Strona główna » Monochromatyczne wnętrza — jak je stworzyć?

Monochromatyczne wnętrza — jak je stworzyć?

Monochromatyczne wnętrza zakładają użycie tego samego lub podobnego koloru w wielu punktach aranżacji (czy mówiąc ściślej: na wielu elementach wyposażenia, czyli ścianach, podłogach i meblach stosuje się zbliżoną paletę barw), najczęściej w obrębie jednego pomieszczenia.

W ten sposób w ramach danej przestrzeni, wybrany kolor staje się najbardziej dominującym elementem wizualnym — a stąd już krótka droga do stworzenia spójnej, harmonijnej, choć niekoniecznie spokojnej aranżacji. Jak zatem łatwo stworzyć monochromatyczne wnętrze?

Monochromatyczne wnętrza — czym są?

Czym są monochromatyczne wnętrza? Podejście to zakłada wypełnienie pomieszczenia wybranym kolorem (pamiętajmy, że nie chodzi tu jedynie o czerń lub biel) i unikanie zdecydowanych kontrastów. 

Jednak udany projekt z monochromami w roli głównej to nie tylko położenie tego samego koloru na ścianach, meblach i dodatkach. Jednym z większych wyzwań zwykle jest stworzenie głębi i utrzymanie niezbędnej równowagi we wszystkich użytych tonach w taki sposób, by pomieszczenie pozostało atrakcyjne wizualnie. Z tego powodu dość ważne jest, aby pracować z różnorodnością odcieni, ale też łączyć ze sobą wszelakie faktury. 

Monochromatyczne schematy kolorów są dziś niezwykle popularne, ponieważ wpisują się w minimalizm, będący obecnie pożądaną estetyką projektową. Powszechnie uważa się, że monochromatyczny sposób aranżacji tworzy spokojną atmosferę i daje przytulne, otulające, a zarazem nowoczesne w charakterze wnętrza — czego zasługą jest fakt, że kolor od sufitu do podłogi pozostaje zazwyczaj utrzymany w tej samej tonacji. 

Jak stworzyć monochromatyczne wnętrza krok po kroku?

Stworzenie monochromatycznego looku nie będzie problemem, jeśli postąpimy według pewnego schematu działania. Po pierwsze, wybierz kolor dominujący, czyli taki, który zostanie wykorzystany jako podstawa monochromatycznego projektu wnętrza — wówczas możesz zacząć eksperymentować i dobrać pasującą do niego paletę kolorów. Na tym etapie należy uwzględnić różne odcienie, tonacje i barwy.

Czytaj więcej:  Ile kosztują dobre drzwi zewnętrzne? Drzwi PCV z montażem

Niezależnie od tego, ilu różnych odcieni użyjesz (preferuje się zwykle trzy), zastosowana paleta kolorów będzie miała ogromny wpływ na ogólny efekt. Z tego powodu warto poświęcić czas i wypróbować różne odcienie. Zobacz, jak wybrane propozycje wyglądają w naturalnym i sztucznym świetle oraz weź pod uwagę wymiary pomieszczenia — to czynniki, które w dużym stopniu wpływają na odbiór użytych kolorów. Obserwuj, jak różne odcienie wyglądają, w innych częściach pokoju i dopiero wówczas podejmij ostateczną decyzję. 

W kolejnym kroku dodaj pomieszczeniu głębi za pomocą różnych tekstur. Oprócz używania nadruków i wzorów, możemy włączyć różne faktury. Przykładowo, dobrym pomysłem będzie połączenie gładkiej, błyszczącej farby na ścianie, matowego wykończenia mebli oraz strukturalnego tapicerowania na siedziskach. To jednak nie wszystko.

Wybierając meble, dzieła sztuki i akcesoria dekoracyjne do przestrzeni, zwróć uwagę na ich tekstury. Dzięki wprowadzeniu różnych faktur za pomocą mebli i dodatków możesz stworzyć wielowymiarowy projekt, a także i przestrzeń, która jest wizualnie atrakcyjna.

Wnętrza monochromatyczne — zalety i wady

Monochromatyczna paleta może wyglądać wspaniale i elegancko, choć niesie za sobą ryzyko pewnej monotonii we wnętrzu i — jak każde rozwiązanie — ma zalety i wady. 

Dużym ułatwieniem w przypadku monochromatycznie urządzanych wnętrz jest fakt, że nie musimy wybierać kolorów oraz wiedzieć, które do siebie pasują. Upraszcza to cały proces projektowy i ułatwia go: wiemy wówczas, w jakiej tonacji powinny być meble i akcesoria. Kolory automatycznie ze sobą współgrają, ponieważ wszystkie są oparte na tym samym odcieniu. Dobry monochromatyczny projekt będzie bazował na nawiązaniach do koloru głównego. Weźmy zatem kolor bazowy i dodajmy inny, np. rozbielony, aby uzyskać jaśniejszy odcień, lub dodajmy do niego trochę czerni, aby uzyskać ciemniejszy wygląd pomieszczenia. Monochromatyczna paleta jest z natury zrównoważona, co upraszcza cały proces.

Czytaj więcej:  Wymiana kabiny prysznicowej – jak to zrobić?

Za największą zaś wadę korzystania z monochromatycznej palety barw uważa się fakt, że może być ograniczająca. Tak urządzonym projektom brakuje też wyrazistego kontrastu (ten pojawia się w przypadku gry jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami), który stanowi najprostszy i najbardziej oczywisty sposób ożywiania wnętrza. Tymczasem w przypadku monochromów, różnice w kolorze bywają czasem na tyle niewielkie, że trudno jest stworzyć wyrazisty efekt wizualny. Monochromatyczny projekt wydaje się więc raczej stonowany, a nie żywy, ponieważ gra na łagodniejszych tonach. To z kolei duża pokusa, aby dodać elementy, które przełamią monochromatyczny schemat. Warto jednak być konsekwentnym i realizować swą wizję do końca, gdyż efekt końcowy może zaskoczyć.

Kolory monochromatyczne — przykłady

Istnieje szereg pomysłów na aranżację monochromatycznych wnętrz. Możemy przy tym skorzystać z różnych kolorów i odcieni, a podstawą do takiego sposobu myślenia będzie bazowy kolor. Wiele osób zakłada, że ​​„monochromatyczny” to tylko i wyłącznie czarno-biały schemat kolorów, co nie do końca jest prawdą. Oczywiście, jest to jedna z najpopularniejszych odsłon monochromatycznych aranżacji, ale jeśli chodzi o używany kolor główny, nie musimy czuć się ograniczeni. Czerń, grafit, głęboka szarość, granat czy oliwka z pewnością znakomicie odnajdą się w tej roli, a uzupełnione o odpowiednie elementy palety pozwolą stworzyć wspaniały monochromatyczny schemat wystroju wnętrz. Dobrymi propozycjami będą:

  • intrygujący błękit — ten głęboki odcień niebieskiego jest dość intensywny, a zarazem odzwierciedla spokój, symbolizując wodną toń czy piękne niebo w słoneczny dzień. Chociaż niebieski może być również kojarzony ze smutkiem (np. blue Monday), to jest idealny do miejsc pracy ze względu na uspokajający efekt. Ponadto uważa się, że niebieski obniża ciśnienie krwi, jednocześnie zwiększając produktywność i ogólne samopoczucie;
  • soczysta zieleń — szczególnie widoczny w projektach w duchu biophilic design, które próbują ponownie połączyć nas z naturą. Kolor zielony przywołuje również spokój i równowagę. Zastosowany w biurze czy gabinecie może łagodzić stres, a także wpływać na koncentrację;
  • różnorodna rdza — jako miks pomarańczu, czerwieni i brązu, ten modny odcień jest kojarzony z ciepłymi tonami zachodu słońca lub jesiennego dnia. Może zwiększyć poziom energii, a jednocześnie przynieść komfort i ciepło. Ponadto uważa się, że pobudza apetyt i zachęca do rozmowy, dzięki czemu ten odcień jest idealnym wyborem do restauracji, a także kuchni lub jadalni;
  • energetyczny żółty — wyzwala optymizm i energię. Ponadto żółty ma pozytywny wpływ na Twoją samoocenę i kreatywność. To sprawia, że ​​jest to świetny wybór koloru do miejsc, w których pracują kreatywne umysły;
  • nieoczywista szarość — równoważąc czerń i biel, szarość reprezentuje neutralność i niezawodność. Chociaż można uznać ją za bezpieczny wybór, w rzeczywistości stworzenie interesującej przestrzeni przy użyciu wyłącznie odcieni szarości jest dość trudne. Użyta w nadmiarze może przechylić szalę z eleganckiej i zrównoważonej na nijaką i nieco bezduszną. Niemniej jednak szarość sprawdzi się dobrze w budynkach przemysłowych, a także aranżacjach w stylu industrialnym, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by zachować minimalistyczny wygląd danej przestrzeni.
Czytaj więcej:  Jak zagospodarować miejsce pod schodami?

Monochromatyczny salon

Prawdziwe monochromatyczne wnętrze charakteryzuje się tylko jednym kolorem w różnych odcieniach i tonacjach, ale często może to być przytłaczające. Zwłaszcza w salonie. Aby dodać wnętrzom równowagi (zwłaszcza mieszkalnym), wprowadźmy neutralne odcienie, aby „rozbić” monochromatyczny kolor. Biała wyspa kuchenna może wyglądać wspaniale pośród monochromatycznej kolorystyki.

Jeśli nie jasne tony, to czerń — w monochromatycznym pokoju kilka strategicznie wprowadzonych elementów w czerni może przełamać dominujące kolory bez konkurowania z nimi. Łatwe sposoby na dodanie odrobiny czerni do monochromatycznego salonu to: powieszenie zdjęć w prostych czarnych ramkach na ścianie, postawienie lampy o czarnej podstawie na stoliku pomocniczym, ustawienie krzesła z czarną ramą w wolnym rogu pokoju czy wprowadzenie smukłego czarnego stolika przy siedzisku.

Od kojących tonów i tworzenia relaksujących przestrzeni po energetyczne barwy w miejscu pracy — monochromatyczne wnętrza z powodzeniem tworzą pożądaną atmosferę, gdyż bazują na psychologii kolorów. Wówczas wraz z wybranymi tonami, przestrzeń sprzyja funkcjom, jakie ma pełnić.

Artykuł Sponsorowany

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Komody drewniane – do jakich pomieszczeń się nadają?

Szukasz stylowego i funkcjonalnego mebla, który doda uroku Twojemu wnętrzu? Jeśli tak, to komoda drewniana może być idealnym rozwiązaniem. Wielofunkcyjne i estetyczne, komody drewniane są nie tylko praktyczne, ale także...

Ile kosztuje układanie mozaiki z płytek?

Płytka mozaikowa to rodzaj podłogi, który składa się z wielu małych kawałków kolorowego szkła ułożonych w celu stworzenia obrazu. Specjaliści od podłóg, tacy jak wykonawcy podłóg i specjaliści od majsterkowania,...

Jakie oświetlenie w pokoju dziecka?

Dzieci w naturalny sposób budzą się w nocy, więc używanie lampy do czytania w nocy lub drzemki jest idealne.

Malowanie ścian – 10 pomysłów na nietypowe pomalowanie ścian

Dobrze oświetlona ściana poradzi sobie z odważniejszymi kolorami i wzorami, podczas gdy słabo oświetlona ściana może wymagać jaśniejszych, jaśniejszych kolorów, aby otworzyć przestrzeń