Strona główna » Remont domu – Średnio 1 200 zł za każdy metr kwadratowy
Średnio 1 200 zł za każdy metr kwadratowy

Remont domu – Średnio 1 200 zł za każdy metr kwadratowy

Polacy przez ostatnie lata powstrzymywali się od remontów swoich mieszkań czy domów. Miało to związek z pandemią i wysoką inflacją, która wpłynęła na wyższy koszt materiałów budowlanych. Dopiero teraz wielu właścicieli lokali zdecydowało się na odświeżenie swoich czterech kątów.

Remontowanie mieszkań w Polsce

Inflacja osiągnęła stabilny poziom, a ceny materiałów budowlanych ukształtowały się dla wielu na przystępnym poziomie. Przeszkodą w realizacji swoich planów związanych z remontem są dosyć wysokie kredyty. Konsumenckie oprocentowane są zazwyczaj na 18,50%. Pomimo tego, wielu Polaków decyduje się na ich zaciągnięcie w celu wykonania gruntownego remontu, zakupu nowych mebli tudzież wyposażenia. Po kupieniu mieszkania należy je wykończyć we własnym zakresie.

Czytaj więcej: Ile kosztuje ocieplenie i tynkowanie domu?

Z rynku wtórnego lokale przechodzą zazwyczaj dwa remontu. Osoba sprzedająca odświeża lokal, aby osiągnąć za niego lepszą cenę, natomiast kupujący przeprowadza remont po to, aby dostosować wygląd mieszkania do własnych preferencji. Do większych prac wymagających doświadczenia, wiedzy i odpowiednich sprzętów, wynajmuje się ekipę remontowaną. W przypadku malowania ścian czy kładzenia tapet, wiele osób decyduje się na samodzielnie wykonanie prac w trakcie urlopu.

Remont mieszkania i domu- co najczęściej obejmuje?

Według danych nawet co 3 Polak chce w wakacje wykonać remont swojego mieszkania, czy też zakupić sprzęt do ogrodu lub warsztatu. Najczęstszą inwestycją jest zakup farb do wnętrza, ale także roślin do ozdoby pomieszczeń. Osiągnięta stabilizacja na rynku oraz w gospodarce stała się bodźcem, który zachęcił wielu ludzi do odświeżenia swojego otoczenia. Właśnie dlatego, wielu badanych chce podjąć się remontu w tym roku, a nawet rozbudować dom. Remont swoich czterech kątów obejmuje najczęściej malowanie ścian oraz wymianę drzwi, podłóg, czy też elementów oświetlenia. Do tego jeszcze dochodzi zakup artykułów dekoracyjnych. Polacy chcą odświeżać także swoje tarasy i balkony.

Zobacz również: Ile kosztuje montaż mebli Leroy Merlin?

Koszty remontu- jak je pokryć?

Ponad połowa osób poddanych badaniu chce pokryć koszty remontu z własnych środków. Część Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu na remont lokalu. Innym sposobem na uzyskanie pieniędzy na przeprowadzanie prac w swoim lokum, jest także zlikwidowanie lokaty bankowej. Tylko niewielka część osób, chce uzyskać potrzebną na ten cel kwotę, poprzez pożyczkę od rodziny czy przyjaciół.

 

Ile kosztuje remont domu? Średnio 1 200 zł za każdy metr kwadratowy

Remont to duży wydatek. Oprócz kosztów materiałów należy jeszcze doliczyć koszty usług fachowców. Według ekspertów, za remont mieszkania trzeba liczyć średnio nawet 1200 zł za metr. Przykładowo na remont 50-metrowego mieszkania w bloku należy wydać ok. 50-60 tysięcy złotych. Oczywiście, dokładny koszt zależy od regionu kraju, zakresu prac. Samo malowanie ścian to koszt ok. 40 za mkw.

Więcej informacji: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kWp na dachu skośnym?

Przed rozpoczęciem prac, należy dobrze przemyśleć plan remontu i określić swój budżet. Należy przy tym pamiętać, że lepiej przeznaczyć na remont nieco więcej środków, aby mieć, jakąś rezerwę w razie niespodziewanych sytuacji.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Usuwanie plam z żywicy z ubrań może być trudnym zadaniem, ale przy odpowiednim podejściu możliwe jest przywrócenie odzieży do pierwotnego stanu. Szybkie usuwanie plam z żywicy ma kluczowe znaczenie, aby...

Ile kosztuje szambo betonowe z montażem?

Koszt betonowego szamba z montażem może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest wielkość i pojemność szamba. Mniejsze zbiorniki o pojemności 4-5 m3, stosowane typowo...

Ile kosztują znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych w 2023 roku?

Dzień Wszystkich Świętych to ważne święto w wielu kulturach, upamiętniające życie bliskich zmarłych oraz oddające cześć świętym i męczennikom z przeszłości. Dzień ten obchodzony jest w wielu krajach 1 listopada...

Mieszkania TBS w 2023 roku – co trzeba zrobić aby je dostać?

Mieszkania budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeznaczone są głównie na wynajem – jak sama nazwa wskazuje, są tańsze od ceny rynkowej, ponieważ otrzymują dofinansowania ze środków publicznych. Osoby o zbyt...