Strona główna » Wniosek o wpis w księdze wieczystej — jak wypełnić?

Wniosek o wpis w księdze wieczystej — jak wypełnić?

Decyzja o wprowadzeniu zmiany w księdze wieczystej jest nieodzownym elementem procesu transakcji dotyczącej nieruchomości, dzielenia własności, czy spadku. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wpis w księdze wieczystej.

Czym jest księga wieczysta?

Wszystkie prawne informacje dotyczące nieruchomości i jej historii, zawarte są właśnie w księdze wieczystej. Wszelkie zmiany dotyczące takich praw, od zmiany właściciela, przez ustanowienie służebności, aż po zaciągnięcie hipoteki, wymagają wprowadzenia do księgi wieczystej.

Kiedy składać wniosek o wpis w księdze wieczystej?

Wniosek o wpis w księdze wieczystej składa się przede wszystkim w momencie zmiany właściciela nieruchomości. Może to nastąpić w wyniku transakcji sprzedaży, podziału nieruchomości, wyodrębnienia jej części, odłączenia, a także spadku.

Czytaj więcej: Jak znaleźć numer księgi wieczystej? Instrukcja krok po kroku

Wniosek składa się również, kiedy chcemy dokonać zamknięcia księgi.

Jakie są koszty wpisu do księgi wieczystej?

Wprowadzenie zmian do księgi wieczystej wiąże się z opłatą. Wprowadzenie zmiany właściciela, użytkowania wieczystego lub ograniczenia prawa rzeczowego kosztuje 200 zł. Za wpis udziału w prawie do własności zapłacisz minimum 100 zł, za zmiany związane ze spadkiem lub zapisem – 150 zł. Samo założenie księgi wieczystej, korekta informacji czy wniosek o jej zamknięcie to koszt 100 zł.

Jak wypełnić wniosek o wpis w księdze wieczystej?

Do złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej służy formularz KW-WPIS. Druk ten dostępny jest w siedzibie sądu, jednak można go również pobrać z internetu i wydrukować samodzielnie. Formularz powinien być wydrukowany z obu stron i posiadać format A-4.

Zobacz również: Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej w 2023 roku?

Do formularza dołączamy załączniki, które potwierdzają powód złożenia wniosku — najczęściej jest to oryginał odpowiedniego dokumentu. Wniosek składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, osobiście lub pocztą. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć potwierdzenie zapłaty opłaty stałej, co można zrobić na miejscu, w kasie sądu, lub przelewem.

Wzór wniosku o wpis w księdze wieczystej

Wzór wypełnionego wniosku można podejrzeć na oficjalnych stronach rządowych. Uzupełnienie danych jest stosunkowo proste. Potrzebne są do tego dane wnioskodawcy, czyli podstawowe informacje zawarte w dowolnym dokumencie tożsamości, oraz dane dotyczące nieruchomości, w tym adres i numer księgi wieczystej, jeśli taka została już założona.

Więcej informacji: Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

W przypadku wątpliwości co do danych podawanych we wniosku, oraz treści dołączanych załączników, warto przedzwonić do sekretariatu sądu rejonowego i tam telefonicznie zasięgnąć porady.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inteligentne systemy domowe: Integracja i wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu

Współczesne domy coraz częściej korzystają z innowacyjnych urządzeń i systemów, które są zgodne z koncepcją smart-home. Rozwiązania w tym zakresie optymalizują i automatyzują różne działania, co przekłada się na poprawę...

Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty na mieszkania cieszą się relatywnie dużą popularnością, jednak 2023 rok jest lekkim zaprzeczeniem tej tendencji. W pierwszym kwartale popularność tych kredytów była druzgocąco mała i dopiero w drugim kwartale...

Ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego w 2024 roku?

Mieszkania komunalne to mieszkania komunalne, które są własnością samorządów lokalnych i są przez nie zarządzane. Mieszkania te są zazwyczaj wynajmowane osobom lub rodzinom o niskich dochodach, których nie stać na...

Ranking klimatyzatorów z funkcją ogrzewania opinie i ocena 2024

Ogrzewanie za pomocą klimatyzacji staje się coraz bardziej popularną opcją wśród właścicieli domów poszukujących skutecznego i ekonomicznego sposobu na utrzymanie ciepła w swoich domach w okresie zimowym .