Strona główna » Jak zagospodarować gruz powstały na placu budowy?

Jak zagospodarować gruz powstały na placu budowy?

Budowa domu prawie za nami, a trzeba zorganizować wywóz gruzu? Sterty odłamków materiałów budowlanych to rzeczywiście zmora wielu osób, które pragną cieszyć się nowo postawionym domem na posesji, jednak przed nimi jeszcze, wydawać by się mogło, uciążliwa  kwestia — porządki po budowie. Czy rzeczywiście ta część przedsięwzięcia musi być taka dokuczliwa? Co zrobić z gruzem po budowie?

Po pierwsze — kontener

Trzeba wiedzieć, że już samo tymczasowe przechowywanie gruzu na placu budowy, zanim odpady zostaną wywiezione, musi przebiegać w ściśle określony sposób. Co to znaczy? Odpady powinny trafić do specjalnego pojemnika, przeznaczonego właśnie na odpady z budowy. Z pewnością każdy z nas jest w stanie przypomnieć sobie charakterystyczne, duże kontenery, które widoczne są na placach budowy praktycznie za każdym razem, kiedy trwają tam jeszcze prace. Kontener do umieszczania gruzu nie tylko pozwala na postępowanie z odpadami zgodnie z literą prawa. Minimalizuje też ryzyko niebezpiecznego wypadku na budowie — rozsiane na terenie robót zużyte materiały budowlane mogą być przyczyną potknięcia i spowodowania urazu. Umieszczanie ich w kontenerze to gwarancja większego ładu i porządku. 

Łatwy wywóz gruzu

Co, jeśli śmieci z budowy znajdują się już w kontenerze? Jak dalej z nimi postępować? Ekipy budowlane współpracują zwykle z profesjonalnymi firmami wywożącymi gruz. To właśnie takie firmy jak gruzo.pl są w stanie wypożyczyć ogromny kontener na odpady budowlane i podstawić go na plac budowy, a kiedy przyjdzie pora, zająć się utylizowaniem zawartości kontenera. Umowa wynajęcia kontenera zakłada najczęściej, że pojemnik pozostaje na placu budowy przez określony czas, a następnie kontener zostaje odebrany, a wraz z nim również cała jego zawartość. 

Co ważne, wynajęcie kontenera i zlecenie wywozu gruzu nie jest domeną jedynie firm budowlanych. Jeżeli prowadzimy rozbiórkę czy remont i potrzebny jest nam wywóz gruzu, również możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm wywozowych. Wypożyczyć można bowiem nie tylko ten ogromny, ale też mały i średni kontener, a nawet tzw. worek bigbag, który jest niewielki, zgrabny, ale tak wytrzymały, że udźwignie ponad tonę odpadów. 

Gruz w ogrodzie

Niedocenianą formą zagospodarowania gruzu jest wykorzystanie go na posesji. W czasie budowy domu, jeszcze na etapie niwelacji gruntu, często uzyskuje się stertę kamieni i ziemi. To dobra okazja do zachowania tych „odpadów” i wykorzystania na dalszym etapie planowania ogrodu. Idealnie nadają się do budowy skalniaka. Z kolei ceramika czy odłamki cegieł mogą stanowić dobry drenaż, czyli albo system odwodnienia ziemi w taki sposób, aby po opadach nie zalegała na niej woda, albo system odprowadzenie wilgoci tam, gdzie znajdują się rośliny wymagające szczególnego nawodnienia. Jeżeli chcemy wykorzystać odpady w ten nietuzinkowy sposób, skonsultujmy się z ogrodnikiem, który da nam znać, jakie dokładnie elementy ceglane najlepiej spełnią swoją rolę i będą bezpieczne pod względem ekologicznym.

Na koniec – ciekawostka. Zagospodarowanie gruzu nie kończy się wraz z odbiorem go przez firmę wywozową. Odpady te, podobnie jak wiele innych, mogą dostać drugie życie. Recykling czystego gruzu jest dzisiaj elementem zrównoważonego rozwoju. Z gruzu powstaje kruszywo budowlane, które można wykorzystać przy kolejnych przedsięwzięciach budowlanych. Materiały określane jako gruz zmieszany również mogą być odzyskiwane w ramach pozyskiwania surowców wtórnych, takich jak plastik czy metal, jednak tutaj technologia ta jest bardziej pracochłonna i też droższa. Gospodarowanie gruzem rozpoczyna się zatem już w momencie umieszczania go w odpowiednim kontenerze, a kończy podczas obróbki odpadów w ramach recyklingu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Osuszanie budynku metody ile kosztuje?

Osuszanie budynku to proces zmniejszania poziomu wilgoci w ścianach i powietrzu budynku w celu utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapobiegania rozwojowi pleśni...

Jak znaleźć dobrego elektryka krok po kroku?

Podczas poszukiwania dobrego elektryka niezbędne jest zebranie rekomendacji z zaufanych źródeł, takich jak przyjaciele, rodzina i sąsiedzi. Osoby te mogą dostarczyć cennych spostrzeżeń na podstawie osobistych doświadczeń z elektrykami, których...

Najlepsze sposoby na obniżenie rachunków za prąd

Stały wzrost kosztów energii elektrycznej sprawia, że wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na zniwelowanie wzrostu rachunków. Najlepiej w tym zadaniu sprawdza się mądre gospodarowanie zużyciem. To nie tylko działanie prowadzące...

Minimalna wysokość pomieszczenia w mieszkaniu i domu jednorodzinnym

Minimalne wymagania dotyczące wysokości budynków mieszkalnych określają przepisy prawa budowlanego oraz względy bezpieczeństwa i komfortu. Zgodnie z przepisami minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 2,5 metra, a na...