Strona główna » Jak zerwać starą tapetę ze ściany?
Jak zerwać starą tapetę ze ściany

Jak zerwać starą tapetę ze ściany?

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do usuwania tapety odpowiednio przygotować pomieszczenie. Usunięcie tapety bez wcześniejszego planowania może być trudne, więc usunięcie wszystkich tapet nie zawsze jest możliwe.

Najlepiej usunąć tapetę z określonego miejsca, opróżniając pomieszczenie lub oklejając meble folią ochronną. Usuwanie tapety ze ściany wymaga użycia wody, a także zabezpieczenia gniazdek elektrycznych i włączników. Dodatkowo usuń wszystkie gwoździe i kołki ze ściany. Po usunięciu tapety i umyciu ściany należy usunąć pozostałości kleju.

Zrywanie starych tapet skuteczne metody

Do usuwania tapet używam szczotki stołowej; ważne jest, aby go użyć, ponieważ bez niego nie będę w stanie całkowicie usunąć tapety. Moim następnym zadaniem jest wylewanie obok mnie wiadra wody podczas pracy. W ten sposób rozpuścisz klej na tapecie, co ułatwi mi jej usunięcie.

Chociaż ten rodzaj substancji chemicznej jest uważany za bezpieczny dla samej ściany, nadal jest substancją chemiczną. Możesz usunąć tapetę parową w naturalny sposób, umieszczając zwilżoną parownicę na ścianie. To urządzenie wykorzystuje wyłącznie czystą wodę do wytwarzania pary, która nawilża materiał zewnętrzny.

Jakich środków i metod używać do zrywania starych tapet

Noże introligatorskie służą do przebijania tapety, dzięki czemu perforacje łatwiej wchłaniają większe ilości chemikaliów i pary wodnej. Do wykonania większych nakłuć w tapecie służą specjalne wałki do tapet z kolcami lub otworami.
Przed ponownym malowaniem należy użyć szczotki do czyszczenia ścian z twardym włosiem lub gąbki, aby usunąć pozostałości kleju.

Przed rozpoczęciem procesu upewnij się, że pomieszczenie jest odpowiednio zabezpieczone. Oznacza to zamknięcie wszystkich drzwi i okien oraz zakrycie wszelkich otworów zamkiem błyskawicznym lub innym mechanizmem. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem pracy zebrać folię malarską i taśmę papierową. Umożliwi to łatwe wycieranie kurzu z demontażu ścian na inne powierzchnie bez rozprzestrzeniania się po całej przestrzeni.

Metody usuwania tapet suche i mokre.

Zanim przystąpisz do usuwania tapety, dowiedz się, jakich materiałów potrzebujesz, aby usunąć ją na sucho lub na mokro. Następnie zastanów się, która metoda jest dla Ciebie odpowiednia. Możliwe jest usuwanie płyt kartonowo-gipsowych bez wody.

Usuwanie tapety na sucho

Możesz łatwo usunąć stare tapety, usuwając je szpatułką lub innym narzędziem. Musisz wiedzieć, że usuwanie tapety w ten sposób jest trudne i czasochłonne. Poświęć trochę czasu na przygotowanie, zanim zaczniesz usuwać tapety.

Podczas usuwania tapet winylowych ta technika jest najskuteczniejsza. Usuwanie tapety nie powinno spowodować uszkodzenia ściany. Tapetę można usunąć zarówno z kuchni, jak iz pokoju. Jest wodoodporny, więc woda nie pomoże go usunąć. Istnieją dwie możliwości usunięcia tapety: zeskrobanie lub użycie rozpuszczalnika.

Aby usunąć tapetę, użyj szpatułki, aby podnieść jedną z górnych lub dolnych krawędzi. Obserwuj, co się stanie, gdy będziesz powoli wyjmować papier. Jeśli całe płótno łatwo się rozdziera, użyj ściągania na mokro, aby usunąć tapetę. Jeśli nie, użyj testu rozdzierania, aby określić, czy ścianę można całkowicie usunąć.

Usuwanie tapety na mokro

Aby zmoczyć papier w celu usunięcia tapety, potrzebujesz narzędzia, które może się zamoczyć. Ponadto proces ten jest bardzo łatwy do naśladowania, więc każdy nowicjusz nie powinien mieć trudności. Zanurzenie pędzla lub gąbki w wodzie zapewni idealne narzędzie do tego konkretnego zadania. Alternatywnie, zastosowanie sprayu do kwiatów na bazie wody działa bez zarzutu. Jednak ta metoda wymaga kilku cykli zwilżania i suszenia przed osiągnięciem pożądanych rezultatów.

Po kilkukrotnym nałożeniu podkładu za pomocą gąbki lub pędzla zwilżyć ścianę. Następnie użyj szpatułki, aby usunąć tapetę. Nadal istnieje warstwa pod obecną, której należy zaradzić. Ponownie zamocz tapetę, tym razem nieco cieplejszą wodą. Zawsze utrzymuj porządek i czystość w swojej przestrzeni, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Które tapety najłatwiej usunąć?

Usunięcie papierowej wyściółki jest łatwe, ponieważ łatwo ulega uszkodzeniu pod wpływem wilgoci. Można usunąć zmywacz do tapet, jeśli zmoczysz wykładzinę gorącą wodą. Dzięki temu łatwo się domyślić, że usunięcie tapety jest łatwiejsze niż usunięcie podszewki.

Usuwanie tapet flizelinowych

Usuwanie tapet flizelinowych wymaga długiego i pracochłonnego procesu. Każda tkanina użyta jako warstwa podstawowa może być użyta jako wymienna podszewka, co łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Usuwanie tapet winylowych

Usuwanie tapet winylowych lub z włókna szklanego jest najtrudniejsze, ponieważ są one odporne na działanie wody. Przed całkowitym usunięciem tapety należy odkleić zarówno górną, jak i dolną warstwę tapety.

Profesjonalne narzędzia do szlifowania i więcej szpachli są niezbędne do rozwiązania powszechnego problemu tapet z włókna szklanego. Kiedy arkusze tynku odchodzą od ściany, trudno jest wyrównać duże powierzchnie ze względu na lukę w pokryciu.

Firmy zajmujące się tapetowaniem ścian w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje szafa na wymiar? Szafa przesuwna do przedpokoju, sypialni z lustrem.

Średnia cena szafy na wymiar w Polsce wynosi 3 113,54 zł brutto​​. Dla dokładnej wyceny najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem mebli na wymiar.

Jak zrobić i ile kosztuje zadaszenie tarasu? Inspiracje i pomysły

Zadaszenie tarasu to ważny element, jeśli chodzi o zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni zewnętrznej. Dobrze zaprojektowane zadaszenie tarasu może zapewnić schronienie przed żywiołami i stworzyć zachęcającą atmosferę do wypoczynku i...

Jak w kreatywny sposób wykorzystać w domu farbę tablicową?

Farba tablicowa od kilku lat zyskuje na popularności nie tylko w szkołach i biurach, ale również w domowych wnętrzach. Wszechstronność oraz funkcjonalność tego produktu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje...

Jak podłączyć kable w puszce pod wyłącznik światła?

Podłączenie kabli w skrzynce do włącznika światła to podstawowe zadanie dla każdego, kto chce zainstalować lub wymienić włącznik światła w swoim domu. Celem podłączenia kabli jest umożliwienie przepływu prądu do...