Strona główna » Budownictwo ekologiczne — jak zredukować ilość odpadów?

Budownictwo ekologiczne — jak zredukować ilość odpadów?

Im bardziej będziemy w stanie zredukować ilość odpadów, tym będziemy żyć bardziej ekologicznie. Choć tendencje do ograniczania śmieci zwykle kojarzone są z odpadami bytowymi, mogą też z powodzeniem dotyczyć branży budowlanej. Podczas budowy i remontu generują się nieraz bardzo duże ilości odpadów, takich jak odłamki ceglane i betonowe, niewykorzystane materiały budowlane i wiele innych. Jak tchnąć w branżę budowlaną ducha ekologii i ograniczyć ilość śmieci?

Modelowanie informacji o budynku

Branża budowlana od pewnego czasu może czerpać korzyści z tzw. modelowania informacji o budynku, czyli z zastosowania technologii BIM (Building Information Modeling). To rozwiązanie informatyczne, o którym myśleć można jako o specjalnym rodzaju komputerowego rysunku 3D, który zawiera znacznie więcej informacji niż zwykły projekt. Pozwala na integrowanie różnych danych, jak geometria budynku, potrzebne materiały, wyposażenie, plany instalacji itp. Architekci, inżynierowie i wykonawcy mają w jednym czasie dostęp do aktualnych i spójnych informacji, co pomaga unikać błędów, zoptymalizować proces budowlany i obniżyć koszty. Jak ma się to do redukowania odpadów budowlanych? Technologia ta pozwala dużo dokładniej niż klasyczne projektowanie oszacować między innymi ilości potrzebnych materiałów, ograniczając tym samym ich marnotrawstwo. Pozwala na zrównoważony proces budowy, ponieważ na bieżąco zbiera dokładne dane na temat budynku. Podczas zwykłego projektowania, ilość potrzebnych materiałów budowlanych jest zdecydowanie bardziej szacunkowa, a część nabywana jest na zapas. Nadwyżka materiałów budowlanych ma w założeniu zminimalizować ryzyko ich niedoboru podczas trwania budowy. BIM zaś pozwala na precyzyjne wyliczenia i ogranicza ilość niepotrzebnych materiałów do minimum. 

Zwracanie materiałów budowlanych do sklepu

Markety budowlane umożliwiają często zwroty. Taka polityka zapobiega marnotrawieniu tych elementów, które są w pełni wartościowe i mogą posłużyć podczas innej budowy. Jeżeli jest taka możliwość, warto z niej skorzystać i zwracać ewentualne nadwyżki substancji, produktów i wszystkich tych komponentów, które zostały zakupione w zbyt dużej ilości. Warunkiem zwykle jest jednak to, aby materiały te nie były wybrakowane, uszkodzone, a najlepiej, by pozostawały w nienaruszonym, oryginalnym opakowaniu. Przed zakupem materiałów budowlanych warto sprawdzić politykę zwrotów w danym sklepie. Różne sklepy mogą mieć odmienne zasady dotyczące czasu na dokonanie zwrotu oraz wymagań co do stanu i opakowania produktu. Dokonując zwrotów zmniejszamy ilość odpadów wyrzucanych na składowiska. To pomaga ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Czytaj więcej:  Ranking kosiarek spalinowych z napędem do 1500 - 2000 zł 2024r.

Redukowanie odpadów na placu budowy

Nie bez znaczenia jest też redukowanie ilości piętrzących się śmieci na samym placu budowy podczas prowadzenia prac. Ma to wymiar ekologiczny, ale wpływa też na bezpieczeństwo osób przebywających na terenie budowy. Prawo mówi, że składowanie odpadów podczas budowy powinno wiązać się z umieszczaniem śmieci w pojemnikach specjalnego przeznaczenia. Specjalne kontenery na gruz dostarczane są przez działające lokalnie profesjonalne firmy, zajmujące się wynajmowaniem specjalistycznych pojemników. Przykładem jest skipgroup.pl, dysponujący kontenerami budowlanymi, ale też odpowiednią flotą, umożliwiając odbiór zapełnionego pojemnika i wywóz odpadów z budowy. 

A co w przypadku remontu mieszkania? Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem i zasadami ekologii nie wolno umieszczać odpadów remontowych w osiedlowych kubłach na śmieci zmieszane. Wspomniane firmy bezproblemowo wynajmują pojemniki również osobom prywatnym. Mały pojemnik zmieści się na posesji czy przed kamienicą i z powodzeniem wystarczy na umieszczenie w nim śmieci z remontu. 

Recykling odpadów budowlanych

Sposobem na zredukowanie ilości odpadów jest też recykling, czyli przetwarzanie śmieci, odzyskiwanie z nich surowców wtórnych i podarowanie im drugiego życia — ponowne wypuszczenie w obieg jako pełnowartościowych surowców budowlanych. Dlaczego gruz zalegać ma na wysypisku, skoro może być wykorzystany i przerobiony na dobrej jakości kruszywo budowlane? Kiedy kontener na śmieci jest już zapełniony i następuje wywóz gruzu, w większości przypadków zawartość pojemnika, a szczególnie czysty gruz betonowy i ceglany, trafia do oczyszczalni, a stamtąd do specjalnych kruszarni. Gruz przerabiany jest na podsypkę do budowy dróg, mostów, autostrad, parkingów, może służyć też jako składnik zapraw.

Aby skutecznie redukować ilość odpadów budowlanych, starania warto zacząć już na etapie planowania, co jest potrzebne podczas budowy. Pomoże to w minimalizowaniu nadwyżek materiałów. Jeżeli te się pojawią, w grę wchodzi oddanie nieuszkodzonych materiałów budowlanych do marketu branżowego. Równie ważna w redukowaniu śmieci jest dbałość o porządek na placu budowy. Wysoce skutecznych sposobem na redukcję odpadów na wysypisku śmieci jest zaś recykling czystego gruzu.

Czytaj więcej:  Najlepsza sprzedaż kawalerek w kredycie 2 procent

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak znaleźć fachowego dekarza?

Dobry dekarz jest istotną częścią zespołu zajmującego się konserwacją każdego budynku. Dobry dekarz może zrobić wszystko, od montażu gontów po naprawę przecieków w membranie dachowej. Znalezienie dobrego dekarza jest zatem...

Co warto wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia budynku w 2024 roku?

Dobre ocieplenie i uszczelnienie dachu jest kluczowe, aby zapobiec uciekaniu ciepła z domu. Dla odpowiedniego komfortu termicznego szczególnie dobrze zaizolowany powinien być dach. Warto pamiętać o tym, że dobre ocieplenie...

Praktyczne rozwiązania, które pomogą wybrać mieszkanie

Przed wyborem mieszkania ważne jest, aby ocenić swoją sytuację finansową, aby określić budżet. Ocena Twoich rezerw finansowych może pomóc Ci zrozumieć, ile możesz sobie pozwolić na wydatki na czynsz i...

Pręty gwintowane – co warto wiedzieć?

Pręty gwintowane to popularne elementy konstrukcyjne stosowane w różnorodnych połączeniach technicznych, montażowych i budowlanych. Dzięki swojej wszechstronności i wytrzymałości sprawdzają się w wielu projektach, wymagających stabilnych, pewnych połączeń. Dowiedz się,...