Strona główna » Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami?
Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami

Bliski koniec kredytu 2%- co dalej ze złożonymi wnioskami?

Według danych BGK budżet przeznaczony na kredyt 2 procent już się kończy. Bardzo możliwe także, że już został przekroczony. Komunikatu wstrzymującego przyjmowanie wniosków możemy się jednak spodziewać dopiero na początku stycznia 2024, roku. Co w takim razie z już złożonymi wnioskami? Na to pytanie odpowiada ekspert.

Bliski koniec kredytu 2%

Budżet, który miał być przeznaczony na kredyt 2% został nieprawidłowo wyliczony i już się kończy. Co ciekawe, kwota 941 ml zł miała wystarczyć zarówno na rok 2023, jak i 2024. Środków ubywa w błyskawicznym tempie, czym przejmują się ludzi, którzy coraz chętniej bez zastanowienia rezerwują mieszkania.

Budżet przeznaczony na kredyt 2 proc. został źle skalkulowany i jest coraz bliżej jego wyczerpania, choć kwota 941 mln zł miała starczyć łącznie na 2023 i 2024 rok. Interia przedstawiała już stan wyczerpania puli, ale ostatnią aktualizacją danych zajęło się BGK. Jak donosi biuro prasowe, jak dotąd zawarto ponad 37 tysięcy umów między bankami kredytującymi a kredytobiorcami.

Czytaj więcej: Wakacje kredytowe 2024 – jakie kryteria trzeba spełnić?

Zarezerwowana kwota prognoz dopłat na rok 2024 wyniosła 677 ml z 941 mln limitu na ten rok. O udzielenie kredytu 2% złożono ponad 66 tysięcy wniosków Aktualnie kwota 677 mln zł obejmuje zawarte już umowy, natomiast rezerwacja środków następuje w dniu rejestracji wniosku o kredyt przez bank.

Pieniądze na dopłaty rezerwuje się już w chwili rejestracji wniosku

Czy program może więc się zaraz skończyć? 

– Do wstrzymania przyjmowania wniosków o kredyt 2 procent dojdzie w chwili, kiedy wykorzystane zostanie 90 procent budżetu przeznaczonego na rok 2024 albo 75 procent budżetu na rok 2025. Kwoty są dosyć podobne do siebie. Pierwszy warunek daje nam ok. 847 mln, a więc aktualnego budżetu wystarczy na ok. 40-45 tysięcy wniosków, przyjmując, że wysokość jednej opłaty wynosi 20 tysięcy.

Warto wiedzieć: Pułapka w kredycie 2%. Jak nie stracić pieniędzy?

Średnio na tydzień podpisuje się aż 3 tysiące umów o kredyt 2 procent, a więc 46 tys. wniosków można osiągnąć już za 2-3 tygodnie- podaje ekspert kredytowy Krzysztof Bontal. Warto pamiętać, że wyliczenia obejmują podpisane już umowy, a tych nierozpatrzonych w bankach jest jeszcze wiele.

Informacja dopiero na początku 2024 roku

Co w przypadku wstrzymania dopłat? Wszelkie wnioski o kredyt 2 procent, które zostaną zarejestrowane w bankach do 31 grudnia 2023 roku będą miały zarezerwowane środki na dopłaty. Samo wstrzymanie przewidywane jest na 2-3 stycznia 2024 roku- dodaje Krzysztof Bontal. 

Czytaj dalej: Olbrzymie zainteresowanie kredytem 2 proc. Wrzesień 2023

– Wzrost cen produkcji budowlano-montażowej obiektów w październiku 2023 roku wobec roku 2022 wyniósł aż 7,2 proc. Wzrost cen dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym wyniósł około. 15-20 proc. Kredyt 2% przyniósł więcej szkód, aniżeli korzyści. -komentuje Jan Dziekoński

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Różanecznik japoński – uprawa i pielęgnacja

Różanecznik japoński, znany również jako azalia japońska, to popularny krzew ozdobny, który może dodać piękny akcent do każdego ogrodu. Krzewy te znane są z oszałamiających kwiatów, które występują w szerokiej...

Jaka wybrać ziemię do pelargonii?

Gleba odgrywa kluczową rolę w zdrowym wzroście pelargonii. Wybór odpowiedniej gleby dla pelargonii ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego zdrowia i witalności. Chociaż uniwersalna gleba doniczkowa może być odpowiednia dla...

Ile waży metr sześcienny 1m3 betonu?

Ciężar betonu jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w budownictwie, ponieważ może mieć znaczący wpływ na ponoszone koszty. Na masę betonu wpływają różne czynniki, w tym rodzaj i...

Spawarka 3w1 – czy warto w nią zainwestować?

Spawarki 3w1 cieszą się coraz większą popularnością w społeczeństwie. Mają one bardzo szerokie spektrum przymiotów, co sprawia, że zyskują na znaczeniu i są wykorzystywane w wielu różnych branżach. Co warto...