Strona główna » Jaki kolor wybrać na elewację domu?
Jaki kolor wybrać na elewację domu

Jaki kolor wybrać na elewację domu?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Wizytówką domu jest elewacja. Malowanie elewacji wymaga przemyślenia. Należy dobrać odpowiedni kolor domu, który będzie ładnie się prezentował i zdobił dom. Zły kolor to konieczność przemalowania elewacji za jakiś czas. Nie zawsze kolor prezentowany w sieci jest taki sam w rzeczywistości.

Kolory elewacji to najczęściej kremowy, beżowy, brązowy, czasami niebieski, jasnozielony lub w dwóch kolorach.

Kolor elewacji jest wybierany zgodnie z potrzebami danej osoby. Preferencje indywidualne są bardzo ważne. Można spokojnie skorzystać z wyjątkowego koloru, na przykład granatowego czy czarnego, ale taki dom będzie prezentował się dość ponuro. Co kilka lat należy odświeżyć elewację, aby kolor był żywy, a dom czysty. Ważne jest, aby kolor nie brudził się. Biała farba jest ładna, ale nie jest praktyczna. Lepszy jest kolor beżowy lub brązowy. Dobór koloru elewacji do tapicerki okiennej oraz drzwiowej także ma znaczenie. Brązowa stolarka okienna ładnie wygląda połączona z beżową, kremową lub żółtą elewacją.

Jakie kolory elewacji są najczęściej stosowane?

Na pewno jest to wybór dobry, a taki domek będzie miał styl i jakość. Biały siding też jest dobry. Wystarczy go myć, a nie trzeba malować. Kolor budynku powinien ładnie komponować się z zielenią ogrodu lub otoczeniem. Jeśli obok naszego domu są szare domy to biały, beżowy, brązowy budynek na pewno doda urody całej okolicy. Farba powinna być trwała, warto wybrać doskonałą jakość i spokojnie skorzystać z takiego rozwiązania. Niejedna osoba zechce mieć piękny dom na lata - nieraz można stworzyć elewację w dwóch kolorach. To też jest ciekawe rozwiązanie oraz wyjątkowej próby. Farby do malowania elewacji muszą być przeznaczone do takiego celu.

Czytaj więcej: Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?

Elewacja wykończona cegłami

Dolna część elewacji może być z cegieł, a reszta elewacji powinna być pomalowana. Na wsi nieraz domy są malowane w kwiaty - taki rodzaj malowania jest interesujący, ale coraz rzadziej spotykany. Najczęściej dom jest biały, ma białą stolarkę okienną i czerwony dach. Pomalowanie domu na rdzawy kolor to dobry pomysł i nawiązanie do domów w stylu skandynawskim. Obecnie malowanie elewacji można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom. Solidne rozwiązania są tym, co naprawdę najważniejsze. Dobra farba przetrwa przez pewien czas i ładnie się prezentuje. Doskonała elewacja to piękna ozdoba, wykończenie sprawdzające się przez wiele lat. Elewacja to rzecz godna uwagi oraz naprawdę interesująca. Dzisiaj takie malowanie domów jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, które się sprawdzi naprawdę doskonale i doda domom wyjątkowości. 

Sprawdź również: Jakie wybrać rusztowanie do budowy domu?

Dobra farba na wiele lat

Nie należy oszczędzać na zakupie farby, która powinna mieć jakość, trwałość, być zmywalna. Można oczyścić elewację i cieszyć się jej pięknym wyglądem. Styl domu ma znaczenie - dom w stylu dworku powinien być pomalowany na kremowo, biało lub w innym, przyjemnym dla oka kolorze. Mały domek w niebieskiej lub brązowej barwie prezentuje się doskonale. Nieraz dolna część domku jest brązowa, a górna biała lub kremowa. Czerwony lub jasnobrązowy dach dopełnia całości.

Warto wiedzieć: Zwiększona Premia termomodernizacyjna z 16 do 26% w 2023r.

Obecnie wybór farb jest szeroki, a klienci mogą wybrać je w sklepie zgodnie z paletą. Barwy są we wszystkich odcieniach tęczy. Kiedyś wybór farb nie był tak szeroki jak dzisiaj, a każda osoba może wybrać w tak szerokiej gamie, że aż odczuwa zawrót głowy. Jest to naprawdę wyjątkowa możliwość nadania domowi niebanalnej kolorystyki, która wyróżni go wśród innych domów. Na pewno warto zadbać o styl domu i jego niebanalny wygląd przez wiele lat. 

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cennik elewacji domów i prac elewacyjnych w 2023r. Standardy

Właściwa izolacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortowych warunków życia i obniżenia kosztów energii.

Czy warto korzystać z farb ekologicznych? Farba Liberton udowadnia, że tak! Sprawdź to!

Jeśli szukasz możliwie najbardziej przyjaznych środowisku farb, zdaj się na Liberon – farby kazeinowe tej firmy produkowane są na bazie naturalnej kazeiny z białka mleka krowiego. Mogą być nakładane nie...

Farba Magnat ile kosztuje?, Na ile wystarczy 5l, 10l. Jakie kolory?

Na czas schnięcia farby Magnat może mieć wpływ kilka czynników. Rodzaj użytej farby, grubość warstwy farby, temperatura i wilgotność otoczenia oraz wentylacja w pomieszczeniu mogą mieć wpływ na czas schnięcia...

Jaką wybrać farbę do malowania ścian? Opinie 2023

Gdy wiemy, że najlepszym rozwiązaniem na ściany pomalowane ekologicznie jest farba wodorozcieńczalna, możemy poszukać konkretnego rodzaju.