Strona główna » Osuszacze powietrza do domu – czy warto je stosować?

Osuszacze powietrza do domu – czy warto je stosować?

Utrzymanie odpowiednich warunków w domowych wnętrzach wymaga stosowania rozmaitych urządzeń, które sprawiają, że przestrzeń jest bardziej przyjazna dla wszystkich użytkowników. Do tej kategorii rozwiązań zaliczają się choćby praktyczne osuszacze powietrza.

Czy faktycznie warto zdecydować się na osuszacz powietrza? W jakich wnętrzach go użyć? Czym różnią się osuszacze adsorpcyjne od kondensacyjnych? O tym przeczytacie poniżej.

Osuszacze powietrza – dlaczego warto ich używać?

Podstawową funkcją osuszaczy powietrza jest oczywiście usuwanie nadmiaru wilgoci z wnętrz. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla zdrowia wszystkich użytkowników danego budynku. Mniejsza wilgoć to większa swoboda oddychania oraz znacznie lepsze samopoczucie. Co więcej usunięcie wilgoci z powietrza zmniejsza ryzyko rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni, które prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych (m.in. alergii).

Skuteczne osuszenie pomieszczenia ma też znaczenie dla samej konstrukcji architektonicznej. Nadmiar wody i wilgoci prowadzi bowiem do stopniowej degradacji wyposażenia i elementów wnętrza (ścian, sufitów, podłóg), co może w przyszłości wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu lub co gorsza potrafi doprowadzić do trwałego uszkodzenia budynku – ograniczając jego funkcjonalność bądź nawet stanowiąc zagrożenie dla użytkowników.

Dodatkowo osuszacze pomagają usunąć nieprzyjemne zapachy, odświeżając powietrze oraz ograniczając problem skraplania wody na oknach.

W jakich wnętrzach przydają się osuszacze powietrza?

Kiedy stosowanie osuszaczy bywa wskazane? To urządzenia, które trafiają do wielu typów przestrzeni. Rozwiązania, jak te dostępne na stronie: Econovli.pl, można zastosować w biurach, sklepach, innych lokalach usługowych, a nawet w pomieszczeniach gospodarczych lub produkcyjnych. Przydają się do utrzymania stałego poziomu wilgoci w przestrzeniach, gdzie ma to kluczowe znaczenie dla zachowania wartościowych przedmiotów – w bibliotekach, muzeach czy galeriach sztuki.

To także idealne rozwiązanie do domowych wnętrz – w tym zarówno kuchni i łazienek, jak i salonów czy sypialni, a nawet garaży, piwnic lub strychów. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zmniejszenie poziomu wilgoci.

Osuszanie powietrza niekiedy bywa potrzebne w specyficznych okolicznościach. Przydaje się podczas pracy z rozmaitymi preparatami, ale też suszenia prania. Wspomaga szybsze suszenie ścian po malowaniu, kładzeniu tynków lub gładzi, a także wspomaga osuszanie zalanych pomieszczeń.

Osuszacze kondensacyjne czy adsorpcyjne – co wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje osuszaczy. Można zdecydować się na modele:

  • kondensacyjne,
  • adsorpcyjne.

Obie konstrukcje różnią się sposobem działania. Osuszacze kondensacyjne (ziębnicze) wykorzystują efekt rosy. Urządzenia składają się z kompresora, wentylatora i wymienników ciepła. Rozwiązania sprawdzają się najlepiej przy wysokich temperaturach (ok. 30 stopni) i wilgotności przekraczającej 80%.

Osuszacze adsorpcyjne posiadają rotatory z warstwą adsorbentów, na których powierzchni wytrąca się woda. Nadają się do użytku w rozmaitych pomieszczeniach (różna temperatura i poziom wilgoci).

Który z nich wybrać? Choć modele kondensacyjne są bardzo wytrzymałe i energooszczędne, wymagają konkretnych warunków, by działać z optymalną wydajnością. Nie potrzebują uzupełniania czynnika chłodzącego. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra. Natomiast osuszaczy adsorpcyjnych nie powinno się stosować w przestrzeniach o dużym zapyleniu, co mogłoby uszkodzić rotator. Są jednak lżejsze i mają szerszy zakres zastosowania.

Skuteczny sposób na dom przyjazny dla domowników

Osuszacze powietrza to praktyczne urządzenia, które są w stanie poprawić warunki nie tylko w mieszkalnych przestrzeniach. Dzięki nim poprawia się komfort domowników oraz dba się o kondycję całego budynku, by nie pojawiały się w niej groźne grzyby i pleśń. To szansa na bezpieczny, wygodny i czysty dom – od piwnicy aż po strych.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak pozbyć się skrzypienia drewnianej podłogi?

Drewniana podłoga dodaje wnętrzom ciepła i elegancji, jednak z czasem może zacząć skrzypieć, co dla wielu jest źródłem irytacji. Skrzypiące deski nie muszą jednak oznaczać konieczności generalnego remontu. Oto kilka...

Ranking lampek choinkowych 2023 – Jakie wybrać?

Energooszczędne opcje LED cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością w dekoracjach świątecznych ze względu na niskie zużycie energii i opłacalność. Jedną z wysoko ocenianych opcji oświetlenia choinkowego LED...

Termin startu programu „Pierwsze Mieszkanie” 3 Lipca 2023 Wnioski

Startuje już 3 lipca. Już trzy największe banki w Polsce zdeklarowały chęć uczestnictwa w nim, a także gotowość wprowadzenia tego produktu do oferty.

Tabliczka adresowa na dom – gdzie kupić i jaką wybrać?

Tabliczka adresowa to inaczej tablica zawierająca informację z numerem budynku, a często też nazwą ulicy, dzielnicy lub osiedla. Tabliczka adresowa zawieszona jest często na budynku, na drzwiach, na furtce lub...