Strona główna » 10.10.2023 – Ważna data dla osób wynajmujących mieszkanie!
Ważna data dla osób wynajmujących mieszkanie

10.10.2023 – Ważna data dla osób wynajmujących mieszkanie!

Dziesiąty dzień miesiąca października to ostatni dzień na dokonanie modyfikacji komisji wyborczej, w której zamierza się oddać swój głos w zbliżających się wielkimi krokami wyborach parlamentarnych.

Kolejna istotna data to dwunasty października, która powinna być szczególnie kluczowa dla osób zainteresowanych pobraniem zaświadczenia potwierdzającym prawo do oddania głosu. 

Co zrobić, jeśli chce się głosować w innym miejscu niż wskazuje meldunek?

Ponad dziesięć procent osób zamieszkujących Polskę mieszka w wynajętym lokum, a nie w miejscu meldunku. Czasami rzeczywiste miejsce zamieszkania może być oddalone od miejsca zameldowania o setki czy tysiące kilometrów.

Czytaj więcej: Czy pierwsze mieszkanie bez podatku to korzystne rozwiązanie?

Zrozumiałe jest więc, że wiele osób będzie zainteresowanych głosowaniem właśnie tam, gdzie zamieszkują na co dzień. Jeśli chce się jednak głosować w miejscu zamieszkania, koniecznie trzeba złożyć właściwy wniosek. Można na przykład złożyć prosty wniosek o wpis do rejestru wyborców. Należy dokonać tego rzecz jasna na terenie gminy, w której się mieszka.

Pozwoli to na branie udziału nie tylko w obecnych, ale i w kolejnych wyborach. Jeżeli jednak chce się głosować jednorazowo, czyli na przykład wyłącznie w tych konkretnych wyborach, wystarczy wnioskować o dopisanie się do spisu wyborców.

Zobacz również: Jak negocjować cenę mieszkania?

Ma się na to czas do 10 października, jak zaznaczono na wstępie. Do 12 dnia bieżącego miesiąca jest zaś czas na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Pozwoli to między innymi na oddanie głosu poza granicami kraju, na statku morskim, ale także w Polsce, w dowolnym lokalu wyborczym.  

Elektroniczny wniosek o zmianę miejsca zamieszkania – co warto wiedzieć?

Aby można było dokonać modyfikacji miejsca głosowania należy sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborczym czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli ma się dostęp do mObywatela, z danymi można zapoznać się właśnie tam. Dane po sprawdzeniu można zaakceptować bądź też zmienić poprzez złożenie elektronicznego wniosku dostępnego na stronie.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż Centralny Rejestr Wyborców to nowe narzędzie, za którego funkcjonowanie odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Każdy, kto zamierza dokonać zmiany miejsca głosowania za pośrednictwem mObywatela, musi zrobić to przy pomocy takiego urządzenia jak laptop czy komputer stacjonarny.

Warto wiedzieć: Domy drewniane do 100 tys pod klucz czy to możliwe?

Niemożliwe jest bowiem dokonanie tego z poziomu smartfona, z czego warto zdawać sobie sprawę. Jeśli ma się jakikolwiek problem z elektronicznym złożeniem wniosku o zmianę miejsca zamieszkania, najlepiej poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, na przykład urzędnika gminy. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Drożdże, rodzaj grzybów, to naturalny nawóz, który może zapewnić roślinom liczne korzyści. Stosowane jako nawóz drożdże mogą poprawić ogólny stan zdrowia i wzrost roślin, czyniąc je bardziej odpornymi na choroby...

Kara za mieszkanie w domu bez odbioru budowlanego 2023

Pozwolenie na budowę to wymóg prawny, który należy uzyskać przed rozpoczęciem prac budowlanych na jakimkolwiek budynku. Zatwierdzanie budynków to proces, w ramach którego władze lokalne zapewniają, że prace budowlane są...

Jak ozdobić narożnik w salonie odpowiednią narzutą?

Narożnik to najważniejszy mebel w salonie, więc warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. To jednak nie wszystko – gdy już znajdziesz i kupisz idealny narożnik, przyjdzie pora na...

Ranking klimatyzatorów (klimatyzacji) ściennych Opinie 2024

Instalacja klimatyzacji jest istotnym aspektem współczesnego życia, zapewniając szereg korzyści, które poprawiają komfort i jakość życia.