Prawo budowlane dla wielu osób jest niemałą zagwozdką, jednak obowiązki administracyjne dotyczące stawiania budynków gospodarczych są relatywnie proste. Zgodnie z obowiązującym prawem, budynki gospodarcze o powierzchni do 35 metrów kwadratowych mogą być stawiane bez posiadania specjalnego pozwolenia.
Ustawa o budynkach gospodarczych – co warto wiedzieć?
Ustawa dotycząca budynków gospodarczych o powierzchni do 35 metrów kwadratowych jest bardzo korzystna dla osób planujących to przedsięwzięcie. Dzięki wybudowaniu tej nieruchomości można usprawnić pracę w gospodarstwie, a niewielka ilość obligatoryjnych formalności związanych z budową sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tę inicjatywę.
Zmiany dotyczące tego aspektu weszły w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku. Zmiany te zwolniły nas z wielu robót budowlanych, a dodatkowo uprościły wszelkie formalności.
Czytaj więcej: Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?
Warto pamiętać, że brak obowiązku posiadania pozwolenia na budowę budynku gospodarczego dotyczy tylko nieruchomości o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, których rozpiętość wynosi maksymalnie 4,80 metra.
Zasady dotyczące budynków gospodarczych
Dzięki nowej ustawie osoby pracujące w gospodarstwie mogą wybudować budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę. Wybudować można zarówno budynek gospodarczy, jak i garaż, dzięki czemu społeczeństwo ma sporą dowolność. Warto mieć na względzie, że na jednej działce mającej 500 metrów kwadratowych mogą znajdować się wyłącznie dwa takie obiekty.
Zobacz również: Projekt domu na zgłoszenie ile kosztuje?
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stawiania wiat mających powierzchnię nie większą niż 50 metrów kwadratowych. Dzięki nowej ustawie można postawić budynek bez pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
Budowa budynków gospodarczych – o czym trzeba pamiętać?
Do zgłoszenia budynku gospodarczego przeważnie zobowiązana jest osoba posiadająca prawo do zarządzania konkretną nieruchomością. Nie znaczy to jednak, że zgłoszenia musi dokonywać właściciel. Równie dobrze może to być bowiem dzierżawca. Według obowiązującej ustawy na załatwienie potencjalnych formalności dotyczących sprzeciwu mamy trzy tygodnie. W przypadku niewywiązania się z tego budowę można rozpocząć wraz z upływem wyznaczonego terminu.
Warto wiedzieć: Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt
Jeśli zależy nam na przygotowaniu profesjonalnego zgłoszenia, to musimy pamiętać o poinformowaniu na temat zakresu wykonywanych prac budowlanych, a także daty rozpoczęcia. Przydatne może być również zamieszczenie specjalnej mapy opisującej dokładne miejsce wykonywania danych robót.