Zakręć dopływ wody W przypadku wycieku pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest odcięcie dopływu wody. Główny zawór zwykle znajduje się w kuchni lub łazience. Wyłączenie go spowoduje natychmiastowe odcięcie dopływu wody do Twojego domu. Jeśli źródło wycieku jest oczywiste, np. zmywarka, pralka, kran lub toaleta, zamknij każdy zawór urządzenia zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli jest dużo stojącej wody, należy wyłączyć także prąd i gaz do czasu rozwiązania problemu .
Co robić przy zalaniu mieszkania w bloku
Wyznaczony przez towarzystwo rzeczoznawca może poprosić nas o podanie wartości uszkodzonego mienia. Wtedy najlepiej dostarczyć mu posiadane rachunki i faktury, a także zdjęcia domu wykonane przed szkodą. Dowód taki przyda się także wtedy, gdy uznamy, że wycena jest zaniżona i będziemy chcieli ubiegać się o wyższą rekompensatę.
Udokumentuj szkody: Po zauważeniu zalania mieszkania należy udokumentować szkody i zniszczenia. Wszystko po to, aby ułatwić późniejsze uzyskanie odszkodowania, które musi być rozsądne i odpowiednio uzasadnione. Jeśli do zgłoszenia załączysz zdjęcia zalanych mieszkań, uszkodzonych ścian, mebli, rzeczy itp., mogą one stanowić ważny dowód, a proces uzyskania odszkodowania będzie szybszy i łatwiejszy .
Niezależnie od tego, czy Twoje mieszkanie zostało zalane z winy sąsiada, spółdzielni czy Ciebie, musisz jak najszybciej zapobiec rozprzestrzenianiu się szkód. Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na szybką naprawę samodzielnie. Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za zalane mieszkanie, powinieneś pozostawić szkody w nienaruszonym stanie do czasu ich sprawdzenia. Na przykład, jeśli codzienne czynności wymagają naprawy części, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i zapytaj o procedurę przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Możesz zostać zatwierdzony do napraw awaryjnych pod pewnymi warunkami, takimi jak dokumentacja usług hydraulika, zdjęcia uszkodzeń lub zachowanie części zamiennych do kontroli przez rzeczoznawcę. Upewnij się, że podejmiesz najlepszy sposób działania, jeśli Twoje mieszkanie zostanie uszkodzone.
Jak ograniczyć szkody po zalaniu mieszkania
Kontakt z firmą ubezpieczeniową – Często, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wyższe kwoty, firma ubezpieczeniowa będzie chciała wysłać na miejsce rzeczoznawcę, aby ocenił szkody i przygotował kosztorys. Następnie należy udostępnić mieszkanie do oględzin przez rzeczoznawcę.
Czytaj dalej: Jak przepisać mieszkanie na dziecko? Krok po kroku
Po zgłoszeniu szkody firmie ubezpieczeniowej powinieneś spodziewać się wizyty rzeczoznawcy firmy ubezpieczeniowej. Podczas takiej wizyty sporządzony zostanie protokół szkody. Rzeczoznawcy ustalą także przyczynę powodzi i podmiot odpowiedzialny za zdarzenie .
Sąsiad chcący rozwiązać sprawę polubownie powinien od razu podać numer swojej polisy i nazwę ubezpieczyciela. Konieczne będzie wówczas przedstawienie wszystkich wymaganych przez firmę ubezpieczeniową dokumentów oraz wizyta u rzeczoznawcy, który dokona wyceny i wyceny szkód powstałych w wyniku zdarzenia.
Udokumentuj szkody spowodowane przez powódź.
Udokumentowanie szkody: po zauważeniu zalanego mieszkania, konieczne jest udokumentowanie powstałych szkód i zniszczeń. Wszystko po to, by ułatwić sobie później otrzymanie odszkodowania, które musi być uargumentowane i odpowiednio udowodnione. Jeśli dołączysz do zgłoszenia zdjęcia zalanego mieszkania, uszkodzonych ścian, mebli, przedmiotów itp. mogą one stanowić istotny dowód, a procedura uzyskania rekompensaty będzie szybsza i łatwiejsza.
Do twoich zadań będzie też należała pomoc ubezpieczycielowi w oszacowaniu wielkości szkody, jaką spowodowało zalanie. Poszukaj wszelkich rachunków, paragonów, kart gwarancyjnych związanych ze zniszczonymi lub uszkodzonymi przedmiotami. Jako dowód mogą też posłużyć zdjęcia i nagrania , na których widać stan wyposażenia mieszkania.Sporządź także dokładną wycenę remontu mieszkania. Nie rób tego na oko. Sprawdź w Internecie aktualne ceny materiałów i stawki godzinowe fachowców, bo może się okazać, że znacznie odbiegają od twoich wyobrażeń. Korzystne bywa też wynajęcie firmy remontowo-budowlanej, która precyzyjnie określi koszty remontu w zalanym lokalu. Kosztorys będziesz mógł dołączyć do protokołu.
Zobacz również: Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe. Różnice
Po usunięciu przyczyny wycieku warto wykonać dokładne zdjęcia zalanego mieszkania, czyli sfotografować zarówno zacieki na suficie i na ścianach, jak i zniszczone przez wodę ruchomości domowe. O zdarzeniu należy także poinformować sprawcę, czyli sąsiada z góry lub spółdzielnię mieszkaniową. Jeśli sąsiad będzie poczuwał się do odpowiedzialności za zdarzenie, korzystnie jest także spisać oświadczenie, w którym sprawca przyzna się do winy. Dokument powinien zawierać opis skutków zalania i wyszczególnienie zniszczeń.
Podejmij kroki, aby zapobiec dalszym szkodom.
Niezależnie od tego, czy jest to zalanie mieszkania przez sąsiada, czy też z winy spółdzielni bądź własnej, musisz jak najszybciej zapobiec rozprzestrzenianiu się szkody. Pamiętaj jednak, żeby samodzielnie nie podejmować decyzji o szybkiej naprawie. Jeżeli chcesz otrzymać odszkodowanie za zalane mieszkanie, należy pozostawić szkodę w niezmienionym stanie do oględzin. Jeśli do codziennego funkcjonowania konieczna jest np. naprawa armatury, przed podjęciem jakichkolwiek działań skontaktuj się z ubezpieczycielem i zapytaj o sposób postępowania. Prawdopodobnie otrzymasz zgodę na wykonanie pilnych napraw pod określonymi warunkami, takimi jak dokumentacja usługi hydraulika, zdjęcia szkody czy też zachowanie wymienionych części do wglądu dla rzeczoznawcy. Upewnij się, jaki sposób postępowania będzie optymalny w przypadku szkody w Twoim mieszkaniu.
Przede wszystkim warto zachować spokój, mimo że to bardzo stresująca sytuacja. Zimna krew pomoże nam szybko zatrzymać rozprzestrzenianie się szkody, a następnie z rozwagą podejść do poszukiwania jej przyczyny. Gdy tylko zauważysz np. plamę na suficie zwiastującą zalanie łazienki, upewnij się, czy woda nie przecieka. Jeżeli ciecz się sączy, zadbaj o podstawienie pojemnika, aby kapanie nie doprowadziło do kolejnych uszkodzeń, np. na meblach. Jeżeli zaś woda leje się z Twojej armatury, natychmiast zakręć dopływ i postaraj się zebrać ciecz, zanim rozleje się na całą powierzchnię podłogi i dalsze pomieszczenia.
Więcej informacji: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?
W związku z tym w przypadku zalania mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia należy podjąć szybkie działania, aby ograniczyć szkody. Przede wszystkim należy jak najszybciej zlokalizować źródło wody i przestawić sprzęty i meble na suchsze miejsce oraz usunąć wodę.
Skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową.
Kontakt ze strony ubezpieczyciela – bardzo często, zwłaszcza gdy chodzi o wyższe kwotowo odszkodowania, towarzystwo ubezpieczeniowe chce przysłać na miejsce rzeczoznawcęw celu oceny wymiaru szkód i sporządzenia kosztorysu. Konieczne jest wtedy udostępnienie rzeczoznawcy mieszkania do oględzin.
Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela , należy oczekiwać wizyty rzeczoznawcy towarzystwa ubezpieczeniowego. Podczas takiej wizyty sporządzony zostanie protokół szkód. Rzeczoznawca ustali też przyczyny zalania i podmiot odpowiedzialny za zdarzenie.
Warto wiedzieć: Praktyczne rozwiązania, które pomogą wybrać mieszkanie
Sąsiad, który chce polubownie załatwić sprawę — powinien on bezzwłocznie podać numer własnej polisy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Konieczne będzie wówczas przedstawienie wszystkich wymaganych przez ubezpieczyciela dokumentów oraz wizyta rzeczoznawcy, który oceni i wyceni szkody powstałe w wyniku zdarzenia