Strona główna » 4 rzeczy, o których musisz pamiętać, wynajmując mieszkanie w 2024 roku 

4 rzeczy, o których musisz pamiętać, wynajmując mieszkanie w 2024 roku 

Polski rynek najmu zdecydowanie nie jest łaskawy dla tych, którzy chcą nająć mieszkanie. Wysokie ceny, ograniczona liczba ofert i ogólna niepewność spędzają sen z powiek. Mimo to trzeba zachować ostrożność i za każdym razem wnikliwie sprawdzać poszczególne oferty — dla bezpieczeństwa, spokoju, komfortu i zachowania elastyczności. O jakie aspekty trzeba się zatroszczyć? 

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Dzięki temu zwiększysz szansę na znalezienie dla siebie idealnego lokum i ograniczysz ryzyko dotyczące zawarcia umowy z niewłaściwym podmiotem. 

O czym pamiętać, wynajmując mieszkanie? 4 najważniejsze kwestie 

Najmujesz mieszkanie? Nieważne, czy jest to Twoja pierwsza, czy piąta umowa z wynajmującym. W każdym wypadku trzeba zachować ostrożność i wiedzieć, na jakie kwestie koniecznie powinno się zwrócić uwagę. Dzięki temu ograniczysz ryzyko podpisania umowy na niekorzystnych warunkach, a zwiększysz szansę na to, że dana nieruchomość rzeczywiście będzie dobrym miejscem dla Ciebie czy dla całej Twojej rodziny. Jakie obszary w tym kontekście są najważniejsze? 

1. Dopasowanie parametrów nieruchomości do Twoich potrzeb — dla komfortu i oszczędności 

Wynajem kosztuje dzisiaj dużo — zwłaszcza w dużych miastach. W Krakowie czy w Warszawie nawet za kawalerkę trzeba już płacić kilka tysięcy złotych miesięcznie. Większe mieszkania to wyższe koszty, ale jednocześnie spora konkurencja ze strony innych najemców. Kiedy się ona pojawia, jeszcze trudniej znaleźć lokum i podpisać umowę z wynajmującym. Mimo ograniczonej liczby ofert i ogromnej liczby chętnych nie bierz wszystkiego, co będzie dostępne na rynku. Pamiętaj o swoich potrzebach i możliwościach. 

Jeśli kawalerka nie jest dla Ciebie wystarczająca, nie wynajmuj jej tylko dlatego, że się to po prostu fizycznie uda. I odwrotnie: jeśli szukasz małego, taniego mieszkania, nie bierz tego o metrażu 60 metrów, ponieważ tylko takie uda Ci się zarezerwować. 

Twój komfort powinien być kluczowy. Odnosi się on nie tylko do wygody wynikającej z możliwości użytkowania mieszkania o konkretnych parametrach. Ma też związek z bezpieczeństwem finansowym, pozwalającym rozsądnie zarządzać swoim budżetem i przeznaczać na wynajem tyle, na ile rzeczywiście można sobie pozwolić. 

2. Wnikliwe sprawdzenie opinii na temat konkretnego wynajmującego — dla spokoju i poczucia bezpieczeństwa 

Fora internetowe, lokalne grupy społecznościowe, a nawet informacje przekazywane z ręki do ręki to cenne źródła informacji dla najmujących. Możesz z nich pozyskać przydatne dane na temat właściciela mieszkania i upewnić się, czy jest to osoba, z którą rzeczywiście warto podpisać umowę najmu. 

Dlaczego jest to tak ważne? Informacje o osobach nachodzących najemców, stawiających nierealne wymagania względem nich i po prostu nieuczciwych mogą stanowić skuteczne ostrzeżenie. Z kolei informacje o tym, że dany wynajmujący jest uczciwy, zadziałają wręcz przeciwnie. 

Z wynajmującym mieszkanie zwykle nie ma się zbyt częstego kontaktu, ponieważ nie ma on powodu, aby „nachodzić” najemców. Jeśli będzie to osoba ugodowa, pozytywnie nastawiona do najmu i uczciwa, relacje będą układały się w przyjazny sposób. Jeżeli z kolei będzie wręcz przeciwnie, nie będziesz czuł się bezpieczny i spokojny w miejscu, które przecież będzie Twoim domem. 

3. Przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego — dla uniknięcia zbędnych kosztów 

Przed wprowadzeniem się do nowego domu wnikliwie sprawdź wraz z wynajmującym jego stan i przygotujcie z tej procedury stosowny dokument. Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zawiera kluczowe informacje na temat jego stanu w momencie przekazania kluczy najemcy. Sporządza się go też przy zdawaniu mieszkania wynajmującemu. 

Zawarte w nim zapisy mogą Cię w przyszłości uchronić przed ponoszeniem kosztów naprawy rzeczy, których wcale nie uszkodziłeś. Jeżeli protokołu by nie było, wynajmujący mógłby Ci przypisać np. zobowiązanie do wymiany uszkodzonych frontów w kuchni, które byłyby zepsute już w momencie przeprowadzki. Ze względu na wagę dokumentu powinieneś sporządzić go z uwagą i dbałością o szczegóły. 

4. Analiza umowy najmu — dla pewności co do swoich praw i obowiązków 

Umowa najmu powinna zawierać prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Bardzo często jedna ze stron, z reguły ta odpowiedzialna za sporządzenie kontraktu (co do zasady właściciel mieszkania), próbuje do niej wprowadzić dodatkowe klauzule. 

Mogą się one odnosić np. do ponoszenia dodatkowych kosztów za określone czynności czy np. zobowiązania najemcy do informowania wynajmującego o przyjmowaniu gości (tak — choć brzmi to irracjonalnie, zdarzają się i takie zapisy). Część z nich można byłoby bez problemu podważyć w sądzie. Jest to jednak kosztowne, czasochłonne i stresujące. 

Aby tego uniknąć, przeczytaj wnikliwie swoją umowę. Zobacz, jakie zasady wynajmu są w niej przewidziane i upewnij się, czy Ci odpowiadają i czy są zgodne z prawem. Zwróć też uwagę na klauzule dotyczące kwestii wypowiedzenia umowy, abyś wiedział, jak powinna przebiegać tego typu procedura. 

Najem mieszkania wiąże się obecnie z dużymi wydatkami, a często także ze stresem wynikającym z problemów ze znalezieniem domu dopasowanego do swoich potrzeb. Jeżeli już wybierzesz nieruchomość dla siebie, dopasowaną do swoich potrzeb, poszukaj informacji na temat wynajmującego, sporządź stosowny protokół i wnikliwie przeanalizuj umowę. Wszystko to zapewni Ci większy spokój, elastyczność i poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jak szybko sprzedać dom na wsi z kredytem?

Zwiększenie atrakcyjności jest kluczowym krokiem w przygotowaniu domu do sprzedaży, szczególnie w przypadku próby sprzedaży domu na wsi. Dzieje się tak dlatego, że wygląd zewnętrzny nieruchomości może znacząco wpłynąć na...

Jakie drzewa rosną w Polskim lesie?

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale Polska pod względem liczby i wielkości lasów zajmuje czołowe lokaty w Europie. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem w naszym kraju znajduje...

Szybko rosnący żywopłot -zimozielony TOP 4

Szybko rosnące żywopłoty są idealną opcją dla ogrodników pragnących stworzyć piękny i funkcjonalny krajobraz. Te żywopłoty definiuje się jako rośliny, które rosną w szybkim tempie, zwykle ponad 30 cm rocznie...

Jakie dokumenty do sprzedaży działki?

Sprzedając działkę należy przygotować kilka ważnych dokumentów. Pierwszym niezbędnym dokumentem jest dowód własności, który można uzyskać z księgi wieczystej . Dokument ten potwierdza, że ​​jesteś prawowitym właścicielem działki i stanowi...