Pojedynczy panel fotowoltaiczny waży średnio 20 kg. Aby utrzymać go na dachu i wyeliminować ryzyko, potrzebna jest solidna, prawidłowo zamontowana konstrukcja, wykonana z profili aluminiowych i innych akcesoriów. Sprawdź, jakie elementy będą potrzebne przy montażu na różnych rodzajach dachów: skośnych i płaskich.
Co jest potrzebne, by zainstalować fotowoltaikę na dachu skośnym?
Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest profil aluminiowy, o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Z takich profili wykonuje się konstrukcję nośną, na której zostaną umieszczone panele. Jeśli montaż będzie się odbywał na dachu skośnym, sprawa jest ułatwiona – panele będą nachylone pod takim samym kątem, co dach i dzięki temu zyskają dostęp do większej ilości światła słonecznego.
Jak zamocować profile aluminiowe do pokrycia dachowego? Służą do tego różne rodzaje uchwytów – przeznaczone do dachówek, blachodachówek, blachy trapezowej czy karpiówki. Do montażu potrzebne będą także śruby młoteczkowe lub sześciokątne, a w przypadku profili trapezowych – wkręty samowiercące.
Aby skutecznie i stabilnie zamontować panele fotowoltaiczne na dachu skośnym, potrzebujesz jeszcze jednego elementu. To klemy – rodzaj zacisków, którymi mocuje się panele do profili aluminiowych. Takie połączenie jest trwałe, a jednocześnie bezpieczne. Montaż klem jest bardzo prosty – wystarczy jedno „kliknięcie”, aby przymocować panel.
Szukasz profili aluminiowych i innych akcesoriów do montażu fotowoltaiki? Szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://ulamex.com.pl/fotowoltaika-sklep
Jak zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?
Instalacje fotowoltaiczne na dachach płaskich również mogą efektywnie wytwarzać energię z promieni słonecznych – pod warunkiem że panele będą zamontowane pod odpowiednim kątem.
Elementami, które zapewnią im optymalne nachylenie, są tzw. trójkąty montażowe – ekierki. Takie aluminiowe konstrukcje mocuje się do dachu płaskiego, a na nich mocuje się profile. Dalsze prace można przeprowadzać tak, jak w przypadku dachów skośnych.
Aluminium – odporne na korozję, idealne do montażu fotowoltaiki
Odpowiednio zamontowane, wykonane z wysokiej jakości komponentów instalacje fotowoltaiczne mogą posłużyć użytkownikom nawet przez ponad 20 lat. O długotrwałym użytkowaniu myśli się już na etapie produkcji paneli fotowoltaicznych – są one odpowiednio zabezpieczone przed wodą i wilgocią, które mogłyby uszkodzić ogniwa.
Takiej odporności potrzebują także elementy montażowe, które zapewniają stabilne mocowanie paneli i innych elementów instalacji do dachu. Właśnie dlatego najczęściej wykonuje się je z aluminium – materiału, który jest naturalnie odporny na korozję, nawet wówczas, gdy działaniu wilgoci jest poddawany przez długi czas.
To, że aluminiowe elementy montażowe do fotowoltaiki nie rdzewieją, jest tylko jedną z ich zalet. Instalatorzy i producenci stawiają na aluminium również ze względu na jego niewielką masę. Aluminiowe konstrukcje nie obciążają dachu i sprawdzają się na różnych pokryciach dachowych. Dobrze nadają się do podtrzymywania paneli fotowoltaicznych również ze względu na dużą plastyczność – nawet pod wpływem dużych naprężeń nie pękają ani nie odkształcają się.
I jeszcze jedno – profile aluminiowe nadają się do malowania proszkowego. Oznacza to, że mogą być pokryte farbą w kolorze pasującym do pokrycia dachowego, co przekłada się na większą estetykę całej konstrukcji.
Publikacja zewnętrzna