Strona główna » Tabliczka adresowa na dom – gdzie kupić i jaką wybrać?

Tabliczka adresowa na dom – gdzie kupić i jaką wybrać?

Tabliczka adresowa to inaczej tablica zawierająca informację z numerem budynku, a często też nazwą ulicy, dzielnicy lub osiedla. Tabliczka adresowa zawieszona jest często na budynku, na drzwiach, na furtce lub na ogrodzeniu. Ważne, żeby była ona czytelna i dobrze widoczna z zewnątrz posesji.

Kto i kiedy musi przywiesić tablicę z numerem domu?

Według art. 47b prawa geodezyjnego i kartograficznego obowiązek umieszczenia tabliczki adresowej spoczywa na każdym właścicielu budynku. Tabliczka z numerem domu powinna pojawić się na budynku najpóźniej 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o ustaleniu do tego numeru. Tabliczka z numerem budynku powinna znajdować się na zewnątrz domu w widocznym miejscu – może to być ściana frontowa, furtka czy płot, o ile miejsce to nie jest zasłonięte na przykład roślinnością. Prawo nie wskazuje konkretnego miejsca, ale wymaga, żeby tabliczka była widoczna sprzed posesji – na przykład dla kuriera czy karetki pogotowia. Czy tabliczka adresowa musi być podświetlana? Od nowelizacji z 2023 roku nie ma już takiego obowiązku, ale za brak jakiejkolwiek tabliczki przyjdzie nam zapłacić karę 250 zł. 

Jaka powinna być tabliczka adresowa na dom?

Istnieją konkretne wytyczne dotyczące tego, co powinna zawierać tabliczka adresowa budynku. Najważniejszym jej elementem jest numer, unikatowy dla każdego domu na danej ulicy. Choć nie ma obecnie ogólnego obowiązku umieszczania na tabliczce adresowej nazwy ulicy, placu lub miejscowości, na pewno warto to zrobić, taka tabliczka przybiera wówczas bardziej precyzyjną i elegantszą formę. Ponadto gminy mają jeszcze możliwość uchwalenia własnych, doprecyzowujących zasad dotyczących tabliczek z adresami na budynkach, o co warto dopytać przed zamówieniem. Drugą zasadą jest to, że tabliczka ma być czytelna. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że takie parametry jak kolor, czcionka, wielkość czy materiał wykonania tabliczki adresowej są dowolne i zależą od Twoich upodobań.

Gdzie kupić personalizowaną tabliczkę na dom?

Tabliczkę z numerem domu możesz kupić w kilku miejscach. Pierwszy z brzegu jest market budowlany, sklep ogrodniczy lub nawet sklep z dekoracjami do domu na pewno będzie zawierał wiele numerów i liter. Jeśli jednak zależy Ci na pełnym adresie, wysokiej jakości i stylu, poświęć kilka minut na szperanie w Internecie. Tyle wystarczy, żeby przejrzeć ofertę personalizowanych, metalowych tabliczek adresowych sklepu MTA Production. MTA to polski producent wycinanych laserowo elementów ze stali, z wieloletnim doświadczeniem w branży automatyki i robotyki.

Metalowa tabliczka z numerem budynku

Główną zaletą metalowej tabliczki z adresem domu (nad np. plastikową czy drewnianą) jest jej trwałość. Laserowo wycinana, a następnie pokryta odpowiednimi powłokami tabliczka z numerem na dom nie wymaga żadnej konserwacji, a mimo to nie wyblaknie ani nie ulegnie korozji. Nie ma więc ryzyka, że zabrudzi rdzą tynk. Metalowa tabliczka adresowa będzie dodatkowo nowoczesną, elegancką ozdobą elewacji.

Jak zamówić tabliczkę z numerem na dom?

Wejdź na stronę tabliczek adresowych MTA i wybierz wzór, który najbardziej Ci odpowiada (lub stwórz własny!). W kolejnym kroku zdecyduj o dodatkowych parametrach – takich jak nazwa ulicy, czcionka, kolor tabliczki adresowej bądź matowy lub błyszczący rodzaj wykończenia. Wszelkie informacje zapisz w uwagach do zamówienia. I gotowe! Wkrótce Twój dom dopełni elegancki, ponadczasowy i oryginalny detal.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze technologie stosowane w branży budowlanej

Branża budowlana była świadkiem znacznych postępów technologicznych, które zrewolucjonizowały sposób projektowania i budowy budynków. Te nowe technologie przyniosły wiele korzyści, w tym zwiększoną wydajność, poprawę bezpieczeństwa i skrócenie czasu budowy....

Jaki prąd, z jakim zabezpieczeniem i w jakim przekroju?

Długotrwała obciążalność prądowa przewodów jest kluczowym aspektem przy projektowaniu bezpiecznych i bezawaryjnych instalacji elektrycznych. Odpowiedni dobór przewodów, ich przekroju oraz zabezpieczeń nadprądowych jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywności instalacji....

Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?

Sprawdzanie klasy gleby na działce online stało się coraz wygodniejsze i dostępne. Znajomość klasy gleby działki jest kluczowa z różnych powodów. Po pierwsze, dostarcza cennych informacji na temat jakości i...

Pionowa fotowoltaika – innowacyjne rozwiązanie z wyższą wydajnością

Fotowoltaika to sposób pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.