku- jakie są ich największe wady?

Element zewnętrzny to agregat, wyposażony w kondensator, parownik i sprężarkę. Zadaniem jednostki wewnętrznej jest przekazywanie energii cieplnej do instalacji grzewczych albo chłodzących. Istotną częścią składową tego urządzenia jest układ sterujący odpowiedzialny za kontrolowanie pracy sprzętu.

Odzyskiwanie i transport ciepła w urządzeniu

Pompa ciepła powietrza to urządzenie ekologiczne. Odzyskuje ciepło z otoczenia, dzięki czemu skutecznie ogrzewa budynek, przy tym eliminuje konieczność spalania paliw kopalnych. Cały ten proces składa się z kilku etapów. Najpierw czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego w parowniku jednostki zewnętrznej, po czym ulega on odparowaniu, przechwytując więcej ciepła. Sprężarka zwiększa ciśnienie oraz temperatur czynnika chłodniczego, żeby skierować go do jednostki wewnętrznej.

Sprawdź również: Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czy warto wybrać?

Czytaj więcej:  Jak negocjować cenę mieszkania?

W kondensatorze czynnik chłodniczy oddaje ciepło do instalacji grzewczej lub chłodzącej, a jego temperatura jest obniżana.

Kiedy warto zakupić ekologiczną pompę ciepła?

To doskonałe rozwiązanie do nowo budowanych obiektów. Pompy ciepła polecane są do budynków o małym oraz średnim zapotrzebowaniu na ciepło, gdzie sprzęt ten pokryje całe zapotrzebowanie na ciepło. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne w eksploatacji. Zainwestowanie w taki sprzęt polecane jest wszystkim osobom, które troszczą się o środowisko naturalne, a przy tym poszukują taniego sposobu na ogrzanie domu.

Pompy ciepła- zalety i wady

Do zalet takiego urządzenia można wymienić:

  • ekologiczność,
  • łatwość montażu i obsługi,
  • brak konieczności inwestowania w system dystrybucji ciepła,
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • możliwość ogrzewania i chłodzenia pompą.

Do wad można zaliczyć wysokie koszty instalacji czy obniżoną wydajność podczas skrajnie niskich temperatur zewnętrznych.

Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła ogrzeje dom? Samodzielnie czy z grzejnikami?

Pompa ciepła powietrza to nowoczesne, wygodne i ekologiczne urządzenie, coraz chętniej wybierane we współczesnych domach.

 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie są najważniejsze funkcje odkurzaczy Karcher?

Karcher to znana firma specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach do czyszczenia, a ich odkurzacze oferują szereg zaawansowanych możliwości. Od skutecznego odkurzania różnych powierzchni po unikatowe funkcje ergonomiczne, dowiemy się, dlaczego...

Fundament pod pompę ciepła

Podczas montażu pompy ciepła istotne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, który zabezpieczy pompę przed zapadnięciem się w grunt, zamarznięciem czy gromadzeniem się kondensatu. Istnieje kilka rodzajów fundamentów, które można zastosować w...

Eko zabawka jak zrobić? Pomysły na zabawki

Tworzenie ekologicznych zabawek z materiałów pochodzących z recyklingu może być zabawą i satysfakcjonującym zajęciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedną z głównych korzyści stosowania materiałów pochodzących z recyklingu jest...

Projekt domu parterowego ile kosztuje? Z garażem do 100m2, 120m2, 150m2

Projekt domu parterowego jest popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów ze względu na swoją prostotę i praktyczność.