Strona główna » Ruszył program Ciepłe Mieszkanie – czy są chętni?
Ruszył program Ciepłe Mieszkanie - czy są chętni

Ruszył program Ciepłe Mieszkanie – czy są chętni?

W ostatnich latach rząd dotuje różne programy, a ostatnio ruszyło Ciepłe Mieszkanie. Celem tego programu jest poprawa efektywności energetycznej mieszkań, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych. Oto dane informujące o wnioskach złożonych w ramach Ciepłego Mieszkania. Czy jest duże zainteresowanie?

Ruszył program Ciepłe Mieszkanie

Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał informacje dotyczące programu Ciepłe Mieszkanie. Na złożenie stosowanego wniosku zostały już niecałe trzy miesiące. Nabór skończy się z dniem 31 stycznia 2024 roku, a więc warto zainteresować się już tematem, by nie zwlekać do ostatniego momentu. 

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podał dane z dnia 6 listopada bieżącego roku, a mówią one o 50 wnioskach, jakie spłynęły. Wartość ich wynosi 114 mln zł.

Czytaj więcej:  Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Choć termin składania mija 31 stycznia 2024 roku, to jeśli wniosków napłynie na tyle dużo, że pula środków zostanie wyczerpana, to nabór może zakończyć się wcześniej. Na ten projekt zostało przewidzianych aż 1,75 mld zł, a więc na chwilę obecną jest jeszcze dużo pieniędzy do wykorzystania.

Program Ciepłe Mieszkanie przeznaczone jest dla gmin

Regulamin programu zakłada, że o dofinansowanie mogą ubiegać się gminy. Muszą one jednak dysponować środkami i dofinansowywać zadania, jakie są realizowane na terenie tych gmin. Właściciele lub najemcy lokali mieszkalnych mogą się ubiegać o wsparcie, jeśli są osobami fizycznymi i mieszkają w budynku wielorodzinnym. Dotyczy to także lokali komunalnych, które są własnością gminy. Również wspólnoty mieszkaniowe mogą wnioskować o dotacje, jeśli posiadają one minimum 3 lokale, a maksimum 7. Takie zapisy znajdują się w regulaminie programu Ciepłe Mieszkanie. 

Warto wiedzieć: Koszt pompy ciepła do domu 100m2 – Jak obliczyć koszt?

Wiceprezes Paweł Mirowski podkreślił, że największa liczba wniosków wpłynęła z województw zachodnich, a wśród nich dominuje pomorskie z 14 wnioskami, dolnośląskie z 10 i zachodniopomorskie z 7. 

Jak wysoką dotację można otrzymać?

Regulamin programu Ciepłe Mieszkanie zakłada, że dofinansowanie dostaną osoby, które chcą wymienić źródła ciepła na paliwa stałe, czyli tak zwane kopciuchy. Również w zapisach jest wspomniane o poprawie efektywności energetycznej mieszkań. Osoba składająca wniosek może otrzymać do 41 tys. zł, a jeśli gmina należy do najbardziej zanieczyszczonych, to kwota ta może wynieść 43,9 tys. zł. Wspólnoty mogą liczyć na kwoty do 375 tys. zł. 

Zobacz również: Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?

Ciepłe Mieszkanie jest programem realizowanym już od 2022 roku i wówczas został przeprowadzony pierwszy nabór wniosków. Zakończenie całego programu planowane jest na 2026 rok. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 7 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Energia słoneczna to czyste, odnawialne źródło energii, które nie szkodzi środowisku. Niektórzy uważają, że energia słoneczna jest zbyt droga, aby była praktyczna. Jednak początkowa inwestycja w energię słoneczną może być...

Jak znaleźć dobrego murarza krok po kroku?

Poszukując dobrego murarza, warto zacząć od zapytania o rekomendacje znajomych, rodziny i sąsiadów. Twoja osobista sieć może dostarczyć cennych informacji i bezpośrednich doświadczeń z murarzami, z którymi pracowali w przeszłości...

Jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości?

Energia słoneczna jest popularnym alternatywnym źródłem energii, z którego korzysta wiele osób w swoich domach. Jednak wielu uważa, że ​​panele słoneczne są niepotrzebne ze względu na niedawny postęp technologiczny. Mimo...

Jakie krzesła do salonu wybrać? Wskazówki i pomysły!

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu. To również przestrzeń, w której spędzamy najwięcej czasu: bawimy się z dziećmi, relaksujemy po męczącym dniu w pracy i spotykamy się z bliskimi....