Samodzielne przeprowadzanie remontów i różnego rodzaju napraw w domu, staje się coraz popularniejsze. Zatem warto wiedzieć, jakie elektronarzędzia mogą się przydać w tych mniej skomplikowanych pracach remontowych. Wybór odpowiednich może wydawać się banalny, ale w rzeczywistości wcale tak nie musi być. Dlatego podpowiadamy, jakie elektronarzędzia wybrać i dlaczego. Ponadto, na co zwracać uwagę podczas zakupów w sklepach online takich jak allemen.com.
Posiadanie własnych elektronarzędzi daje niezależność i swobodę działania. Pozwala na efektywne wykonywanie prac remontowych i naprawczych zarówno we własnym domu, jak i warsztacie. W które elektronarzędzia warto zainwestować na początku swojej przygody z majsterkowaniem – dowiesz się z tego artykułu.
TOP 6 ELEKTRONARZĘDZI DLA MAJSTERKOWICZA
Niezależnie od tego, czy masz w sobie żyłkę majsterkowicza, czy po jakieś narzędzia sięgasz tylko wtedy, kiedy jesteś do tego zmuszony – wcześniej czy później przyjdzie ten moment, kiedy będziesz musiał coś wywiercić. Albo otwór w ścianie na półkę lub obraz, albo dziurę w desce czy meblach, które wymagają naprawy. Elektronarzędzia mogą przydać się także wtedy, gdy będziesz chciał coś przykręcić. Dlatego warto zawsze mieć wkrętarkę i wiertarkę.
WKRĘTARKA
Poręczne urządzenie do wkręcania śrub lub wkrętów, którego niezaprzeczalną zaletą jest niewielka waga oraz mobilność. To urządzenie możesz zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Wkrętarka, żeby spełniała swoją funkcję nie potrzebuje gniazda elektrycznego, ale tylko wtedy, gdy zadbasz o to, by przed jej użyciem naładować akumulator.
Wkrętarka jest bardzo uniwersalnym sprzętem z uwagi na wymienne końcówki stosowane w większości tego typu urządzeń. Najczęściej spotykane na rynku modele mają przełącznik, który umożliwia zmianę kierunku obrotów, a także spust, który pozwala regulować ich prędkość. Niekiedy wyposażone są w odpowiedni uchwyt, który umożliwia także używanie wkrętarki do wiercenia dziur w drewnie lub płytach gipsowych. Bywa i tak, że jej rozmiar ułatwia dotarcie w trudno dostępne miejsca.
WIERTARKA
Wiertarka nie jest już tak uniwersalna, jak wkrętarka i służy przede wszystkim do wiercenia dziur lub pogłębiania otworów w różnego rodzaju materiałach. Wiertarki są przeważnie większe i cięższe niż wkrętarki, a korzystanie z nich wymaga trochę siły i precyzji.
Wiertarka ma dużo większą moc i poradzi sobie z większym zakresem prac niż wkrętarka. Dotyczy to głównie sprzętów zasilanych kablem elektrycznym lub na akumulator. Tego typu urządzeniami możesz wywiercić otwór nie tylko w drewnie, ale także w tworzywach sztucznych czy elementach ze stali.
Klasyczne wiertarki pozwalają na montaż wiertła o różnej średnicy w zależności od potrzeb. To umożliwia wykonywanie otworów o znacznie większej głębokości niż w przypadku wkrętarek. Jeśli jednak będziesz mieć do czynienia z materiałami wymagającymi większej siły i wytrzymałości, takimi jak beton czy kamień, najlepszym wyborem są wiertarki udarowe. Są one dużo potężniejsze od narzędzi przeznaczonych do wiercenia dziur w karton-gipsie. Producenci wyposażyli je w mechanizm udarowy, co pozwala na wykorzystanie większej siły podczas pracy. Istotną sprawą jest to, że urządzenia tego typu nie wymagają specjalnego zasilania. Doskonale poradzą sobie zarówno z prądem dostarczanym ze standardowego gniazdka, jak i z akumulatora.
WIERTARKO-WKRĘTARKA
Wiertarko-wkrętarka to urządzenie, które łączy możliwości standardowych wkrętarek i wiertarek. Jest to sprzęt, który umożliwia wiercenie otworów o większej średnicy niż typowa wkrętarka, a także dysponuje nieco większą mocą. Chociaż pod tym względem ustępuje wiertarkom udarowym, to nadal doskonale radzi sobie z wierceniem w twardym drewnie czy stali. Warto zaznaczyć, że wiertarko-wkrętarki mają możliwość instalowania różnego rodzaju końcówek, w tym także takich, które umożliwiają wkręcanie śrub. Jednak warto zaznaczyć, że nie posiadają one funkcji udaru.
Najczęściej tego rodzaju urządzenia wyposażone są w regulator momentu obrotowego, który umożliwia dostosowanie wstępnej prędkości pracy. W bardziej zaawansowanych modelach znajduje się także elektroniczny hamulec, który automatycznie wyłącza silnik urządzenia po zwolnieniu spustu. To zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz precyzyjną pracę.
SZLIFIERKA KĄTOWA
Kolejnym przydatnym elektronarzędziem w domu jest szlifierka kątowa. Szlifierka służy nie tylko do szlifowania, polerowania i szczotkowania, ale także do cięcia metalu i innych twardych materiałów. Wybierając szlifierkę kątową do swojego warsztatu, kluczowym czynnikiem jaki powinieneś uwzględnić jest zakres prac, które będziesz wykonywać.
Jeśli planujesz podstawowe, okazjonalne prace, które nie są zbyt skomplikowane, na przykład: usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych lub odnawianie powierzchni stołu, podłogi, a nawet tarasu, najlepszym wyborem będzie niewielkie urządzenie o wymiennej tarczy, o średnicy 115 mm oraz mocy w zakresie od 400 do 900 W.
Ale jeśli planujesz bardziej intensywne i wymagające prace warsztatowo-budowlane, lepszym rozwiązaniem będą szlifierki kątowe o większej średnicy tarczy, na przykład 125 mm. Moc takich urządzeń waha się zazwyczaj w granicach od 600 do 1200 W.
Ważną rzeczą jest także dobór odpowiedniego osprzętu, który pozwoli ci na wykonywanie zaplanowanej pracy. Dlatego pamiętaj o zakupie różnego rodzaju tarcz i szczotek.
PILARKA TARCZOWA
Pilarka tarczowa w warsztacie to podstawowe narzędzie, przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów. Jest to popularny rodzaj mniejszej piły, który służy do przycinania elementów drewnianych i drewnopochodnych. W zależności od właściwości może być również stosowana do cięcia różnych innych powierzchni. Wyposażona w odpowiednią tarczę pozwoli na cięcie twardszych materiałów. Przy wyborze pilarki warto zwrócić uwagę na maksymalną grubość przecinania.
WYRZYNARKA
Coś dla majsterkowicza – wyrzynarka to niezwykle przydatne narzędzie w pracach stolarskich, modelarskich oraz różnego rodzaju pracach remontowych i dekoracyjnych. Mając wyrzynarkę możesz wykonać nie tylko proste cięcia, ale także skomplikowane kształty i wymyślne wzory na blatach i meblach.
Dużą zaletą posiadania własnych elektronarzędzi jest to, że masz olbrzymią swobodę działania i możesz pracować, kiedy chcesz. Zawsze wtedy, kiedy masz wolną chwilę. Nie musisz też czekać na fachowców, którym w końcu zwolni się termin. Mając trochę czasu i własne elektronarzędzia, zaczynasz działać.
Własne elektronarzędzia to również korzyść finansowa, ponieważ łączny koszt związany z wypożyczaniem tego typu sprzętów potrafi być wysoki i bardzo szybko przerosnąć ich rynkową wartość. Dzieje się tak wówczas, kiedy planujesz duży remont. Dlatego nie szukaj wypożyczalni, tylko spraw sobie prezent i kup potrzebne elektronarzędzia w sklepie online.