Strona główna » Jaki jest koszt inwestycji w pompę ciepła?
Jaki jest koszt inwestycji w pompę ciepła?

Jaki jest koszt inwestycji w pompę ciepła?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na inwestycję w pompę ciepła. To ekologiczne źródło energii, które pomimo wysokiej ceny początkowej jest jak najbardziej opłacalne. Przed zakupem tego nowoczesnego urządzenia, warto dobrze zaplanować całą inwestycję i dobrać sprzęt, który sprosta naszym oczekiwaniom. Ile wyniosą szacunkowe koszty takiego przedsięwzięcia? W poniższym artykule podpowiadamy!

Ile kosztuje pompa ciepła?

Dla wielu osób cena pompy ciepła okazuje się zaporowa. Dobrą wiadomością jest to, że koszt zakupu tych urządzeń grzewczych można ograniczyć, dobierając odpowiedni model do ogrzewania budynku. Montaż takiego źródła ciepła jest dobrym rozwiązaniem, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, oszczędność, jak i ochronę klimatu. Aktualnie nowoczesna pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym, porównując ją do innych dostępnych systemów. 

Jaki jest koszt zakupu takiego sprzętu? Cena najtańszych dostępnych na rynku modeli wynosi ok. 25 tys. zł. Oczywiście, należy doliczyć też usługę montażu. Koszt całej inwestycji dla średniej wielkości domu jednorodzinnego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb domowników i uwarunkowań samego domostwa,przy czym znaczenie ma to, jaki rodzaj pompy ciepła zastosowano. Więcej można przeczytać na stronie https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla/.

Dowiedz się, ile kosztuje pompa ciepła!
New air conditioning compressor near the wall

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Warto pamiętać, że koszt instalacji pompy ciepła w różnych obiektach może się znacząco różnić. Na ostateczną cenę urządzenia wpływa wiele czynników, jak np.:

 • sposób ogrzewania obiektu (np. tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe),
 • powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń,
 • technologia budowania domu (rodzaj stolarki okiennej, ocieplenia itp).

Od powyższych kwestii zależeć będzie potrzebna moc pompy ciepła, a tym samym cena danego modelu. Jak wiadomo, na rynku dostępne jest wiele urządzeń od różnych producentów. Cena konkretnych rozwiązań zależy od parametrów ich pracy, czyli mocy, stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną oraz ilości pobieranej energii. Najnowocześniejsze propozycje o licznych funkcjach i wysokiej wydajności będą droższe od standardowych modeli, służących jedynie do ogrzewania budynku. Pamiętajmy, że cena pompy ciepła zależy przede wszystkim od:

 • jej rodzaju (gruntowa, powietrze-woda, powietrze-powietrze),
 • typu (split albo monoblok),
 • mocy,
 • technologii urządzenia (pompy służące również do grzania wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń, będą droższe niż te używane jedynie do ogrzewania budynku),
 • dodatkowych komponentów (bufor, zasobnik itp.),
 • gwarancji (za rozszerzoną gwarancję należy wnieść dodatkową opłatę).

Od czego zależą koszty montażu pompy ciepła?

Całkowity koszt inwestycji w pompę ciepła uwzględnia również cenę jej montażu. Na cenę tej usługi wpływa przede wszystkim sposób pozyskiwania energii, a więc czy jest ona pobierana z gruntu, czy powietrza. Przeciętna cena urządzenia pozyskującego energię grzewczą z wody wynosi ok. 80 tys. zł. Jeżeli chodzi o pompy ciepła powietrzne, to zapłacimy za nie wraz z montażem od 25 do 40 tys.zł, w zależności czy wybierzemy urządzenie typu monoblok, czy split. Z kolei gruntowa pompa ciepła mieści się w kwocie ok. 25 tys. zł., a koszt jej montażu szacuje się na dodatkowe 35 tys. zł. Warto pamiętać, że na cenę montażu tego urządzenia grzewczego wpływa w dużej mierze:

 • rodzaj pompy,
 • sposób montażu danych elementów instalacji,
 • liczba prac ziemnych i budowlanych,
 • renoma i doświadczenie firmy usługowej,
 • dodatkowa integracja urządzenia z instalacją fotowoltaiczną.

Warto dodać, że gruntowe pompy są droższe w zakupie i montażu, aczkolwiek tańsze w eksploatacji. Co ważne, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na tę inwestycję.

Ogrzewanie domu poprzez zastosowanie pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które zapewnia nam wysoki komfort użytkowania.  Pompa ciepła to idealna propozycja dla wszystkich osób szukających oszczędności na rachunkach, którym zależy na bezpieczeństwie, jak i środowisku naturalnym.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Negatywne opinie o pompach ciepła w 2024 roku – jakie są ich największe wady?

Jedną z największych wad pomp ciepła są ich początkowe koszty instalacji, które są na ogół wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów HVAC.

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła czy warto?

Jeśli chodzi o koszty, roczne koszty ogrzewania 150-metrowego budynku o średnim dociepleniu w I kwartale 2023 roku wynosiły około 5700 zł dla kotła gazowego kondensacyjnego i około 5210 zł dla pompy ciepła typu powietrze-woda. Różnica w kosztach eksploatacji wynosiła około 500 zł na korzyść pompy ciepła.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła ziemnej waha się od 25 tys. zł do 60 tys. zł. W cenie tej uwzględniono koszt poziomego kolektora (ok. 10 tys. zł)

Komu zlecić montaż paneli fotowoltaicznych?

Na całym świecie wiele osób jest zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych na swoich dachach. Panele te warto mieć na dachu, ponieważ wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego. Jednak wiele osób nie...