Strona główna » Metody wykrywania nieszczelności budynków
hall ze schodami

Metody wykrywania nieszczelności budynków

Szczelność powietrzna budynku ma bezpośredni wpływ na nasz komfort cieplny. Aby sprawdzić, czy nasz dom jest szczelny i zapewnia warunki, które są zgodne z polskim prawem budowlanym, należy wykonać pomiar szczelności powietrznej budynku. Jakie są metody wykrywania nieszczelności oraz kiedy należy wykonać takie badanie? Czytaj dalej!

Szczelność budynku – przepisy

Przepisy dotyczące warunków technicznych budynków, w tym także zalecenia dotyczące szczelności powietrznej budynków określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W dokumencie tym przeczytamy m.in.:

 • w budynkach z wentylacją grawitacyjną lub wentylacją hybrydową zalecana szczelność powietrzna wynosi n50 < 3,0 1/h,
 • w budynkach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją szczelność budynku wynosi n50 < 1,5 1/h.

Ponadto konstrukcje muszą być zgodne normą PN-EN 13829 (Cieplne właściwości użytkowe budynków – Określanie przepuszczalności powietrznej budynków – Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora). 

Powyższe przepisy chronią właścicieli budynków; jeśli test szczelności powietrznej wykaże, że wartość n50 nie jest zgodna z zaleceniami, można zażądać od firmy budowlanej czy deweloperskiej wykonania naprawy gwarancyjnej. W przypadku braku takiej możliwości warto samemu zadbać o usunięcie nieszczelności. 

Kiedy budynek jest szczelny?

Prawidłowa szczelność powietrzna jest szczególnie ważna w przypadku obiektów: mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych. We wszystkich tych miejscach powinny panować odpowiednie warunki, czyli takie, które zapewnią wysoki komfort użytkowania. 

Poziom szczelności wpływa na cieplne właściwości wewnątrz budynku. W praktyce oznacza to, że szczelny budynek właściwie chroni nas przed utratą ciepła w okresie zimowym i izoluje nas od wysokich temperatur w trakcie lata. Jeśli zaś dochodzi do swobodnej cyrkulacji powietrza, czyli infiltracji i eksfiltracji, oznacza to, że konstrukcja jest nieszczelna.

O ile latem możemy ratować się wiatrakiem lub klimatyzacją, tak zimą uciekające ciepło będzie skutkowało wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Dogrzewanie budynku jest w takiej sytuacji nieuniknione, jeśli mieszkańcy chcą uzyskać komfort termiczny.

taras przed domem

Badanie szczelności budynku – blower door test

Jeśli chcesz sprawdzić, czy konstrukcja Twojego domu jest odpowiednio szczelna, możesz zlecić wykonanie badania szczelności budynku metodą blower door test, która polega na wytworzeniu różnicy ciśnień w obiekcie i zlokalizowaniu szczelin.

Jak wygląda takie badanie? 

 1. Pracownicy wynajętej przez Ciebie firmy przyjadą do domu z wentylatorem, manometrem oraz drzwiami nawiewnymi, które zostaną zamontowane w miejscu drzwi wejściowych. 
 2. Przed rozpoczęciem testu należy zamknąć wszystkie drzwi zewnętrzne, kanały wentylacyjne oraz okna; natomiast drzwi wewnętrzne powinny pozostać szeroko otwarte. W trakcie badania wszelkie urządzenia grzewcze powinny być wyłączone. Krótko mówiąc, trzeba doprowadzić do możliwie neutralnych i niczym niezakłóconych warunków wewnątrz budynku.
 3. Następnie fachowcy montują na drzwiach nawiewnych wentylator i wytwarzają podciśnienie o wartości 50 Pa. W ten sposób doprowadza się do różnicy ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem budynku, co pozwala zlokalizować miejsca nieszczelne. 

Badanie szczelności budynku metodą blower door test jest najlepszym sposobem na wykrycie nieszczelności. Dzięki niemu zyskujemy informację na temat tego, co ewentualnie należy naprawić. 

Badanie termowizyjne

Poza blower door test możemy też skorzystać z innego sposobu – badania termowizyjnego. Co prawda nie jest to typowe badanie szczelności powietrznej budynków, jednak daje nam dość szeroki pogląd na warunki termoizolacyjne w domu. 

Badanie termowizyjne pomaga wykryć:

 • mostki cieplne, czyli miejsca nieszczelne, narażone na powstawanie grzybów,
 • nieszczelności okien,
 • nieszczelności instalacji ciepłej wody i centralnego ogrzewania,
 • inne wady.

Ponadto dzięki temu badaniu możemy ocenić stan izolacji termicznej, stan ogrzewania podłogowego oraz stan instalacji grzewczej, a także zabezpieczenie fundamentów.

Kiedy powinno się przeprowadzić test szczelności budynku?

Test szczelności budynku można przeprowadzić zarówno w budynku w stanie surowym zamkniętym, jak i budynku już zamieszkałym tudzież użytkowanym. Najlepiej jednak wykonać go jeszcze przed pracami wykończeniowymi w domu, gdyż na tym etapie budowy wykrycie nieszczelności będzie prostsze i dokładniejsze. Jeśli zaś chodzi o warunki atmosferyczne, to nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań – test szczelności budynku można przeprowadzić w dowolnej porze roku.

dom w stanie surowym

Dlaczego warto przeprowadzić badanie szczelności powietrznej?

Szczelność powietrzna budynków to kwestia niezwykle ważna, ponieważ wpływa nie tylko na nasz komfort, ale i zdrowie oraz budżet. Dzięki odpowiedniej szczelności zyskujesz:

 • wyższy komfort termiczny – z jednej strony ochrona przed zimnem w okresie jesienno-zimowym, z drugiej ochrona przed ciepłem w trakcie letnich upałów,
 • brak przeciągów i przewiewów,
 • niższe koszty związane z eksploatacją budynku,
 • ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem, w tym również przed smogiem,
 • ochronę przed gromadzeniem się pary wodnej w przegrodach budowli, a tym samym tworzeniem się pleśni i grzybów,
 • ochronę przed hałasem z zewnątrz.

Jeśli chcesz uniknąć w swoim nowym domu wysokich kosztów ogrzewania, nieprzyjemnych przewiewów (np. z gniazdek) oraz uciążliwych dźwięków z zewnątrz, wykonaj test szczelności jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Podsumowanie

Pomiar szczelności powietrznej budynku pozwala zlokalizować miejsca, w których dochodzi do nieprawidłowych procesów filtracyjnych, czyli cyrkulacji powietrza między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Jest to szczególnie ważne nie tylko w prywatnych budynkach mieszkalnych, ale także w takich miejscach jak: szpitale, hotele, przedszkola, magazyny, sklepy, hale produkcyjne itd. 

Próby szczelności wykonuje się metodą blower door test, która polega na wytworzeniu różnicy ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem budynku i wykryciu źródeł przepływu powietrza. Alternatywnym, choć nie tak miarodajnym, rozwiązaniem jest badanie termoizolacyjne, które pomaga ocenić m.in. stan szczelności okien i zlokalizowania tzw. mostków cieplnych.

Testy szczelności zalecamy przeprowadzać w budynkach w stanie surowym zamkniętym, ale równie dobrze można wykonywać je w budynkach użytkowanych. Szczelność konstrukcji na odpowiednim poziomie zapewnia m.in. ciepło zimą, chłód latem, ochronę przed pleśnią i grzybami oraz niską przepuszczalność hałasów z zewnątrz. 

Artykuł Zewnętrzny

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Elegancka elewacja Twojego domu

Elewacja domu to jego wizytówka, która w pierwszej kolejności przyciąga wzrok przechodniów i odwiedzających. Wykończenie elewacji domu odgrywa kluczową rolę nie tylko w estetyce budynku, ale również w jego funkcjonalności...

Jak dobrać cokół do elewacji? Cokół na elewacji ile kosztuje?

Cokół na elewacji domu to ważny element architektoniczny, który spełnia wiele funkcji. Po pierwsze, chroni fundamenty domu przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami . Cokół działa jak bariera między gruntem...

Ile kosztuje wykonanie tynków elewacji domu? Cena w 2024 roku

Koszt tynkowania elewacji domu może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest wielkość i złożoność projektu.

Tynki dekoracyjne cennik robocizny w 2023r. Najmodniejsze tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne to popularny i modny sposób na dodanie tekstury i zainteresowania zarówno wnętrzom, jak i na zewnątrz.