Strona główna » Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Program „Pierwsze mieszkanie” wszedł w życie już w lipcu 2023 roku. W ramach niego można otrzymać preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Program został stworzony dla osób młodych, które pragną zakupić swoje pierwsze cztery kąty. Niektórzy, zastanawiają się jednak, czy kredyt ten może stać się inwestycją?

Takie właśnie pytanie zadał nam czytelnik mieszkający aktualnie za granicą i nieposiadający żadnej nieruchomości. Spełnia on warunki programu, gdyż ma 30 lat (kredyt dedykowany osobom do 45 roku życia). Czytelnik zastanawia się nad tym, czy może skorzystać z programu, aby wynająć zakupione mieszkanie i na nim zarabiać.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a wynajem nieruchomości

Na pytanie czytelnika odpowiada Grzegorz Granda z lubelskiego oddziału firmy Expander Advisors. Niestety, nie ma on dobrych wieści.

– Nie, mieszkanie zakupione przy pomocy programu „Bezpieczny kredyt  proc.” nie może służyć do wynajmowania. Należy w nim mieszkać.

Co ważne, Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że jeśli mieszkanie zostanie wynajęte w czasie przysługiwania dopłat do rat „Bezpiecznego kredytu 2 proc” wówczas dopłaty do rat zostaną wstrzymane wraz z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a same kwoty otrzymanych po tym dniu opłat muszą zostać zwrócone do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Ustawa jednak nie przewiduje nakazu zwrotu wypłaconych już dopłat do rat kredytu po okresie ich przysługiwania, czyli po upływie 10 lat.

Czytaj więcej: Kto może kupić działkę rolną?

A więc decyzja o tym, czy nieruchomość zostanie wynajęta, należy tylko do kredytobiorcy. Warto dodać, iż celem programu „Pierwsze mieszkanie” jest wsparcie kredytobiorców w zakupie pierwszej nieruchomości, na swoje własne potrzeby mieszkaniowe. Nie jest to więc program stworzony dla osób, które chcą traktować mieszkanie jako inwestycję. „Bezpieczny kredyt 2 proc” dedykowany jest osobom nieposiadającym żadnej nieruchomości (dom, mieszkanie, spółdzielcze prawo do lokalu albo domu). Warunek ten musi zostać spełniony przez, chociażby jednego małżonka czy rodzica wspólnego dziecka. Ponadto mogą z niego korzystać jedynie osoby w wieku do 45 roku życia.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.”- na jakich zasadach jest przyznawany?

Państwo przez okres 10 lat dopłaca różnicę pomiędzy stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 procent. Biorąc pod uwagę średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących ustalana będzie stała stopa.

Zobacz również: Bezpieczny kredyt 2% – w jakim banku go dostaniesz?

Osoby chcące skorzystać z tego programu mogą liczyć na sumę w wysokości maksymalnie 500 tysięcy złotych, natomiast w przypadku rodziców z jednym dzieckiem i małżeństw jest to kwota do 600 tysięcy złotych.

Aktualnie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” mają w swojej ofercie takie banki jak np.

  • PKO Bank Polski,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Bank Pekao,
  • Alior Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • Bank BPS. SGB- Bank,
  • VeloBank,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • Banki spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępne dotacje związane z budowy domu w 2023

Urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej, mikroinstalacje paneli słonecznych, nowoczesne urządzenia grzewcze – ich zakup jest łatwiejszy, ponieważ można liczyć na dodatkowe dotacje. Na jakie dotacje można liczyć chcąc stworzyć dom...

Róże pnące powtarzające kwitnienie cały sezon

Róże pnące to odmiana róż charakteryzująca się długimi pędami, które przypominają pnącza. Te róże są idealne do dodawania wysokości i wymiaru do ogrodu lub krajobrazu . Róże pnące, które kwitną...

Jak spółdzielnie oszukują na ogrzewaniu?

Oszustwa ciepłownicze to częsty problem, z którym borykają się konsumenci, szczególnie w kontekście spółdzielni. Istnieje kilka rodzajów oszustw związanych z ogrzewaniem, w tym manipulowanie licznikami, przeładowywanie i wystawianie rachunków za...

Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty na mieszkania cieszą się relatywnie dużą popularnością, jednak 2023 rok jest lekkim zaprzeczeniem tej tendencji. W pierwszym kwartale popularność tych kredytów była druzgocąco mała i dopiero w drugim kwartale...