Strona główna » Kto może kupić działkę rekreacyjną (ROD)?
Kto może kupić działkę rekreacyjną

Kto może kupić działkę rekreacyjną (ROD)?

Nie da się ukryć, że marzeniem tysięcy mieszkańców miast jest własny ogródek działkowy. Na działce można nie tylko się porządnie zrelaksować na łonie natury, ale też uprawiać drzewa owocowe, warzywa oraz kwiaty.

Dawniej to głównie emeryci zajmowali się pielęgnacją ogrodów, ale obecnie wśród młodszych ludzi też coraz popularniejsze stają się działki.

Czym jest ROD?

Od kilkunastu lat prawdziwy renesans przeżywają Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD). Jest to naprawdę doskonała alternatywa na spędzanie czasu wśród zieleni, zarówno jeśli chodzi o młodych, jak i starszych. ROD-y cechują się również tym, że przeważnie są zlokalizowane na terenie miasta, dlatego nie trzeba daleko jechać, żeby się dostać na ogród.

Czytaj więcej: Ile kosztuje wycięcie drzewa przez pilarza?

Można śmiało powiedzieć, że są to zielone oazy w centrum miast. Należy też wspomnieć o statusie prawnym, ponieważ to ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych reguluje działalność ROD-ów. Można tam znaleźć informacje dotyczące praw i obowiązków działkowców oraz funkcjonowania ogrodów działkowych. Warto też zaznaczyć, że w Polsce to Polski Związek Działkowców sprawuje pieczę nad większością ROD-ów.

Proces zakupu i sprzedaży działki w ROD

Działki w ROD można wydzierżawić, ale niestety nie można ich kupić na własność. Wynika to z tego, że ROD-y znajdują się na gruncie należącym do Skarbu Państwa oraz stowarzyszeń ogrodowych i jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli chcesz nabyć prawa do działki to konieczne jest podpisanie umowy dzierżawy działkowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że taką umowę zawiera się na czas nieoznaczony.

Zobacz również: Ile kosztuje ostrzenie łańcucha w castoramie?

Tego typu umowę trzeba podpisać z zarządem danego ROD, ale możliwe jest również przejęcie prawa do dzierżawy od pozostałych działkowców. W takiej sytuacji należy podpisać umowę przeniesienia praw do działki z konkretnym działkowcem, a podpisy powinny być notarialnie poświadczone. Należy pamiętać o tym, żeby przygotować trzy egzemplarze umowy, jedna dla zarządu ROD i po jednej dla obu stron transakcji. Jednak to jeszcze nie wszystkie formalności, ponieważ osoba zbywająca działkę musi złożyć wniosek o zatwierdzenie umowy do zarządu, a następnie zarząd ma dwa miesiące, żeby taką umowę zatwierdzić.

 

Gdzie szukać działek na sprzedaż?

Ogłoszeń z działkami najlepiej szukać w Internecie, szczególnie dobrze sprawdzą się serwisy z nieruchomości. Warto także obserwować tereny poszczególnych ogrodów działkowych, ponieważ też są tam na tablicach ogłoszeń zawieszane informacje o działkach na sprzedaż.

Więcej informacji: Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej 100 kW – ile wyprodukuje prądu?

Zarządy ROD też zamieszczają tego typu informacje, ale można się też bezpośrednio odezwać do zarządu konkretnego ROD-u z prośbą o przesłanie informacji o dostępnych działkach. Niektóre ROD-y prowadzą nawet listy oczekujących, więc wystarczy się wpisać na listę i oczekiwać.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ile kosztuje pralnia chemiczna?

Czyszczenie chemiczne to usługa prania, która wykorzystuje specjalny rozpuszczalnik do czyszczenia odzieży, która nie nadaje się do prania w wodzie. Usługa ta jest szczególnie przydatna w przypadku tkanin delikatnych, takich...

Jakie tuje wybrać na balkon? Trwałe odmiany

Uprawa tui na balkonie może być świetnym sposobem na dodanie zieleni i prywatności do przestrzeni na zewnątrz. Tuje są popularnymi roślinami na balkony ze względu na gęste, zielone liście i...

Jakie elektronarzędzia warto mieć w domu?

Samodzielne przeprowadzanie remontów i różnego rodzaju napraw w domu, staje się coraz popularniejsze. Zatem warto wiedzieć, jakie elektronarzędzia mogą się przydać w tych mniej skomplikowanych pracach remontowych. Wybór odpowiednich może...

Jak stworzyć studio do nagrywania filmów w domu?

Konfiguracja domowego studia nagrań wideo wymaga starannego rozważenia przestrzeni w domu.