Strona główna » Tynkowanie ścian wewnętrznych krok po kroku
Tynkowanie ścian wewnętrznych krok po kroku

Tynkowanie ścian wewnętrznych krok po kroku

Tynkowanie ścian to zadanie z kilku powodów konieczne, ale drugiej strony niełatwe. Kłopotliwy, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych, może być zarówno sam wybór rodzaju tynku, jak i nakładanie tynku oraz jego rozprowadzanie równomierną warstwą po powierzchni ściany.

Dlatego też przygotowaliśmy poradnik omawiający praktyczne aspekty tynkowania ścian wewnętrznych – zobacz jak powinno zostać wykonane tynkowanie ścian krok po kroku. Zapraszamy do lektury.

Czy trzeba tynkować ściany, a jeśli tak – to dlaczego?

Tak, tynkowanie ścian wewnętrznych (ale zewnętrznych również) jest konieczne i należy wykonać je w dwóch sytuacjach – w przypadku ścian w nowo wybudowanym budynku oraz w przypadku ścian w budynku już użytkowanym od jakiegoś czasu, w których planujemy wykonanie gruntownego remontu, na przykład z powodu pękania starych tynków. Co istotne, tynkować stare ściany można prawie dokładnie tak samo jak nowe.

Dlaczego jednak należy tynkować ściany? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż nałożenie odpowiedniej zaprawy pomaga chronić ściany przed wpływem wilgoci i zabrudzeń. Tu jednak ważna uwaga – tynk należy dopasować do pomieszczenia biorąc pod uwagę panujące w nim warunki. Poza tym tynk pełni funkcję dekoracyjną – pozwala nadać ścianie gładką i równą powierzchnię.

Tynkowanie ścian krok po kroku

Zanim rozpoczniesz tynkowanie ścian, musisz podjąć decyzję co do dwóch kwestii:

  • wybrać odpowiedni rodzaj zaprawy tynkarskiej,
  • wybrać technikę pracy – możesz tynkować ręcznie za pomocą łaty tynkarskiej lub wybrać tynkowanie maszynowe wykorzystując agregat do tynkowania.

Wybierz odpowiedni tynk

Na rynku dostępne są trzy rodzaje tynków:

  • tynki gipsowe – tynk gipsowy jest produktem łatwym w aplikacji, naturalnym i bezpiecznym w użyciu, nie emituje bowiem do środowiska zewnętrznego żadnych oparów. Pozwala uzyskać najbardziej estetyczną ze wszystkich rodzajów tynków powierzchnię – gładką i lekko lśniącą. Sprawdzi się w prawie każdym pomieszczeniu, ale ze względu na jego chłonność nie należy narażać go na bezpośrednie działanie wilgoci. Nadaje się na każdy rodzaj podłoża, również na beton komórkowy. Jego wadą jest jednak jego miękkość i kruchość;
  • tynki cementowo – wapienne – podobnie jak tynk gipsowy, także tynk cementowo – wapienny tworzy estetyczną, przyjemną w dotyku warstwę. Jest jednak bardziej uniwersalny w użyciu, można go bowiem aplikować nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale także tych, w których wilgotność powietrza jest wysoka – powyżej 80%. Gotowa warstwa jest również, dzięki dodatkowi cementu, bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne;
  • tynki cementowe – tynk cementowy to najbardziej odporny na uszkodzenia i wilgoć tynk. Jednak jego walory dekoracyjne są mizerne, można więc wykorzystać go tam, gdzie nie sprawdzi się zaprawa cementowo – wapienna lub gips, na przykład w piwnicy, murowanym garażu, w pralni i pod płytki ceramiczne. Doskonale nadaje się do pomieszczeń wilgotnych.

Co wybrać – tynkowanie ręczne czy maszynowe?

Kiedy dokonasz już właściwej analizy rodzaju potrzebnego Ci tynku, pozostaje wybór techniki pracy. W tym przypadku, jak już wspomnieliśmy, do wyboru masz dwie możliwości – tynkowanie ręczne i maszynowe. Sprawdź w jakich sytuacjach sprawdzi się każda z nich.

Maszynowe tynkowanie ścian – kiedy warto się na nie zdecydować?

Właściwie nie ma sytuacji, w której maszynowe tynkowanie ścian wewnętrznych byłoby pozbawione sensu – agregat tynkarski wykona prawie całą pracę. Najpierw zapewni prawidłowe wymieszanie zaprawy tynkarskiej, a potem jej nałożenie na ścianę. Na etapie nakładania tynku operator potrzebny jest wyłącznie do tego, aby w odpowiednim czasie przemieścić dyszę, a następnie wyrównać i wygładzić tynk. To bardzo duża oszczędność czasu i sił.

mężczyzna nakładający zaprawę tynkarską na pacę

Kiedy warto tynkować ręcznie?

Wyższość tynkowania ręcznego nad maszynowym występuje w przypadku, gdy mamy do otynkowania jedynie niewielką ścianę lub małe pomieszczenie – wówczas rzeczywiście sprawniej nam pójdzie nałożenie tynku pacą. Kiedy jednak musisz otynkować cały dom lub mieszkanie, to zdecydowanie lepiej zrobisz wybierając agregat.

Nakładanie tynku – jak zrobić to dobrze?

Samą pracę podzielimy na trzy etapy, z których pierwszym jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściana musi być czysta, sucha i względnie równa, aby można było ją tynkować. Wobec tego odkurz ją i, jeśli to konieczne, usuń na mokro brudne, tłuste plamy. Usuń gwoździe i kołki, a otwory po nich wypełnij za pomocą masy szpachlowej. Miejsca, w których występują ewentualne pęknięcia lub miejsca narażone na pęknięcia (np. łączenia płyt gipsowo – kartonowych), zabezpiecz siatką tynkarską. W ramach przygotowania podłoża warto również nałożyć nierdzewne profile ochronne na narożniki ścian. Na koniec gruntowanie, które poprawia chłonność podłoża. Możesz także założyć listwy tynkarskie, będziesz miał wówczas pewność, że tynk będzie odpowiednio równy.

Po wyschnięciu gruntu możesz przygotować zaprawę – jeśli tynkujesz maszynowo, wystarczy umieścić w zasobniku agregatu suchą mieszankę tynkarską i odpowiednią ilość wody, a maszyna po włączeniu poradzi sobie sama. Jeśli chcesz tynkować ściany ręcznie, umieść suchy tynk w wiadrze, dodaj wody i mieszaj końcówką mieszającą do czasu uzyskania jednolitej, gładkiej masy bez pęcherzyków powietrza i grudek. Nakładaj zaprawę na szpachelkę, a następnie na ścianę, od góry do dołu. Pamiętaj, że grubość warstwy zależy od rodzaju tynku, który wybrałeś.

Wyrównuj warstwę na bieżąco – niezbędna będzie łata tynkarska. W zależności od miejsca pracuj łatą trapezową lub łatą typu H. Nakładanie kolejnej warstwy rozpocznij po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W przypadku zaprawy gipsowej wystarczy jedna warstwa, ale tynk cementowy nakłada się w aż trzech.

Kiedy tynk lekko zwiąże i stwardnieje, należy go wyrównać za pomocą łaty trapezowej i, na sam koniec, wygładzić pacą gąbkową zwilżoną wodą. W trakcie tego tzw. zacierania pojawi się białawy, po chwili mętniejący, płyn – to tak zwane mleczko gipsowe. Jego zmętnienie to znak, że praca została zakończona. Teraz wystarczy poczekać, aż tynki dobrze wyschną i można rozpocząć właściwe wykończenie wnętrz – malowanie, tapetowanie lub kładzenie płytek ściennych.

Podsumowanie

Tynk zabezpiecza mury przed działaniem wilgoci i zapewnia estetyczny wygląd ścian. Niezależnie od techniki pracy, którą wybrałeś, przygotuj podłoże starannie i bez pośpiechu, a wszystkie poszczególne etapy pracy wykonuj zgodnie z przedstawioną kolejnością.

Artykuł partnera

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak wybrać idealne panele podłogowe do swojego mieszkania? 

Panele kojarzą nam się z pokrywaniem podłogi, ale w dużej mierze zależy od nich także wygląd pomieszczenia. Ich wybór i odpowiednia pielęgnacja wpływa na estetykę, trwałość i komfort użytkowania wnętrza....

Jak podłączyć kable w puszce pod wyłącznik światła?

Podłączenie kabli w skrzynce do włącznika światła to podstawowe zadanie dla każdego, kto chce zainstalować lub wymienić włącznik światła w swoim domu. Celem podłączenia kabli jest umożliwienie przepływu prądu do...

Farba Tikkurila ile kosztuje?, Na ile wystarczy 5l, 10l. Jakie kolory?

Farby Tikkurila są znane ze swojej jakości i trwałości, ale jednym z ważnych aspektów, na które często zwracają uwagę właściciele domów, jest czas schnięcia farby. Na czas schnięcia farby Tikkurila...

Ile kosztuje montaż drzwi w Castoramie?

Drzwi są ważnym dodatkiem do każdego domu. Pozwalają na łatwą komunikację między pomieszczeniami, chronią wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi i dodają uroku zewnętrznej części domu. Jednak montaż drzwi może być kosztowny...