Strona główna » Czy budynek gospodarczy można wybudować bez pozwolenia?

Czy budynek gospodarczy można wybudować bez pozwolenia?

Prawo budowlane dla wielu osób jest niemałą zagwozdką, jednak obowiązki administracyjne dotyczące stawiania budynków gospodarczych są relatywnie proste. Zgodnie z obowiązującym prawem, budynki gospodarcze o powierzchni do 35 metrów kwadratowych mogą być stawiane bez posiadania specjalnego pozwolenia. 

Ustawa o budynkach gospodarczych – co warto wiedzieć?

Ustawa dotycząca budynków gospodarczych o powierzchni do 35 metrów kwadratowych jest bardzo korzystna dla osób planujących to przedsięwzięcie. Dzięki wybudowaniu tej nieruchomości można usprawnić pracę w gospodarstwie, a niewielka ilość obligatoryjnych formalności związanych z budową sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tę inicjatywę.

Zmiany dotyczące tego aspektu weszły w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku. Zmiany te zwolniły nas z wielu robót budowlanych, a dodatkowo uprościły wszelkie formalności.

Czytaj więcej: Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Warto pamiętać, że brak obowiązku posiadania pozwolenia na budowę budynku gospodarczego dotyczy tylko nieruchomości o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, których rozpiętość wynosi maksymalnie 4,80 metra.

Zasady dotyczące budynków gospodarczych

Dzięki nowej ustawie osoby pracujące w gospodarstwie mogą wybudować budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę. Wybudować można zarówno budynek gospodarczy, jak i garaż, dzięki czemu społeczeństwo ma sporą dowolność. Warto mieć na względzie, że na jednej działce mającej 500 metrów kwadratowych mogą znajdować się wyłącznie dwa takie obiekty.

Zobacz również: Projekt domu na zgłoszenie ile kosztuje?

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stawiania wiat mających powierzchnię nie większą niż 50 metrów kwadratowych. Dzięki nowej ustawie można postawić budynek bez pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Budowa budynków gospodarczych – o czym trzeba pamiętać?

Do zgłoszenia budynku gospodarczego przeważnie zobowiązana jest osoba posiadająca prawo do zarządzania konkretną nieruchomością. Nie znaczy to jednak, że zgłoszenia musi dokonywać właściciel. Równie dobrze może to być bowiem dzierżawca. Według obowiązującej ustawy na załatwienie potencjalnych formalności dotyczących sprzeciwu mamy trzy tygodnie. W przypadku niewywiązania się z tego budowę można rozpocząć wraz z upływem wyznaczonego terminu.

Warto wiedzieć: Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Jeśli zależy nam na przygotowaniu profesjonalnego zgłoszenia, to musimy pamiętać o poinformowaniu na temat zakresu wykonywanych prac budowlanych, a także daty rozpoczęcia. Przydatne może być również zamieszczenie specjalnej mapy opisującej dokładne miejsce wykonywania danych robót. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Układanie kostki brukowej zimą – dobrze czy źle?

Rozważając układanie kostki brukowej zimą, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura i warunki pogodowe. Zgodnie z instrukcją układania kostki brukowej temperatura powietrza podczas wykonywania...

Najlepsze iglaki na balkon i taras

Coraz większą popularnością cieszy się uprawa drzew iglastych na balkonach i tarasach, gdyż są to rośliny uniwersalne, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne, które można sadzić zarówno w ogrodach, jak...

Jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej?

Działka budowlana odnosi się do wyznaczonego obszaru gruntu, na którym można zbudować strukturę, taką jak nieruchomość mieszkalna. Minimalne wymagania dotyczące powierzchni działki budowlanej różnią się w zależności od różnych czynników,...

Roboty do czyszczenia basenu: komfort i oszczędność czasu

Czy marzysz o basenie, który zawsze będzie czysty i gotowy do użycia? Jeśli tak, to rozwiązanie, o jakim mówimy, z pewnością Cię zainteresuje. Roboty do czyszczenia basenu to innowacyjne urządzenia,...