Strona główna » Rekordowy popyt na mieszkania i zainteresowanie tańszym kredytem

Rekordowy popyt na mieszkania i zainteresowanie tańszym kredytem

Wtorek przynosi optymistyczne wieści dla branży nieruchomości w Polsce. Zgodnie z doniesieniami „Pulsu Biznesu”, popyt na mieszkania wspierane przez rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” osiąga rekordowe poziomy.

Codziennie notowana jest większa liczba sprzedanych mieszkań niż w roku 2021, który uchodził za wyjątkowo udany dla tego sektora. W połowie lipca br. w siedmiu największych miastach w kraju dziennie sprzedawało się około 300 mieszkań, co jest niebywałym osiągnięciem. Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że wynik ten nawet nie był notowany podczas szczytu popularności w 2021 roku.

Bezpieczny kredyt 2% a wzrost liczby transakcji

Rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” okazuje się mieć znaczący wpływ na wzrost liczby transakcji. Część z tych transakcji została zawarta przez osoby, które nie korzystają z tego programu, ale decydują się na zakup mieszkania, obawiając się dalszych wzrostów cen.

Czytaj więcej: Bezpieczny kredyt 2 proc. w jakim banku złożyć wniosek?

Inni z kolei skorzystali z rządowego wsparcia, składając wnioski o korzystanie z programu. Część deweloperów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kupujących, zdecydowała się odroczyć termin pierwszej wpłaty, czekając na przyznanie kredytu. W tym przypadku mieszkania są oficjalnie uznawane za sprzedane – wskazała Ewa Tęczak, ekspertka z serwisu Otodomu.

Tymczasem z danych wynika, że rekordowa liczba rezerwacji wynosząca około 180 dziennie zapowiada znakomite wyniki sprzedaży w sierpniu.

Wzrost zainteresowania

W drugim tygodniu od uruchomienia programu rządowego zainteresowanie mieszkaniami było jeszcze większe niż w pierwszym tygodniu. Analitycy z Rednet Property Group tłumaczą, że wzrost zainteresowania wynika z kurczenia się oferty mieszkań i wzrostu cen lokali spełniających kryteria programu.

Zobacz również: Mieszkania na kredyt 2 %- dostępność mieszkań

Ewa Palus, ekspertka z Rednet Property Group, wyjaśnia, że wiele osób chce nabyć mieszkanie jak najszybciej, obawiając się, że za miesiąc lub dwa ceny wzrosną lub wybrane lokale nie będą już dostępne. Na rynku już teraz jest trudno znaleźć gotowe dwu- lub małe trzypokojowe mieszkania.

Zmiana cenników?

Firma Rednet Property Group informuje o przypadkach zmiany cenników mieszkań trzy lub cztery razy od początku miesiąca, głównie zwiększając ceny.

Więcej danych: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kto może otrzymać?

Zwłaszcza mieszkania dwupokojowe i małe trzypokojowe, spełniające kryteria programu, doświadczyły znacznych podwyżek cen.

Rekordowa sprzedaż

Wniosek jest jednoznaczny – rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” zyskał popularność i skutecznie zachęca do zakupu mieszkań, generując rekordową sprzedaż. Jednakże, wzrost cen nieruchomości stanowi wyzwanie dla kupujących, a także może prowokować dalsze zmiany na rynku nieruchomości w Polsce.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiosenne remonty – czy Polacy będą je wykonywać?

Zgodnie ze statystykami aż 32 procent Polaków planuje przeprowadzić wiosenny remont, co jest wynikiem bardzo wysokim, biorąc pod uwagę minione lata. 

Jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej?

Działka budowlana odnosi się do wyznaczonego obszaru gruntu, na którym można zbudować strukturę, taką jak nieruchomość mieszkalna. Minimalne wymagania dotyczące powierzchni działki budowlanej różnią się w zależności od różnych czynników,...

Niskie krzewy ozdobne jakie wybrać?

Niskie krzewy ozdobne są popularnym wyborem do kształtowania krajobrazu ogrodowego ze względu na ich niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd. Rośliny te definiuje się jako rośliny drzewiaste, które dorastają do wysokości...

Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

Po zakupie mieszkania należy dopełnić kilku formalności prawnych. Jedną z najważniejszych formalności jest przeniesienie własności. Wiąże się to z przeniesieniem tytułu własności ze sprzedającego na kupującego. Umowa przeniesienia własności jest...