Strona główna » Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami?
Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami

Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami?

Według danych BGK budżet przeznaczony na kredyt 2 procent już się kończy. Bardzo możliwe także, że już został przekroczony. Komunikatu wstrzymującego przyjmowanie wniosków możemy się jednak spodziewać dopiero na początku stycznia 2024, roku. Co w takim razie z już złożonymi wnioskami? Na to pytanie odpowiada ekspert.

Bliski koniec kredytu 2%

Budżet, który miał być przeznaczony na kredyt 2% został nieprawidłowo wyliczony i już się kończy. Co ciekawe, kwota 941 ml zł miała wystarczyć zarówno na rok 2023, jak i 2024. Środków ubywa w błyskawicznym tempie, czym przejmują się ludzi, którzy coraz chętniej bez zastanowienia rezerwują mieszkania.

Budżet przeznaczony na kredyt 2 proc. został źle skalkulowany i jest coraz bliżej jego wyczerpania, choć kwota 941 mln zł miała starczyć łącznie na 2023 i 2024 rok. Interia przedstawiała już stan wyczerpania puli, ale ostatnią aktualizacją danych zajęło się BGK. Jak donosi biuro prasowe, jak dotąd zawarto ponad 37 tysięcy umów między bankami kredytującymi a kredytobiorcami.

Czytaj więcej: Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Zarezerwowana kwota prognoz dopłat na rok 2024 wyniosła 677 ml z 941 mln limitu na ten rok. O udzielenie kredytu 2% złożono ponad 66 tysięcy wniosków Aktualnie kwota 677 mln zł obejmuje zawarte już umowy, natomiast rezerwacja środków następuje w dniu rejestracji wniosku o kredyt przez bank.

Pieniądze na dopłaty rezerwuje się już w chwili rejestracji wniosku

Czy program może więc się zaraz skończyć? 

– Do wstrzymania przyjmowania wniosków o kredyt 2 procent dojdzie w chwili, kiedy wykorzystane zostanie 90 procent budżetu przeznaczonego na rok 2024 albo 75 procent budżetu na rok 2025. Kwoty są dosyć podobne do siebie. Pierwszy warunek daje nam ok. 847 mln, a więc aktualnego budżetu wystarczy na ok. 40-45 tysięcy wniosków, przyjmując, że wysokość jednej opłaty wynosi 20 tysięcy.

Warto wiedzieć: Pułapka w kredycie 2%. Jak nie stracić pieniędzy?

Średnio na tydzień podpisuje się aż 3 tysiące umów o kredyt 2 procent, a więc 46 tys. wniosków można osiągnąć już za 2-3 tygodnie- podaje ekspert kredytowy Krzysztof Bontal. Warto pamiętać, że wyliczenia obejmują podpisane już umowy, a tych nierozpatrzonych w bankach jest jeszcze wiele.

Informacja dopiero na początku 2024 roku

Co w przypadku wstrzymania dopłat? Wszelkie wnioski o kredyt 2 procent, które zostaną zarejestrowane w bankach do 31 grudnia 2023 roku będą miały zarezerwowane środki na dopłaty. Samo wstrzymanie przewidywane jest na 2-3 stycznia 2024 roku- dodaje Krzysztof Bontal. 

Czytaj dalej: Olbrzymie zainteresowanie kredytem 2 proc. Wrzesień 2023

– Wzrost cen produkcji budowlano-montażowej obiektów w październiku 2023 roku wobec roku 2022 wyniósł aż 7,2 proc. Wzrost cen dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym wyniósł około. 15-20 proc. Kredyt 2% przyniósł więcej szkód, aniżeli korzyści. -komentuje Jan Dziekoński

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

O co pytać przy zakupie mieszkania? Najważniejsze pytania

Kupując mieszkanie, ważne jest, aby zadać pytania dotyczące samego mieszkania, aby upewnić się, że spełnia ono Twoje potrzeby i oczekiwania. Jedno ważne pytanie, które należy zadać, dotyczy metrażu mieszkania. Ta...

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku

Warto tutaj nadmienić, że od 03.01.2023 r., jeżeli dochód ten w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1090 zł, a  w gospodarstwie wieloosobowym 1526 zł, można otrzymać aż 90% dofinansowania.

Bezpieczny kredyt 2% – w jakim banku go dostaniesz?

Bezpieczny kredyt 2% to kapitalna ulga dla osób, które chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość, a nie mają wystarczających środków, aby pozwolić sobie na takie przedsięwzięcie. Dzięki tej inicjatywie rząd chce...

Jak układać kostkę brukową? Popularne wzory układania kostki brukowej.

Przed ułożeniem kostki brukowej ważne jest odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie układu .