Strona główna » Zwiększenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” do 136 tys. zł 

Zwiększenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” do 136 tys. zł 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które wejdą w życie 3 stycznia 2023 roku. W nowej edycji programu zwiększona zostanie kwota dotacji na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację, która maksymalnie wyniesie 136,2 tys. zł. Progi dochodowe dla uczestników programu również zostaną podniesione, a koszty jednostkowe urealnione. Zmiany te mają na celu umożliwienie większej liczbie gospodarstw domowych udział w programie i poprawę jakości powietrza w Polsce.

Kto może skorzystać?

Program "Czyste Powietrze" jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych z wydzieloną księgą wieczystą. Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych i może być udzielona także beneficjentom, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła.

Czytaj również: Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego?

Ile pieniędzy można otrzymać?

W programie "Czyste Powietrze" rodziny o dochodzie miesięcznym do ok. 11 250 zł mogą otrzymać maksymalną dotację w wysokości 41 tys. zł lub 66 tys. zł. Gospodarstwa domowe o najniższym dochodzie na osobę (odpowiednio do 1090 zł w rodzinie wieloosobowej lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym) mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie w programie, które może wynieść maksymalnie 136 tys. zł.

Dwie maksymalne kwoty dotacji 

W programie "Czyste Powietrze" beneficjenci mogą ubiegać się o dwie maksymalne kwoty dotacji, w zależności od rodzaju inwestycji, na jaką się zdecydują. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał dwa poziomy dofinansowania: 41 tys. zł na wymianę źródła ciepła lub 66 tys. zł na kompleksową modernizację z fotowoltaiką. Aby otrzymać dotację na kompleksową termomodernizację, wymagane jest wykonanie audytu energetycznego i zrealizowanie wszystkich elementów wskazanych w audycie, które zapewnią zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie budynku do 80 kWh/(m2*rok) lub o co najmniej 40%.

Sprawdź więcej: Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?

Wymagany audyt energetyczny w programie "Czyste Powietrze" dla beneficjentów decydujących się na kompleksową termomodernizację z fotowoltaiką

W programie "Czyste Powietrze" beneficjenci, którzy zdecydują się na kompleksową termomodernizację z fotowoltaiką, będą zobowiązani do przeprowadzenia audytu energetycznego swojej nieruchomości. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1200 zł na ten cel, które nie jest wliczane do maksymalnej kwoty dotacji przewidzianej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. Dla beneficjentów, którzy zdecydują się na głęboką, czyli kompleksową termomodernizację, przewidziana jest najwyższa dotacja w wysokości 136 200 zł.Otrzymaj dofinansowanie na kocioł na biomasę drzewną w programie "Czyste Powietrze"

W programie "Czyste Powietrze", który rozpocznie się 3 stycznia 2023 roku, beneficjenci będą mogli uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż kotła na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych (mniej niż 20 mg/mkw) w budynkach podłączonych do sieci dystrybucji gazu. NFOŚiGW zapowiada również eliminację możliwości dofinansowania kotłów na biomasę drzewną o emisyjności przekraczającej 20 mg/m3 po 1 lipca 2023 roku.

Warto wiedzieć: Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

„Czyste powietrze” – na co idą pieniądze?

Program "Czyste powietrze" oferuje dofinansowanie na szeroki zakres przedsięwzięć związanych z poprawą jakości powietrza w budynkach. Można je wydać na wymianę starego pieca na nowe źródło ciepła, takie jak pompa ciepła typu powietrze-woda lub gruntowa pompa ciepła, na zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych), na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz na ocieplenie przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i drzwi/bram garażowych. Dofinansowanie może również zostać wydane na wykonanie dokumentacji, takiej jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa lub ekspertyza. Od 3 stycznia br. termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia zostaje zmieniony, a także zwiększa się kwota kredytu objętego gwarancją bankową. Banki będą również udzielać kredytów i dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z programu "Czyste powietrze", musisz złożyć wniosek do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Pamiętaj, że musisz wybrać odpowiedni FOŚiGW, czyli ten, który odpowiada za obszar, na którym znajduje się twoja nieruchomość. Jeśli jesteś właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego, to właśnie ty będziesz składać wniosek o dofinansowanie.

Czytaj również: Formalności przy budowie domu w 2023 roku

"Program "Czyste powietrze" - sukcesy i osiągnięcia w liczbach"

Program "Czyste powietrze" został uruchomiony kilka lat temu i od tego czasu zostało podpisanych 466 199 umów na kwotę ponad 4 miliardów złotych. Według danych zamieszczonych na oficjalnej stronie projektu (dane z 16 grudnia), od stycznia 2022 roku znacząco spadła liczba wniosków o dotację na kotły na biomasę i kotły gazowe kondensacyjne.

Firmy zajmujące się montażem pomp ciepła w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiata przyścienna jak zrobić?

Przed rozpoczęciem budowy szopy ważne jest, aby dokładnie wybrać odpowiednią lokalizację konstrukcji. Zastanów się nad przeznaczeniem szopy i sposobem jej użytkowania. Upewnij się, że miejsce to ma odpowiednią przestrzeń, jest...

Istotne zmiany od 1 kwietnia w programie Czyste Powietrze 2024.

Od 1 kwietnia 2024 roku zostaną wprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze. Zmiany te wpływają przede wszystkim na warunki finansowania pomp ciepła i kotłów na pellet. O co właściwie chodzi?...

Ogrzewanie podłogowe a płytki. Zobacz, jak wybrać najlepsze kafelki

Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Jest estetyczne, funkcjonalne i co ciekawe, korzystne dla zdrowia. Jednak w przypadku tej technologii, nie każdy materiał będzie odpowiedni na podłogę. Podpowiadamy, jak...

Układanie kostki brukowej zimą – dobrze czy źle?

Rozważając układanie kostki brukowej zimą, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura i warunki pogodowe. Zgodnie z instrukcją układania kostki brukowej temperatura powietrza podczas wykonywania...