Przytulny i nastrojowy taras to idealne miejsce do swobodnego wypoczynku o każdej porze dnia i nocy. Zapewnia komfort, pozwala się zrelaksować, choć na chwilę odsunąć od siebie nadmiar zadań, z którymi musimy się mierzyć na co dzień. Takie możliwości dają choćby niezmiernie modne obecnie tarasy skandynawskie.
Jak urządzić wygodną przestrzeń? Czym wyróżnia się taras skandynawski i jak go stworzyć? O tym napiszemy w niniejszym tekście.
Taras skandynawski – natura w domu i ogrodzie
Tarasy skandynawskie cieszą się olbrzymią popularnością, jako praktyczne, estetyczne i przytulne rozwiązania. W sposób naturalny łączą bowiem wygodę przestrzeni do wypoczynku, znaną z domowych wnętrz (salonów, pokojów dziennych czy jadalni) z terenem wokół budynku, czyli z efektownym i bujnym ogrodem.
Znakiem rozpoznawczym tarasów skandynawskich jest prostota i dążenie do naturalności, choćby w wykorzystaniu minimalistycznych form oraz materiałów pochodzących wprost ze świata natury. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji tarasu, jak i stylowego wyposażenia, które zapewni komfort wypoczynku. Nie zapominajmy bowiem o tym, że przydomowe aranżacje skandynawskie tworzy się po to, by spełniały takie same funkcje, jak rekreacyjne, domowe wnętrza – w głównej mierze mają być wygodne i jak najbardziej praktyczne dla wszystkich użytkowników.
Z czego zbudować taras skandynawski – podstawowe materiały
Taras skandynawski zazwyczaj wznosi się z naturalnych materiałów. Wielką popularnością cieszą się choćby drewniane podesty. Inną opcją jest stworzenie tarasu ziemnego lub na płycie betonowej i wykończenie go naturalnymi materiałami, w tym przede wszystkim deskami drewnianymi o dużej trwałości i pięknym wyglądzie. Zamiast nich niekiedy stosuje się odporne na uszkodzenia lub kaprysy pogody deski kompozytowe, idealnie sprawdzające się jako materiał na podłogę tarasową.
Równie ciekawym pomysłem jest połączenie surowców na tarasach skandynawskich. Można stworzyć podłogę z drewna, a schody z kamienia, cegły lub ceramicznych płytek, oczywiście w ciepłym, naturalnym odcieniu.
Wyposażenie na skandynawski taras – o czym nie zapomnieć?
Żaden taras nie może się obyć bez odpowiedniego wyposażenia. W skandynawskiej przestrzeni stawia się przede wszystkim na wygodne meble rekreacyjne, jak choćby te dostępne na stronie: Bazkar.pl. Ustawia się:
- sofy i narożniki,
- fotele,
- leżaki,
- stoły pełnowymiarowe i stoliki kawowe.
Rodzaj mebli, a także wielkość zestawu dopasowuje się do konkretnych potrzeb i wielkości kącika do wypoczynku. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się oczywiście produkty z naturalnych materiałów, jak proste meble drewniane lub plecionkowe z rattanu. Inną opcją są ascetyczne i nowoczesne rozwiązania z polipropylenu (z efektem rattanu lub drewna) bądź meble z technorattanu. Odznaczają się większą odpornością niż klasyczne modele, są prostsze w pielęgnacji i nie potrzebują zabiegów impregnacyjnych, by zachować nienaganny wygląd na długie lata.
Akcesoria i dodatki, czyli jak zbudować nastrojowy taras?
Nawet minimalistyczny taras skandynawski potrzebuje modnych dodatków, które ożywiają przestrzeń, dodają jej indywidualnego rysu, a także tworzą nastrojowy klimat do wypoczynku. W tej roli idealnie sprawdzają się wielobarwne tekstylia, a zwłaszcza poduszki na fotele i kanapy. To dzięki nim wzrasta komfort siedzenia, a taras nabiera wyrazu. Łatwo bowiem znaleźć modele z ciekawymi poszewkami w ulubionych wzorach (głównie motywy geometryczne) i kolorach (turkus, zieleń, pomarańcz, żółcień).
W strefie do relaksu można również umieścić dywan, który wyznacza granice miejsca do wypoczynku i tworzy piękne dopełnienie modnej aranżacji.
Na tarasie skandynawskim nie powinno zabraknąć roślin zielonych w prostych, geometrycznych donicach i wiklinowych osłonkach, najlepiej w stonowanych odcieniach. Bywają to krzewy i pnącza, a także wysokie trawy o bardzo dekoracyjnym charakterze. Pozwalają stworzyć zaciszną przestrzeń do przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Wygodna przestrzeń do wypoczynku – modny taras skandynawski w pobliżu domu
Tarasy skandynawskie to funkcjonalność i piękno wynikające z prostoty. Trudno się zatem dziwić, że od tylu lat stanowią jeden z najmodniejszych trendów, do wykorzystani w zasadzie w każdej przydomowej przestrzeni.