Strona główna » Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?
Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać

Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejsze, ale wielu właścicieli wciąż zastanawia się, co zrobić, gdy przykryje je warstwa białego puchu. Czy konieczne jest odśnieżanie całego systemu, a jeśli tak, to, jak to zrobić nie uszkadzając poszczególnych ogniw?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – co trzeba wiedzieć?

Leżący śnieg na panelach fotowoltaicznych powoduje, że produkują one znacznie mniej energii, co oczywiście jest niekorzystne dla gospodarstwa domowego. Ale czy śnieg jest niebezpieczny dla ogniw wykonanych ze szkła hartowanego? W żadnym wypadku. Panele wytrzymają uderzenia gradu, a także obciążenie wynoszące 550 kg/m2.

Bezpieczne Metody Odśnieżania Paneli Fotowoltaicznych

  1. Używaj miękkiej szczotki lub gumowego miotła, aby delikatnie usunąć śnieg z powierzchni paneli, unikając uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej.
  2. Rozważ zainwestowanie w specjalistyczne narzędzia do odśnieżania paneli fotowoltaicznych, które są zaprojektowane tak, aby nie zarysować lub uszkodzić paneli.

Automatyczne Systemy Odśnieżania

  1. Istnieją systemy automatycznego odśnieżania paneli fotowoltaicznych, które można zintegrować z Twoim systemem solarnym, aby zapewnić ciągłą pracę paneli nawet w warunkach śnieżnych.

Profesjonalne Usługi Odśnieżania

  1. Jeśli nie jesteś komfortowy z samodzielnym odśnieżaniem paneli fotowoltaicznych, możesz zatrudnić profesjonalne firmy oferujące takie usługi.

Dodatkowe Wskazówki

  1. Zainstaluj panele pod odpowiednim kątem, aby śnieg łatwiej spływał.
  2. Monitoruj stan paneli fotowoltaicznych, aby upewnić się, że są wolne od śniegu i lodu, szczególnie po silnych opadach śniegu.

Warto wiedzieć: Temperatura pokojowa – ile wynosi optymalna temperatura w domu?

Gruba warstwa śniegu nie jest w stanie im zagrozić. Śnieg nie niszczy paneli i nie wpływa na obniżenie ich wydajności. Nie trzeba zatem ich odśnieżać, a wręcz nie powinno się tego robić, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy na ten temat. Nieumiejętne czyszczenie ogniw słonecznych może spowodować uszkodzenia, które obciążą znacznie budżet domowy. A poza tym produkcja prądu w sezonie zimowym jest znacznie niższa niż w pozostałych miesiącach. 

Czy konieczne jest odśnieżanie paneli słonecznych?

Z racji tego, że ogniwa wykonane są ze szkła hartowanego, które jest bardzo gładkie i śliskie, to śnieg nie utrzymuje się długo na takiej powłoce. Na szybkie osunięcie się nawet grubej pokrywy śniegu wpływa także kolor paneli. Te polikrystaliczne są ciemnoniebieskie, a ogniwa monokrystaliczne praktycznie są czarne. Wiadomo, że ciemne kolory szybciej się nagrzewają i wchłaniają energię, a więc śnieg nie utrzyma się na nich zbyt długo. Można także ustawić moduły w taki sposób, by ogniwa jeszcze szybciej się nagrzewały i topiły białą pokrywę świeżego puchu. Dzięki temu nie trzeba ingerować i samodzielnie ich czyścić. 

Zobacz również: Regulacja okien na zimę, czyli sposób na oszczędzanie

Jedynie ekstremalne warunki pogodowe, takie jak marznący deszcz lub śnieg mogą spowodować, że ogniwa będą oblodzone. Wówczas nie produkują energii, ale takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Nawet w tym wypadku lepiej zrezygnować z ich odśnieżania, by nie uszkodzić ich i nie naruszyć ich struktury. 

Dlaczego odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalne?

W zimowych miesiącach dni są krótkie, a słońca bardzo mało. Najczęściej gospodarstwa domowe zużywają nadmiar nagromadzonej energii z okresu letniego.

Więcej informacji: Układanie kostki brukowej zimą – dobrze czy źle?

Produkcja prądu w zimie jest niewielka i może spaść nawet o 75%. Zatem odśnieżanie nie ma sensu ze względów ekonomicznych, gdyż nawet utrzymująca się kilka dni pokrywa śniegu nie wpłynie znacząco na roczny bilans uzyskanej energii słonecznej. Lepiej zatem poczekać aż śnieg sam stopnieje.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje?

średnia cena ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej w ramach polisy mieszkaniowej wynosi od 225 do 550 zł .

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika, zwana też panelami słonecznymi, to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Jeśli jesteś właścicielem fotowoltaiki i planujesz w najbliższym czasie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych , być...

Fotowoltaika na blokach – Trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Jak do tej pory nie istniało dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców dużych miast. Jednak, teraz się to zmieniło. Właściciele i nadzorcy budynków wielorodzinnych mogą już składać wnioski na dofinansowanie...

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kWp – ile prądu wyprodukuje?

System fotowoltaiczny przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Zastosowanie tej technologii w domach staje się coraz bardziej popularne, ponieważ koszty energii odnawialnej wciąż spadają. Jednak koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od...